Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Asi 20 % obyvatelstva trpí každý rok sennou rýmou, která je v odborném jazyce nazývána pylovou alergií. Je vyvolaná pylem ze stromů (např. bříza, olše), keřů (líska), travin, obilí (např. žito) a bylinek (např. pelyněk). Jakmile se tyto pyly dostanou do přímého kontaktu se sliznicí v nose nebo v očích, vyvolají u alergiků alergickou reakci.
Příznaky této reakce mohou být rozmanité, např. slzení očí, svědění očí, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, kašel, dušnost, průduškové astma, žaludeční a střevní poruchy, kožní ekzémy, bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku, únava, poruchy koncentrace, dokonce i deprese. Tyto potíže jsou nejen nepříjemné a dlouhotrvající, u 30 – 40 % pacientů mohou vést posléze k tak závažným onemocněním, jako jsou chronická bronchitida nebo plicní (průduškové) astma.
Jak poznáte sennou rýmu?
Podle čeho poznáte, že trpíte sennou rýmou? Když se na jaře nebo v létě objeví bez vysvětlitelné příčiny rýma a neodezní ani po několika týdnech, během delších dešťů poleví a při hezkém počasí se hned zase navrací, pak byste se určitě měli nechat vyšetřit alergologem pro podezření na sennou rýmu.
Pro medikamentózní léčbu lze doporučit homeopatický kombinovaný přípravek Luffeel. Luffeel poskytuje kompletní formu terapie, přičemž nosní sprej odstraňuje bezprostřední potíže a tablety mohou být při včasném používání (4-6 týdnů před pylovou sezónou) nasazeny jako profylaxe. Podporuje imunitní systém a stimuluje samoléčbu těla. Obě lékové formy – tablety a sprej – mohou být používány současně a jsou vhodné i pro dlouhodobou terapii. Je velmi dobře snášen, není rizikový, a proto je vhodný pro každého alergika.
Dávkování
Jako profylaxe (tablety) 4-6 týdnů před pylovou sezónou 3 x denně 1 tabletu (nechat rozpustit pod jazykem).
Jako terapie (tablety, nosní sprej) během pylové sezóny 3 x denně 1 tabletu a 3-5 x denně 1 vstřik do každé nosní dírky.
Pravidla celostní medicíny učí, že smysl léčiva nemá být zaměřen proti alergii, tedy nemá jen reagovat na následek, ale má v organizmu vytvářet takové podmínky, aby se obranný systém dokázal snadněji s alergenem vypořádat sám, aby neměl vedlejší účinky a působil komplexně. Je třeba zahájit podávání již 2 týdny před očekávanou alergickou sezónou, nejvyšší dávkování použít v době vrcholu sezóny a s ústupem potíží a výskytu alergenů postupně dávkování snižovat a vysazovat. Zkušenost ukazuje, že je vhodné mít prostředek připraven doma již před sezónou, aby se mohl včas nasadit a tím, aby se zabránilo plnému rozvinutí projevů alergie.