Alergie – jak na ně

cm alergie3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S jarem nejen rozkvetou louky a sady, ale objeví se celá řada alergenů k pramalé radosti, dnes už bohužel celé armády alergiků. Alergie je definována jako nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí, které by nám neměly vadit – ale vadí… Tato látka se označuje jako alergen a aktivuje protilátky ze skupiny imunoglobulinu E (IgE). Dochází k jejich zvýšené tvorbě. Toto spustí některou z alergických reakcí, která může být banální, ale na druhou stranu může ohrozit váš život.

Projevy alergie

K nejběžnějším projevům patří alergická rýma (též jako senná rýma), alergický zánět spojivek (zarudnutí, svědění, otoky očí) nebo pocit zaplnění až bolesti v uších (k tomu dochází vlivem neprůchodné Eustachovy trubice).

Příznaky alergie

Ke specifickým příznakům patří kožní projevy – k nejznámějším patří kopřivka nebo atopický ekzém. Dále může jít o vážnější příznaky – astmatický záchvat (zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost). K nejvážnějším projevům, které už pacienta mohou vysloveně ohrozit na životě, patří systémová alergická reakce, tzv. anafylaktický šok. Při něm může dojít, podle stupně závažnosti, ke vzniku kožní reakce, zúžení průdušek, otoku, snížení krevního tlaku a dokonce až ke smrti. Pro takový případ (často to může být reakce na včelí bodnutí, ale i na jiné příčiny) nosí u sebe alergici autoinjektor s obsahem adrenalinu, který si okamžitě aplikují do svalu.

Podnětů k vyvolání alergie může být celá řada – pacient může trpět alergií na roztoče, alergií na kočky, na psa (a jiné domácí mazlíčky), alergií na pyl, roztoče, prach, léky (například známá je alergická reakce na antibiotika ze skupiny penicilínů), hmyzí (nejčastěji včelí) bodnutí, potravinovou alergií (například na burské oříšky – teď je jejich seznam v každé restauraci), na čisticí prostředky a mnoho dalších. Specifickými druhy jsou sluneční alergiechladová alergie.

Alergická rýma

Alergie může být i dědičná. Může se objevit i v těhotenství – konzumace některých potravin v průběhu těhotenství může vést k ekzémům (celer, citrusy, syrové papriky, margarín, rostlinný olej). U dětí může astma, alergie a ekzémy spustit i kouření během těhotenství.

Příznaky rýmy, astmatu, kopřivek, otoků nemusí mít vždy nutně alergický původ. V takovém případě obvykle není zřejmá dědičná dispozice a nevznikají se ve zvýšené míře IgE protilátky. Původ těchto projevů je mimo imunitní systém.

Jak na alergie?

Úplně ideální je co nejlépe dodržovat preventivní opatření, ovšem bohužel ne vždy je to úplně možné. Z přírodních přípravků lze jako součást prevence užívat zinek, selen či různé kombinace antioxidantů. Prevencí alergie na prachové roztoče může být používání bariérové textilie, ať už chemicky ošetřené, textilie se zhuštěnou tkaninou nebo lůžkoviny z nanovláken, které zabraňují pronikání roztočů a alergenů do lůžkovin a jejich následné kumulaci. Důležité je přitom sledování pylové sezóny, vyloučení zvířecích alergenů nebo zakoupení pokrývek z dutého vlákna.

Lékaři mohou předepsat léky na zmírnění příznaků alergie, většina z nich je dostupná pouze na lékařský předpis, některé lze v menším balení zakoupit bez předpisu. Patří k nim různé preventivní léky (odborně kromony), antiastmatika, steroidní látky ve formě sprejů či různé nosní či oční kapky, nosní spreje či tabletky ze skupiny antihistaminik. Ovšem je vždy mít na mysli, že tyto léky ve větší či menší míře pouze mírní příznaky.

Význam přírodní medicíny je v tom, že přírodní přípravky působí harmonizačně a transformačně na pacienta, který při dlouhodobém užívání změní svoji reaktivitu na zevní svět a může užívat daleko méně hormonálních a antihistaminových léků. Často se jedná o kombinované přípravky, které jsou složeny hlavně z extraktů léčivých rostlin, ale i z dalších látek. Pomáhají při přecitlivělosti organizmu na zevní i vnitřní vlivy. Vyrovnávají svým působením reaktivitu a harmonizuje organizmus.

Z léčivých rostlin má své specické postavení Perilla frutensis. Perilla je bylina z rodu Lamiaceae (hluchavkovité) pocházející z Číny a Indie. Pěstují se hlavně dva druhy: perila křovitá (Perilla frutescens, někdy také uváděná jako Mentha perilloides) a perila kadeřavá (Perilla crispa). Oba dosahují výšky zhruba jednoho metru. Jejich listy připomínají „nablýskanou hluchavku“, květy jsou nenápadné, fialové. Tato léčivá rostlina je velmi dlouho používaná v tradiční čínské medicíně.

Jak přesně pomáhá při léčbě alergií, není zatím přesně určeno, ale současné výzkumy jejích různorodých fytochemických a farmakologických vlastností potvrzují některé mechanismy působení Perilly na alergická onemocnění. Vědci ověřili, že některé látky v ní obsažené se zúčastní antialergické a protizánětlivé reakce. Lze z nich jmenovat například alfa pinen, karyophyllen, myristicin, beta sitosterol, apigenin, fenylpropanoid a některé další bioflavonidy, které působí jako protizánětlivé složky. Tyto látky pomáhají zmírňovat reakce na pyl, prach, houby či plísňové výtrusy.

Perilla křovitá

Přípravky s obsahem výtažku z perily je dobré kombinovat s výtažky z léčivých rostlin či hub, které posilují imunitu a napomáhají regeneraci organismu, jako je například housenice čínská či rdesno velkokvěté.

Z léčivých rostlin jsou na zmírnění příznaků alergie v tradičním léčitelství doporučovány kopřiva (čaj nebo odšťavněná šťáva), pampeliška neboli smetanka lékařská (čaj nebo výhonky do salátů), ostropestřec mariánský (silně regeneruje játra, které jsou u alergiků zatížená) nebo lékořice lysá (čaj). Zejména u dětí je vhodné posilovat imunitu podávání probiotik (laktobacilů) na úpravu střevní mikroflóry.