Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ájurvéda je pět tisíc let stará indická medicína pro tělo i mysl, nejstarší dochovaný léčebný systém na světě. Skládá se z jednotlivých unikátních systémů výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, pročišťování organismu, aromaterapie a masáží. Ájurvéda je sanskrtské slovo, které se dá přeložit jako „věda života“ (ájur = život a véda = vědění). Jako účinný léčebný systém ji od roku 1982 uznává i Světová zdravotnická organizace.
Ájurvéda se zrodila ve staré Indii a často je nazývána matkou všech léčebných systémů. Po tisíce let si ji mistři svým žákům předávali ústní formou a většina dnešních přírodních systémů léčby má kořeny právě v ájurvédě.
Z Indie se rozšířila spolu s buddhismem do oblastí dalších oblastí (Tibet, Barma, Srí lanka a mnoho dalších zemí). Dnes se přizpůsobuje podmínkám moderního světa a získává si nové příznivce (v USA i Evropě – včetně České republiky).
Ájurvéda je holistickou metodou – zabývá se celým člověkem. Podle ní spolu tělo, mysl i duch souvisejí, jsou neoddělitelné. Nezaměřuje se na potlačování příznaků nemoci, ale hledá a léčí příčinu jejího vzniku.
Hlavním principem ájurvédy je život v souladu s osobní konstitucí člověka a s přírodními zákony. Každý člověk má svůj jedinečný energetický vzorec – individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik, které tvoří naši konstituci.
Tato konstituce je nám dána částečně již při početí a zůstává nezměněna po celý život. Působení vnějších či vnitřních faktorů, jako jsou například stravovací návyky, roční období, fyzické trauma, rodinný a pracovní vztah, či emocionální stavy, může narušovat naši přirozenou rovnováhu a odchylovat nás od naší přirozené konstituce.
Pokud u nás přetrvává působení této nerovnováhy delší dobu, vzniká nemoc. Když poznáme a odhalíme původ nerovnovážného stavu, můžeme obnovit naše zdraví.
Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a zdravého životního stylu. Podle konstituce, rasy a klimatických podmínek doporučuje ájurvéda odlišné jídlo, cvičení a celkovou životosprávu.
Uznání individuálních odlišností člověka je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny, kterým se liší od tzv. medicíny západní.
Ájurvéda má spolehlivé metody, jak odhalit blížící se chorobu, ještě než se projeví první příznaky. Od pacientů to ovšem vyžaduje, aby byli neustále v kontaktu s terapeutem, který sleduje jejich způsob života – stravování, zájmy, podmínky v zaměstnání či doma, osobní zvyky apod.
Nezbytné informace o stavu pacienta dále čerpá z pozorování pulsu, jazyka, tváří, očí, nehtů a rtů. Na základě toho může zkušený terapeut určit, jaký patologický proces se v těle objevil, které orgány jsou v nerovnováze a ve které části těla se nahromadilo větší množství toxinů.
Léčba ájurvédou se provádí pouze za pomoci přírodních prostředků, je vždy individuální a používá se při ní různých terapií (např. aromaterapie, masáže, bylinná léčba, cvičení, dechové cvičení, dieta, detoxikační kúra, meditace, terapie barvami).
Léčiva se připravují z rostlin a minerálů speciálně dle potřeb každého člověka. Současně může ájurvedský lékař či terapeut doporučit i změny v životním stylu či stravování.
Ájurvéda léčí mnoho nemocí od běžného nachlazení po chronické nemoci včetně chorob duše. Vždy klade důraz na prevenci. Používá léků bez vedlejších účinků a vždy vychází z přesné znalosti konstituce člověka.
Léčba je zaměřena na příčinu nemoci, vyloučení toxinů z těla a opětovné dlouhodobé nastolení rovnováhy. Současně udržuje otevřený vztah k ostatním systémům medicíny, které může vhodně doplňovat a podporovat.