Adenosin

adenosine biphosphate 872312 960 720 e1564728562748

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Adenosin je zajímavá, i když málo známá látka, se kterou se můžeme setkat v doplňcích stravy nebo v kosmetice. Oč se vlastně jedná?

Adenosin je nukleosid složený z molekuly nukleové báze adeninu a cukru ribózy. Podílí se na stavbě nukleových kyselin. Ovlivňuje řadu fyziologických procesů a působí jako neuromodulátor a homeostatický regulátor. Je součástí takzvaného adenosintrifosfátu, známého pod zkratkou ATP (kromě něj obsahuje tato sloučenina ještě trojici fosfátů, jak napovídá název).

Její zásadní význam spočívá v tom, že pokud se rozloží, dojde k uvolnění velkého množství energie. Ta se využívá téměř ve všech typech buněčných pochodů, jako je namátkou celá řada biosyntetických drah, vnitrobuněčný transport a membránový transport, výroba proteinů či syntéza RNA (ribonukleové kyseliny). V medicíně se používá adenosin v injekčním podání jako antiarytmikum na přerušení záchvatovitých arytmií.

Největší uplatnění mimo medicínu našel adenosin v kosmetice. Jeho účinek je označen jako dermorelaxační. V přípravcích příznivě působí na unavenou pleť, významně podporuje tvorbu nových buněk. Využívá toho, že při rozkladu adenosintrifosfátu (ATP) dojde k uvolnění většího množství energie.

Toho je využito k regeneraci a zlepšení vzhledu pleti, protože výrazně snižuje její oxidaci, a tím pomáhá předcházet tvorbě vrásek. Podporuje rovněž vstřebávání vlhkosti, což přispívá, zejména u zralé pleti, ke zlepšení její pružnosti. Je přítomen v cytoplazmě, kde významně ovlivňuje fyziologické mechanismy související s ukládáním energie.

Současné studie také ukázaly, že adenosin posiluje tvorbu takzvaného prokolagenu 1 (látka z rodiny kolagenu). Tato látka je klíčová pro dobrý stav dermis, což je česky řečeno škára. To je vrstva kůže, která se skládá z pojivové tkáně a chrání tělo před poškozením. Škára je pevně připojena k pokožce (epidermis). Tím adenosin přispívá ke zpomalování vzniku projevů stárnutí pokožky.

Některé studie také uvedly, že kosmetické přípravky s obsahem adenosinu zvyšují hebkost pokožky a po dvouměsíční aplikaci dvakrát denně zlepšují glabelární (svislé) vrásky a vrásky kolem očí.