Ach, ty svátky

relax

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jakmile přijde podzim a zimní období, nastanou zásadní změny v životě každého člověka. Není tolik pohybové aktivity a slunečního svitu, změní se složení jídelníčku, v těle probíhají jiné metabolické procesy, mění se psychika.

Člověk snadno podlehne pohodlí u televize a kromě toho, že konzumuje nabídku reklam, má vedle sebe na stolku různé pochutiny. Zvláště o svátcích, jako jsou Vánoce, Velikonoce, je přísun kaloricky bohatších potravin a sladkostí někdy až několikanásobně vyšší. Tento fakt není novinkou, tyto skutečnosti jsou známé po celé novodobé generace.

Z výsledků studie

Dostal se mi do rukou článek z lékařské společnosti o tom, že v Polsku prováděli během dvou let studii s cílem sledovat sezónní výkyvy v hladinách lipidových parametrů důsledkem sezónních změn ve stravování. Analyzovali 106.325 naměřených hodnot celkového cholesterolu, triglyceridů a HDL cholesterolu u ambulantních pacientů. Výsledky potvrdily zvýšení celkového cholesterolu v zimních měsících a triglyceridů v létě. Analýza konkrétních časových úseků ukázala zvýšení lipidových parametrů po Vánocích a po Velikonocích, konkrétně vzestup celkového cholesterolu u mužů průměrně o 4,56 % a vzestup triglyceridů průměrně o 13,46 % u žen.

Možná tedy připomenutí těchto faktů pomůže některým čtenářům k tomu, aby předcházeli těmto „kardiovaskulárním rizikovým faktorům“ a současně aby věnovali větší pozornost výběru pokrmů s nižším množstvím obsažené energie, konzumaci menších porcí, a tím snižovali množství přijatých kalorií. Po svátcích vyrazili ven a rozhýbali se, vytvořili si tradici v pochodech.

Osobně

Jsem příznivcem tradičních novoročních pochodů a podobných aktivit. V tuto dobu jsme izolováni covidem, nemáme se společně stýkat, ale vyjít si individuálně nebo v rámci celé rodiny je určitě prospěšné, a to nejen kvůli lipidům, ale také kvůli imunitě, psychice a povzbuzení. Je dobré si pořídit pulzní oxymetr a sledovat, kolik kyslíku tkáním dodáváte, může být užitečným nástrojem pro včasný záchyt nízké hladiny kyslíku. Nebo krokoměr, který počítá kroky a spálené kalorie. Někomu pomáhá, že si to může sledovat, a je spokojený, když vidí, že má lepší kyslíkové parametry, vidí spálené kalorie, časem pozoruje celkové zlepšení včetně přijatelnější váhy, ale i lepší nálady, lépe spí, má víc energie. S příchodem jara „se pustí masa“ (masopust), přejde na zelené potraviny, zvolí způsob detoxikace… Bude více slunce, přijde zase jiná změna do života, pro mnohé lidi příjemnější.