Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Cílem publikace „Abeceda detoxikace“ je seznámit nejširší veřejnost se základními pojmy detoxikační medicíny podle MUDr. Josefa Jonáše. Jde nám o to, abychom vám prezentovali nový styl myšlení, kterým je třeba uvažovat při léčbě a prevenci všech civilizačních onemocnění.
Jsme hluboce přesvědčeni, že právě detoxikační medicína je oním zázračným šémem, který oživuje starobylé filozofické a medicínské systémy na pozadí moderní lékařské vědy, zejména toxikologie a mikrobiologie. Předpokládám, že jste lidmi, kteří mají upřímný zájem o svoji vlastní detoxikaci nebo detoxikaci svých blízkých. Náš slabikář shrnuje určité základní pojmy a praktické zkušenosti, které jsou nezbytné pro pochopení dalších tiskových materiálů. Velká část myšlenek v této publikaci je původními myšlenkami doktora Jonáše. Právě on byl prvním, kdo přišel na spojení infekčních ložisek s tradiční čínskou medicínou. Pamatuji si, jak v období těsně před Vánocemi 2002 zažíval veliké vnitřní vzrušení díky objevu této teorie. Nám, jeho spolupracovníkům, trvalo o něco déle, než jsme tuto teorii pochopili, prakticky ověřili a začali ji používat ve svých detoxikačních praxích. Od roku 2001 jezdím přednášet o detoxikační medicíně do různých měst v České republice, ale také na Slovensko, do Maďarska, Polska a Německa. Následující text je tedy shrnutím mých dosavadních zkušeností z velikého množství přednášek jak laické, tak i odborné veřejnosti. Snažil jsem se používat takový jazyk, aby mu rozuměl každý člověk.
Úvodní charakteristika detoxikační medicíny
Na úvod bych chtěl zapochybovat, zda se vůbec jedná o medicínu v pravém slova smyslu. Zda bychom detoxikační medicínu neměli přejmenovat na vnitřní hygienu člověka. Preparáty Joalis, Abelia a Help jsou s trochou nadsázky řečeno jakási „mýdla“ na nečistoty a infekce usazené ve vnitřních orgánech. Detoxikační terapii dnes ovládá celá řada lékařů s klasickým univerzitním vzděláním, ale také terapeut, kteří klasické univerzitní vzdělání nemají. Ve svých praxích proto ne lékařští terapeuti nepoužívají slovo pacient, ale nahrazují ho slovem klient. Klientem našich poraden se stává člověk, který je ochoten na sobě aktivně pracovat a také změnit některé ze svých špatných životních návyků. Detoxikační medicína je díky detoxikačním preparátům výborným základem a prostředkem ke komplexní proměně člověka směrem ke zdraví a k pozitivním vlastnostem.
Jaká je příčina nemocí
V každodenní detoxikační praxi se setkáváme s lidmi, kteří prošli kompletním lékařským vyšetřením a lékaři přesto stále nemohou přijít na příčinu problému. Mohu říci, že takových je většina, protože pacienti nejprve vyčerpají všechny možnosti, které jim nabízí klasická medicína – to i z ekonomických důvodů, protože služby klasické medicíny jsou pro ně (i když jen zdánlivě) zdarma. Pokud nedojde ke zlepšení zdravotního stavu u klasického lékaře, hledají pomoc v medicíně alternativní, přestože zde se většinou jedná o placené služby. Setkáváme se i s mnoha lidmi, kteří už prošli různými alternativními terapiemi, ovšem také s malým efektem. Přesto jdou za námi vyzkoušet další možnost v podobě detoxikační medicíny. Naším úkolem je, abychom byli úspěšní. Člověk, který se rozhodl pro detoxikační terapii, musí na sobě v horizontu několika málo týdnů až měsíců užívání preparátů pozorovat žádoucí změny. Víme, že pokud se nám to nepodaří, dotyčný obvykle ztrácí důvěru. Naštěstí v posledních letech je detoxikační terapie tak úspěšná, že téměř neexistují lidé, kteří by během prvních dvou až tří návštěv u zkušeného poradce pro detoxikaci necítili žádné subjektivní změny nebo detoxikační projevy. Klasická medicína není ve většině případů medicínou příčinnou, to znamená, že se nevěnuje pravé příčině onemocnění, ale jen jejímu symptomu a důsledku. V případě řady chronických chorob je medicínou, která řeší až patologický stav organismu. Ten nevzniká najednou, ale postupně celé roky. Problém se řeší, až nastane, a bohužel nejsou vyslyšena různá „volání organismu“ v minulosti po změnách životního stylu.
Co je tedy příčinou všech civilizačních onemocnění?
Pokusím se shrnout všechny druhy vlivů, které jsou dnes v příčinné medicíně považovány a přijímány širokou veřejností za pravé příčiny všech nemocí:
- Stres
- Nesprávně fungující imunitní systém
- Špatné stravovací návyky, přejídání se
- Málo pohybu
- Psychika a povaha člověka
- Nadměrná konzumace léků, drog
- Genetická informace obou rodičů
- Osud – karma
- Vliv životního prostředí
- Toxická zátěž ve stravě
- Toxická zátěž ve vzduchu a životním prostředí
- Astrologické vlivy – místo a čas příchodu na svět
- Emocionální poškození z prožitých událostí
- Citová deprivace
- Infekce
- Toxické zátěže získané z těla matky a psychika matky v období těhotenství
V následujícím textu se vám pokusím vysvětlit, jak v naší detoxikační medicíně rozumíme všem těmto vlivům. Naše dlouholeté zkušenosti nás dovedly k poznání, že pravou hmatatelnou příčinou všech nemocí jsou fyzicky přítomné toxiny a infekce v lidském organismu. Ty pak spolu s nesprávně fungujícím imunitním systémem vedou k trvalému poškozování tělesných tkání a k chronickým nemocem. Pokud se nám podaří důkladnou detoxikací odstranit z těla podstatnou část toxinů, pak obvykle dochází k vymizení různých příznaků chronických chorob až k úplnému vymizení obtíží.
Jak se toxiny a infekce dostanou do organismu?
Toxiny se dostávají do organismu především těmito způsoby:
- Stravou a pitím
- Užíváním drog, kouřením cigaret
- Dýcháním z ovzduší a pracovního prostředí
- Z těla matky v období těhotenství
- Pohlavním stykem partnerů a líbáním
- Bodnutím hmyzem, parazity
- Poraněním pokožky a proniknutím toxinů přes bariéru pokožky do vnitřního prostředí organismu
- Otěrem a oxidací zubních materiálů v ústní dutině
1. Toxiny ze stravy a nápojů
Jeden můj známý před nedávnem spočítal, že za 60 let aktivního života projde člověkem zhruba 60 m3 potravy*. Pro představu – je to takové množství nápojů a jídla, které by zaplnilo průměrný obývací pokoj až do stropu. Bylo by pošetilé domnívat se, že se všechno beze zbytku v organismu zužitkuje a zbytky vyjdou exkrementy ven. Část potravy ať už přeměněné nebo nepřeměněné se v našem těle postupně usazuje a stává se tak naší nedílnou součástí. Nejvíce nebezpečnou součástí potravy jsou hleny a tuky. Pokud konzumujeme nadměrné množství potravy, která zahleňuje (mléčné výrobky, bílá mouka, maso), připravujeme ideální útočiště infekcím, které se snaží právě v hlenu najít skrýš před zásahem imunitního systému.
Schematicky si situaci znázorněme na následujícím obrázku: POTRAVA SE |
Na detoxikaci přebytečných metabolitů používáme přípravek Abelia Metabolis (fruktózová forma) nebo Joalis Metabex (lihová forma). Přípravek má cenu užívat několik měsíců a pak jej alespoň jedenkrát za rok opakovat, protože se metabolickými zplodinami zanášíme neustále. Další neméně závažnou toxickou součástí potravy jsou všechny toxiny a infekce, které stojí ve středu pozornosti našich detoxikačních aktivit – těžké kovy, radioaktivita, potravinová chemie, zemědělské postřiky, antibiotika v zemědělských chovech, plísně a jejich toxiny, vzdušný prach atd.
2. Drogy a cigarety
Tento problém jistě není nutné příliš rozebírat. I příležitostné užívání drog a cigaret může vést k závažným poruchám zdravotního stavu. Detoxikace má samozřejmě cenu i pro kuřáka, který se svého návyku nedokáže či nechce vzdát, ale doporučujeme ji především těm, kteří měli dostatek vůle a přestali. Naše detoxikační praxe ukazuje, že zplodiny z drog a cigaret zůstávají v organismu většinou velmi dlouho i po mnohaleté abstinenci.
3. Vzduch a znečištěné pracovní prostředí
Plícemi dýcháme vzduch, z něhož organismus využívá kyslík pro okysličování krve. Ve vzduchu je ale přítomna řada toxických látek, které se usazují na sliznicích dýchacích cest a plic a roznášejí se dál do organismu. Rovněž dýcháním do našeho organismu proniká řada infekcí. Nemůžeme se tedy divit, když horník, který po dlouhá léta dýchá v dolech uhelný prach, jím bude mít zanesené dýchací cesty a bude trpět jejich chronickými záněty.
4. Vliv matky na dítě v prenatálním období
Je nesmírně důležité, jak čisté prostředí poskytne děloha matky vzniklému zárodku nového života. Obecně platí, že všechny toxické zátěže, které má v těle matka, se mohou přenést na dítě. Budoucí maminky se obvykle ptají, jak dlouhá by měla být detoxikace před početím. Záleží samozřejmě na toxickém zatížení matky, ale obecně platí, že by se detoxikace měla provádět pomocí detoxikačních preparátů denně alespoň 6 měsíců až jeden rok. V dalších kapitolách se zmíníme o toxickém stavu ledvin, který je odpovědný za kvalitu a čistotu celého gynekologického ústrojí. Žena, která trpěla před otěhotněním častými kvasinkovými výtoky, s velkou pravděpodobností porodí potomka, u kterého mohou kvasinky způsobovat v určitém věku (nemusí nutně od narození) například kožní ekzém. Obecně pro naši práci platí, že zhruba do tří let věku stačí zjistit toxickou zátěž matky a detoxikovat dítě stejným postupem jako ji. Často přicházejí do poradny matky, které chtějí detoxikovat pouze své malé dítě. Většinou je přesvědčím, aby se detoxikovaly i ony. Jedna sada preparátů obvykle stačí pro oba, protože dítě může užívat preparátu velmi málo – děti jsou na detoxikaci v pozitivním smyslu obzvláště citlivé a reagují velmi rychle a dobře. Podle našeho mínění je tomu tak proto, že hlen v dětském organismu je ještě poměrně řídký, není zahuštěný a naschlý v záhybech tělesných dutin a tkání. Příspěvek muže spočívá v tomto případě podle mého názoru především v předání kvalitní genetické informace. Právě proto by spermie měly vznikat a dozrávat v netoxickém prostředí, aby nedocházelo k poškození genetické informace. U muže před početím je proto také velmi důležité detoxikovat okruh ledvin.
5. Pohlavní styk partnerů a líbání
Přes sliznice pohlavních orgánů muže i ženy se přenáší celá škála typických infekcí. Nejlepší prevencí je věrnost partnerů, ale i v tomto případě je u obou důležitá detoxikace ledvinových okruhů. Infekce se nepřenášejí pouze stykem sliznic genitálií, ale také stykem sliznic pohlavních orgánů se sliznicemi jiných orgánů při nejrůznějších sexuálních praktikách (sliznice konečníku, ústní dutiny). Pro přenos infekcí je stejně podstatný jako pohlavní styk.
6. Bodnutí hmyzem, parazité
To je velmi podstatný zdroj infekcí. V našich krajích jsou nejvýznamnější klíšťata, která přenášejí bakterii boreliózy a virus klíšťové encefalitidy. Uvádí se, že v určitých lokalitách je boreliózou nakaženo až 60 % klíšťat. Rovněž bodavý hmyz – mouchy, komáři, ovádi aj. – může být zdrojem infekcí.
7. Poranění pokožky a proniknutí toxinů přes ni do vnitřního prostředí organismu
Jednou ze základních funkcí pokožky je uchránit vnitřní prostředí člověka před vnějšími škodlivými vlivy jak klimatickými – horkem, zimou, vlhkem, tak i před přímým proniknutím toxických látek a infekcí do organismu. Při poranění pokožky může dojít k infikování poraněné tkáně.
8. Otěr a oxidace zubních materiálů v ústní dutině
Zubní výplně, zejména kovy a jejich slitiny, jsou z hlediska detoxikační medicíny rizikové. V ústní dutině dochází v důsledku otěru k uvolňování velmi jemných částí zubních materiálů a jejich oxidů. Polykají se slinami do žaludku, odkud jsou distribuovány do organismu. Tam se usazují v místě stresu na konkrétním orgánu. Určité části populace způsobuje kontaminace těžkými kovy značné problémy. Z hlediska detoxikační medicíny je můžeme vidět zejména za těmito zdravotními potížemi:
- Hormonální nerovnováha
- Psychické potíže
- Nervové potíže
- Kožní problémy
- Imunitní poruchy
* Uvažujme, že člověk zkonzumuje za den asi 2 litry tekutin a 1 litr stravy, dohromady tedy 3 litry. Rok má 365 dní, to znamená, že za rok projde člověkem 365 x 3 = 1095 litrů potravy, což je zhruba 1 m3. Když budeme 60 let jíst 1 m3 stravy ročně, pak zkonzumujeme 60 m3 jídla!