Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Strava, bylinky, klidné přijímající a milující prostředí, občasné vystoupení z komfortní zóny, kdy se děti učí pokořit své hranice, ať už prostřednictvím sportu nebo otužování. To vše může utvářet balíček, který tvoří základ zdraví. Byť je pro mne osobně strava jedním z pilířů, dnes ji mírně obejdeme, abychom se podívali na zoubek spíš bylinkám. Léčivkám, které se vyznačují potopudným, antiseptickým, antibiotickým či protivirovým, jakožto i bakteriálním účinkem. A to nesmím zapomenout na zvláštní skupinu mimořádných bylinek, případně též vitálních hub, které mají dar zvyšovat odolnost organismu. Možná je znáte, souhrnně je nazýváme adaptogeny. Pokud vás zaujmou, určitě je zkuste. Zejména, pokud máte doma malé děti.
Které bylinky jsou pro podporu dětské imunity nejlepší?
Kterých 5 top bylinek si dnes vezmeme na paškál? Které můžeme pojmout za ty nej a zařadit bez obav i do dětské léčby?
1. Dobromysl obecná
Dobromysl neboli oregano je běžnou léčivkou české přírody. Vyžaduje spíše slunná místa a tak, pokud máte zahradu, doporučuji ji vysadit co hrdlo ráčí. A to doslova, zvláště, pokud vaše děti trpí na neduhy horních cest dýchacích a s nimi spojenou častou bolest v krku. Výborné je, že bylinka nemá vůbec žádné kontraindikace či vedlejší účinky, je tedy možné ji úplně bez obav zařadit do domácí lékárny.
Jaké jsou její vlastnosti a s čím vším nám pomůže?
Sama si jí cením pro svůj protizánětlivý a antibiotický účinek. Ten samozřejmě nenahradí standardní léčbu, v lehčích případech ji však lze nasadit. A to právě tehdy, pokud se nám u dětí něco nepozdává, nemoc zatím nevystrčila pořádně růžky. Dále ji upotřebíme:
- Při kašli, ale hlavně častých, úporných křečích vznikajících právě z kašle, které mohou děti nutit až k zvracení
- Ke snazšímu odkašlání
- K podpoře chuti k jídlu, což se hodí, pokud dítko dlouho stůně a stále nepociťuje hlad
- K posílení obranyschopnosti, lze nabízet preventivně, například ve formě sirupu, oleje nebo jiných doplňků
- K celkovému zklidnění, zlepšení spánku
- Bylinka ulevuje při bolestech hlavy, zubů, zánětech ústní dutiny
- U dětí lze využít při kvasinkové infekci, zejména na ploskách
Takto podávanou pitnou kúru je možné podpořit podáváním oleje z dobromysle, který vykazuje velice silný antioxidační charakter a účinně potírá stafylokokovou infekci. U dětí doporučuji spíše než éterický olej, který je velice silný, nachystat léčivo svépomocí následujícím způsobem: Na 200 ml kvalitního olivového oleje použijeme 3 hrsti rozkvetlé natě, kterou nakrájíme keramickým nožem a do oleje naložíme. Směs louhujeme několik týdnů, nejlépe na slunci. Poté olej přecedíme a při nemoci kapeme vždy několik kapek (nejlépe pod jazyk) vždy ráno, v poledne a večer.
Můj tip: Při nemoci dětí lze dobromysl v čajové směsi kombinovat s měsíčkem lékařským, diviznou, řebříčkem, šalvějí, mateřídouškou. Podobná směs proti kašli pak vypadá následovně: Mateřídouška, lípa, ostružiník a dobromysl. Směs můžeme podle snášenlivosti dosladit medem a nebo přímo sirupem z dobromysle či mateřídoušky.
S olejem z oregana mám výbornou zkušenost při neštovicích, zde funguje téměř okamžitě a výrazně sníží počet svědivých puchýřků. Jsme-li zastánci bylinkových tinktur, i v takové podobě je možné dětem předložit, vždy však platí, že lihovou tinkturu kapeme do horkého čaje, aby došlo k vypaření alkoholu.
2. Mateřídouška úzkolistá či vejčitá
V Česku roste až sedm druhů mateřídoušek, z nichž bývá nejčastější vejčitá, případně pak úzkolistá. Ne vždy děti snesou chuť dobromysle, avšak mateřídouška jim často doslova lahodí. Zvláště, pokud ji podáváme ve formě sirupu.
Mateřídouška, podobně, jako dobromysl, vykazuje:
- Antibakteriální a protiplísňový účinek
- Pomáhá při zánětu dutin, dráždivém kašli, chronickém ranním zahlenění (v tomto případě dětem nabízíme nálev, anebo též tinkturu, kterou kapeme do vroucího čaje)
- Ulevuje při nastuzení, prochladnutí
- Výborná při astma, těžších formách produktivního kašle, zánětu průdušek a zápalu plic
- Pomáhá při nadýmání, bolesti břicha
- Celkově zklidňuje navozuje lepší spánek
Můj tip: Pokud se již naskytne nějaké to prostuzení, dítě počíná smrkat a kašlat, nabízejme mu nálev, který jsme připravili z jednoho dílu mateřídoušky a jednoho dílu jitrocele. Směs je možné obohatit o jeden díl květenství černého bezu. Do hotového čaje pak přidáváme sirup z plodu černého bezu (bezinky), který nápoj dosladí, zbaví tělo zánětu. Výborně účinkuje zejména při zánětu průdušek, kdy osobně bezinkový sirup, případně pak šťávu z povařených bezinek, vnímám jako nejvíce účinnou medicínu.
Podobné vlastnosti nabídne tymián, aromatický polokeř, který, na rozdíl od mateřídoušky, ve spodní části dřevnatí. Osobně pak nedám dopustit na tymiánovou mast, kterou aplikuji při sebemenší viróze, a to jemnou masáží hrudníku, zad, plosek nohou. Při rýmě je možné mastí masírovat oblast čela, okolí nosu, bradu. Podobně pak funguje mast z majoránky.
3. Černý bez a bezinky
Květenství černého bezu řadíme na seznam potopudných bylinek, které tělu pomohou snáze se vypotit. Ve směsi jej používáme společně s lípou, šípkovým plodem, přidat můžeme zmíněnou mateřídoušku, anebo, po marcipánu chutnající květ trnky. Trápí děti ke všemu i zácpa? I s tou vám trnka velmi rychle pomůže. Černý bez se nejlépe osvědčuje ve formě nálevu, nabídnout dětem můžeme i tinkturu nebo pak dětmi oblíbený sirup. Černý bez však nedoporučuji podávat dlouhodobě. Chceme posílit imunitu dětí? Černý bez zařaďme, avšak pouze chvilkově v rámci několika týdnů.
Jaké jsou účinky černého bezu?
- Potopudný, zahřívající
- Mírní nachlazení, rýmu a kašel, pomáhá při vykašlávání
- Podporuje rekonvalescenci
- U dětí výborný při typických virových onemocněních (spalničky, spála, spálová angína aj.),
- Díky svému protizánětlivému účinky přechází vzniku zánětu močových cest, střev, mírní žaludeční koliky
- Projímavý účinek (při zácpě možno kombinovat s již zmíněným trnkovým květem)
Můj tip: Obzvláště v zimě zkusme dětem podávat bezinkový sirup. Pozor! Ten je během přípravy vždy potřeba provařit, neboť syrové brusinky jsou mírně jedovaté. V období virové zátěže nabídněme dětem 1 čajovou lžičku ráno, v poledne a večer. Během nemoci pak čajovou lžičku vyměňme za polévkovou. Bezinkový sirup zázračně mírní průduškové záněty, zápal plic a astma.
Jak vyrobit bezinkový sirup?
V 1 litru bezinkové šťávy rozpusťme 1 kg přírodního řepného cukru, směs dobře provařme. Následně jí plňme do sklenic, uchovávejme v chladu.
4. Rakytník řešetlákový
Věděli jste, že v jedné obyčejné titěrné kuličce rakytníku najdeme doporučenou dávku vitamínu C na jeden den? A věděli jste, že podobné vlastnosti jako plod, vykazuje také list? Proto si jej zkuste na zimu nasbírat, nasušit, následně vmíchat do posilujících směsí. Rakytníkem, podobně jako i dobromyslí, můžeme pravidelně během zimy podpořit imunitu nemocných dětí.
- Tonizuje, osvěžuje, výrazně posiluje imunitní systém
- Výborný při rekonvalescenci
- Přispívá ke zdraví kůže, šlach a chrupavek
- Prevence onkologických ochoření
- Pomáhá při zahlenění, mírní úporný kašel
- Výrazná pomoc při astmatických problémech (podobně, jako zmíněné bezinky)
- Podpora peristaltiky a líného trávení
- Malé školáky udrží déle v lavicích, zbystřuje smysly, společně s omega 3 NMK napomáhá k soustředění
Můj tip: Na trhu najdeme želatinové bonbóny, kapsle, lízátka, sirup, čerstvou šťávu. Mnoho takto nabízených produktů však zároveň obsahuje i větší množství cukru, v horším případě pak glukózového či glukózo-fruktózového sirupu. Jelikož čas rakytníku nástává v sprnu (tedy právě teď), zkusme si jej natrhat, vylisovat, zamrazit do ledových tvořítek. A takto nachystanou šťávou pak dětem obohaťme vlažný čaj. Některé děti zvládnou dokonce i pojídat kuličky. Pokud je netrápí bolesti bříška, ekzém či kopřivka, rakytník předložme klidně v čerstvém stavu. U menších dětí jen pozor, aby plody nevdechly. List rakytníku můžeme přidat do výše zmíněných čajových směsí, ať už těch z černého bezu, dobromysle či mateřídoušky.
5. Třapatka nachová – Echinacea
S třapatkou neboli echinaceou jste se již jisto jistě setkali, ať už ve formě čaje, anebo pak na zahrádce, kde bylina pokvete nápadně krásným květenstvím. Hned na úvod zmíním, že rostlina obsahuje účinnou látku echinakosid, která stimuluje bílé krvinky, jež mají zásadní vliv na naši imunitu.
Využít můžeme květu i kořene, nejvhodnější zpracování bylinky je do podoby tinktury. Proč? Protože echinacea obsahuje ve vodě nerozpustné polysacharidy, se kterými si na místo vody poradí alkohol. Stále mějme na mysli, že pokud u dětí upřednostníme aplikaci tinktury, vždy ji kapeme do vroucího čaje, aby došlo k vypaření alkoholu. Podobným způsobem nabízíme také oblíbené kapky Kaloba.
Jsme-li však spíše zastánci čajů, bylince se zalíbí nejlépe ve směsi, čímž výrazně podpoříme synergický efekt. Takovou základní směsí na podporu imunity může být směs echinacey, šípku, lípy a lékořice. A tuto směs je možné opět dětem nabídnout i při zvýšené virové zátěži. Příkladem mohou být běžné dětské virózy, ale i obávané laryngitidy.
Jako jsou hlavní účinky echinacey?
- Výrazná podpora imunitního systému
- Přírodní antibiotikum (podobně jako zmíněná dobromysl)
- Významné antivirotikum (výborně poslouží u běžných dětských viróz)
- Výborná při chřipce, nachlazení, zánětech středního ucha, průdušek, u čepů na mandlích
- Velice účinná při chronických zánětech močových cest
- Úleva při kožních nemocech, jako jsou ekzémy, ale i lupénka
Můj tip: Doma se nám osvědčují antivirotické kapky s příměsí třapatky, kterými lze zejména před návštěvou dětského kolektivu vystříkat ústní dutinu dítěte. Výborné bývají také mnohé sirupy, které bývají obohaceny o vitamín C. Třapatku bychom však neměli užívat dlouhodobě. Čaj je možno popíjet maximálně dva měsíce, kdy vždy po každém týdnu užívání učiníme deseti denní pauzu. S třapatkou se pak mírníme při akutních autoimunitních problémech.
Co dalšího můžeme udělat pro imunitu našich dětí? Najdete v článku Proč jsou děti stále nemocné a jak podpořit jejich imunitu?