Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Maca nebo někdy psáno počeštěle maka, je v současnosti oblíbená léčivá rostlina z Jižní Ameriky, její správný botanický název je řeřicha peruánská (Lepidium meyenii).
Patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Roste ve vysokohorských výškách jihoamerických And.
V tradiční místní medicíně se používá jako doplněk léčby anémie, příznaků menopauzy nebo při žaludečních problémech. A samozřejmě také z důvodů, pro které je maca u nás známá i u nás mezi příznivci přírodní medicíny: plodnost a sexualita. Slouží rovněž jako potravina. S macy se jako rostlinná droga zpracovává její kořen (někdy označován jako bulva).
V bulvě (kořenu) macy můžeme najít měď, vápník, mangan, draslík, železo, jód, fosfor, zinek, vitamíny ze skupiny B, vitamín C, mastné kyseliny (linolová, palmitová a olejová), alkaloidy, třísloviny. saponiny a obsahuje esenciální aminokyseliny (lysin, arginin).
Méně je známo, že se vyskytuje v různých barevných variantách a každé variantě se přisuzují trochu jiné vlastnosti. Nejznámější jsou černá, žlutá a červená maca.
Použití černé macy vychází, stejně jako u ostatních dvou odrůd, z jihoamerického lidového léčitelství. Nicméně je zajímavé se o ní dozvědět více, i vzhledem k tomu, že v poslední době se objevily doplňky stravy obsahující právě speciálně macu černou.
V Jižní Americe se jí připisuje zvýšení plodnosti a libida, zlepšení hormonální nerovnováhy a kvality spermií u mužů. Její konzumace zlepšuje vytrvalost a přináší více energie. Rovněž přispívá ke zlepšení kvality spánku, podpoře paměti a koncentrace. V místě původu je oblíbená u párů, které trpí hormonální dysbalancí a nedaří se jim otěhotnět.
Chuť černé macy je lehce nasládlá a zároveň nahořklá, je podobná chuti pražených sójových bobů. Je také označována jako “pánská” nebo “mužská” maca. Má černou barvu slupky a je vzácná.
Na závěr ještě pár slov o dalších dvou zmíněných odrůdách. Červená maca je doporučována jako prevence a doplněk léčby osteoporózy, při zvětšené prostatě a pro zvýšení libida. Žlutá maca po aplikaci na pokožku má podle domorodé přírodní medicíny chránit před poškozením kůže způsobeným ultrafialovým slunečním zářením.