Účinné látky pro naše vlasy, nehty a pleť

cm zena kvetiny ve vlasech

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nestačí jen péče zevní. Vytvořit vyvážený přírodní přípravek pro naše vlasy, nehty a pleť je alchymie. Dávno už víme, že nestačí pečovat jen zevně o obdivu vystavované partie. Stejně důležité je dodávat našemu tělu živiny i vnitřně. Dodat výživu našim vlasům, nehtům a pleti znamená přinést tělu nejen prospěšné látky, ale postarat se především o to, aby se tyto vitamínové klenoty do uvedených částí těla dostaly.

Aminokyseliny

L-metionin je jedna z aminokyselin, ze kterých se v našem těle tvoří bílkoviny. Mohly bychom nabýt chybného dojmu, že bílkoviny rovná se svaly. Ale bílkoviny jsou součástí všech orgánových struktur. Pro naše vlasy je tato aminokyselina nezastupitelná. Nedostatek této aminokyseliny se může projevit padáním vlasů.

Další z osmnácti účinných látek je opět aminokyselina, nyní L-tyrosin, jenž je předlohou pro tvorbu kožního pigmentu melaninu. Bez tohoto pigmentu se mohou už v mladém věku objevovat v našich kadeřích šedivé vlaštovky nedostatku tohoto pigmentu. Pokud by nám tyto vlastnosti L-tyrosinu nestačili, tak u této látky musíme přiznat i její účinek na náš nervový systém, kdy pomáhá se zvládáním stresu.

Průměrně nám rostou vlasy asi jeden centimetr za měsíc. L-cystein je aminokyselina vzácná v naší stravě, která podněcuje vlasový růst. Růst vlasu tím sice násobně neurychlíme, ale cystein bude naše vlasy zpevňovat, čímž bude jejich růst podporovat.

Kolagen, MSM a hyaluronan

Další složkou, bez které to prostě u vlasů, nehtů, ani pokožky nepůjde, je kolagen. Je viditelným ztělesněním pevnosti u vlasů, ale stejnou měrou zoceluje i pokožku a vlasy.

MSM (metylsulfonylmethan) je látka přítomna ve všech živých organizmech. Bez nadsázky je označován jako látka krásy. A nejsme tím daleko od pravdy. Vždyť působí příznivě proti zplihnouti vlasů. S dostatkem MSM jsou naše kadeře, řasy a pokožka odolnější proti nepříznivým vlivům, například proti výkyvům teplot, chladu, proti přímému slunci.

Hyaluronan sodný je vlastně pravdivé označení pro kyselinu hyaluronovou, protože ve formě hyaluronanu je tato látka přítomna v přípravcích. Kyselina hyaluronová je nezbytnou součástí mezibuněčných prostor, takže vyplňuje a zoceluje naše tkáně. Pro svou funkci tuto látku potřebují jak naše tkáně uvnitř těla, tak v našem případě i pokožka, nehty i vlasy.

Nepostradatelné byliny

Extrakt z přesličky rolní je kyselina křemičitá v přírodní formě! Plus další potřebné minerální látky. Vnitřní užití přesličky čistí krev, podporuje činnost ledvin, a tím i čištění (detoxikaci) těla. V tomto kontextu je vliv přesličky pochopitelný pro naší unavenou pokožku, především na viditelných partiích pod očima, tvářích, či v dekoltu. Dlouhodobé užívání se následně projeví i menším lámáním vlasů a třepením nehtů.

Další složkou je extrakt z kopřivy. Kopřivu najdeme ve velkém množství šampónů, kondicionérů i mýdlech. Už od pradávna bylo šamponování kopřivovým výluhem cestou k pronikavému lesku. Díky pokročilým výzkumům dnes víme, že látky obsažené v kopřivě působí na vlasové cibulky a tlumí vliv hormonálních výkyvů. Od této znalosti už je jen krůček užívání kopřivového extraktu vnitřně.

Minerální látky

Zinek, měď, a selen jsou na první pohled nepodstatné minerální látky, jsou to však minerály obsažené v enzymech našich buněk. Problém nedostatku těchto stopových prvků se projeví jako první na tkáních, které se rychle obnovují, jako právě kožní buňky, nebo vlasové cibulky.

Pravidelné dodávání těchto minerálů může pomoci nejen ke kráse našeho zevnějšku, ale předejít i ukrytým minerálním deficitům v našem těle.

Vitamíny

Prospěšnost vitamínů známe všichni. U našich vlasů, pokožky a nehtů je nicméně nutné vitamíny zmiňovat neustále, protože tyto části těla se nestále obnovují, neustále rostou. Jejich potřeba neustálého přísunu vitamínů je tedy nezastupitelná.

Obsažené vitamíny skupiny B, konkrétně biotin (vitamín B7), kyselina pantothenová (vitamín B5), kyselina listová (vitamín B9, folát), vitamín B6 (pyridoxin) tvoří páteřní vitamíny, které potřebujeme pro přeměnu živin na stavební složky pokožky, nehtů i vlasů. V případě tohoto přípravku násobí přidané vitaminy skupiny B účinky již obsažených pivovarských kvasnic.

Vitamín C (kyselina askorbová) a vitamín A jsou antioxidanty. Tedy látky, které chrání naše buňky před nežádoucími okolními vlivy. Opomenout tuto výživu si dříve či později vybere v případě naší pokožky a vlasů svou daň.

Oslabené vlasy a choulostivá pokožka

Budou naše vlasy mastné, zplihlé a naše pokožka křehká a choulostivá? Ano, může se to stát, pokud nevyslyšíme jejich volání po přírodních živinách nejen zevně, ale i vnitřně.