Terapeutické metody (2) MOXOVÁNÍ

moxovani e1637845642719

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Technika moxování, které se také říká terapie ožehováním, je prastarý léčebný postup tradiční čínské medicíny. Používá se u něj nepřímé přikládání zapáleného pelyňkového doutníku (přímá aplikace na kůži je vyhrazena pouze zkušeným terapeutům) ke konkrétnímu místu na těle, čímž se mobilizují reaktivní samoléčivé síly organismu. Doutník se přidržuje, nebo se s ním pohybuje ve vzdálenosti kolem 1 cm od kůže klienta. Aplikace by neměla pálit, klient by měl mít příjemný pocit tepla v místě použití. Dnes se často využívají tzv. nekouřící karbonizované moxovací tyčinky, které nedoutnají a nezanechávají po sobě charakteristickou „vůni“.

KDE A JAK SE MOXA POUŽÍVÁ?

Moxování je vhodné všude, kde se projevují nějaké potíže, přednostně v místech akupunkturních bodů, nebo tam, kde se lokalizuje hlavní bolest. Tato terapie je využívána místo akupunktury u dětí a lidí citlivých na bolest, nebo při obavách z jehel. Je to stimulační léčba, kde stimulačním prostředkem je teplo. Abychom pochopili postup terapie moxováním, je třeba si ujasnit některé pojmy a pokyny, abychom postupovali správně.

Teplo je životně důležité, pokud jej nemáme dostatek, může nastat smrt. Sama smrt je chlad, proto chlad může zabíjet. Život je naproti tomu teplo. Proto kladu svým klientům na srdce, aby se udržovali v teple, hlavně nohy. Neustále vidím, že doma se chodí bez bačkor, na dlažbě, plovoucí podlaze. Většina dospělých a dětí má v sobě takové množství chladu, že zatím nemohou praktikovat dnes módní uzemňování. Na chodidle je 1. bod energetické dráhy ledvin a z reflexologie víme, že projekce močovodu je v místě, kde většina lidí má tzv. „spadlou klenbu“. Píši to v uvozovkách, protože nejde o problém postavení kostí, ale otoky reflexních zón orgánů.

Opakovaně se dozvídám od některých lidí, jak je bolí klouby, mají stále angíny, nachlazení, nemluvě o dětech, jež často užívají antibiotika, protože jsou pořád nemocné. Poradím klientům nejjednodušší metodu, kterou si mohou aplikovat sami – moxování, nebo produkty Energy. Ve většině případů si vyberou bylinky, protože s tím nemají práci. Ale v případě velkého prochlazení je moxa důležitá a je dobré obojí kombinovat. Číňané přesně věděli, co dělat, jestliže člověk rychle stárl a chyběla mu životní energie (většinou převaha chladu). Moxovali bod PS6 – Čchi-Chaj (moře životní energie) nacházející se 3 prsty pod pupkem a bod Ž36 – Cu-San-Li (moře jangů) na 4 sevřené prsty pod čéškou kolene, najdete ho pod přiloženým malíčkem.

Uveďme si pro lepší představu jeden příklad. Naše země je protkána sítí rour a trubek, dopravuje se jimi voda, plyn, ropa. Na některých místech jsou umístěny ventily, jimiž lze do potrubí něco vpravit či odebrat. Pokud pochopíme, že v lidském těle jsou takovéto roury (meridiány) a ventily (akupunkturní body), máme vzor, který se dá aplikovat při práci s moxou. Můžeme se postarat i o to, aby plyn, či ropa, které potrubím přivádíme, měly vyšší kvalitu. Přeneseno na lidské tělo to znamená, že například lepší stravou či zdravějším dýcháním získáme kvalitnější čchi. Jednou z metod, které zvýší průtok obsahu naším „potrubím“, je moxovací terapie. V asijských zemích je rozšířeným domácím prostředkem a hojně se užívá i na dnešních klinikách.

KDY A JAK ČASTO OŠETŘOVAT?

K moxování se nejlépe hodí dopoledne. Pozdě večer, ideálně po 18. hodině, by se již nemělo provádět, neboť se pracuje s energií, která je zklidněná, a neměla by se aktivovat. Akutní choroby se léčí obden, u chronických obtíží lze moxovat až 3x denně. Pro ošetření 1 bodu nebo plochy stačí zpravidla 5 minut. Po 10 dnech by se měla vložit týdenní přestávka. Chronické choroby vyžadují více cyklů. Tuto metodu považuji za úžasnou, protože ji může provádět každý sám sobě, nebo se nechat (zejména při onkologickém onemocnění) moxovat od blízké osoby. V případě těchto chorob je třeba 2 měsíce denně moxovat 20–30 minut celou páteř, body, které zčervenají, vynechat. Potom pokračovat 2x týdně 10 minut.

Preventivně i při vážnějších problémech využíváme skupinu bodů kolem kotníků – meridián MM (močový měchýř) a L (ledviny). Přesnou aplikaci je vhodné například namalovat klientovi na nohu, popřípadě si to vyfotí, aby nedošlo k chybné aplikaci moxy.

Věřím, že tyto informace přispějí k tomu, aby se moxovací terapie, která je šetrná k tělu, levná, všude použitelná a bez vedlejších účinků, stále více prosazovala.

DANA ŠVESTKOVÁ