Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Výskyt suchého nočního kašle byl zjišťován u šestiletých až třináctiletých dětí základních škol v 10 zemích Evropy (Švédsko, Norsko, Finsko, Holansko, Německo, Polsko, Maďarsko, Itálie, Řecko a Česká republika).
Byly porovnávány výsledky ve 14 dvojicích oblastí („městská“-„venkovská“) s rozdílnou aeroekologickou situací. Pro šetření byl použit upravený dotazník Groningerské univerzity. Otázka na suchý noční kašel zněla: „Mělo vaše dítě suchý noční kašel v posledních 12 měsících mimo kašel spojený s nachlazením nebo s infekcí dýchacích cest?“ Počet dotazníků ve městech byl 27446, ve venkovských oblastech 24043.
Největší výskyt suchého nočního kašle byl ve městských oblastech v Teplicích- 36,7%, nejnižší v Aténách-5,4%. Vysoké výskyty ve městech byly také v v dřívějším západním Německu-20,2% a v Holandsku -25%. Nízké hodnoty byly zjištěny v severním Švédsku – 6,3%. Ve venkovských oblastech byly vysoké hodnoty v „západním Německu“-19,2% a ve „východním Německu“-16,1%, nejnižší opět v Řecku- 3,8%, ale také na Benešovsku- 6 % a v severním Švédsku -7,5%.
V Čechách bylo pořadí výskytu suchého nočního kašle: Teplice -36,7%,Praha 5-14,1%, Prachatice -10,6% a Benešov – 6%. V Německu a také v Čechách je zhruba 5-20krát vyšší výskyt suchého nočního kašle než výskyt bronchiálního astmatu diagnostikovaného lékařem.
Význam suchého nočního kašle je často nedoceňován pro diagnostiku kašle jako varianty bronchiálního astmatu.
(z původní práce Vladimíra Vondry a spol, otištěné v časopise ALERGIE ročník 4, číslo 1, 2002)