Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V kuchyni s ní můžete pracovat podobně jako například s rýží, je však nutričně mnohem zajímavější. Merlík chilský aneb quinoa se v jihoamerických Andách pěstovala už před 4 000 lety. Inkové ji považovali za posvátnou a po bramborách pro ně byla druhou nejdůležitější plodinou.
Nutričně mimořádná
Podobně jako třeba pohanka nebo amarant, ani quinoa nepatří z botanického hlediska mezi obiloviny, ale jako obilovina se používá. Přestože žádná jednotlivá potravina nedokáže poskytnout naprosto všechny pro život potřebné živiny, o quinoe se často mluví jako o plodině, která k tomu má nejblíže. Obsahuje kvalitní kompletní bílkoviny (až 14 %), jejichž biologickou hodnotu Světová zdravotnická organizace srovnává s biologickou hodnotou mléčné bílkoviny. Quinoa také oplývá mnoha vitaminy a minerály. Ne nadarmo ji NASA zkoumá jako potravinu vhodnou pro astronauty při dlouhých vesmírných letech. Quinoa je navíc přirozeně bezlepková.
Quinoa existuje v několika stovkách variant, které se liší barvou semen. Nejběžnější a nejrozšířenější je bílá, často se prodává i červená a černá varianta quinoy. U všech se uvádějí přibližně stejné výživové hodnoty, červený a černý druh však nejspíše budou obsahovat víc antioxidantů (látky způsobující červenou, modrou a fialovou barvu většinou mají antioxidační účinky). Všechny tři varianty chutnají prakticky stejně, ale červená a černá zůstávají po uvaření pevnější a působí „celozrnnějším“ dojmem.
Jak ji připravovat
Quinoa přirozeně obsahuje saponiny, které na poli chrání semeno před tím, aby ho sezobali ptáci. Proto se má před kuchyňskou úpravou proplachovat vroucí vodou, jinak by zůstala nahořklá. Někteří výrobci quinou proplachují už při zpracování, protože však spotřebitel většinou nemá jistotu, jestli koupil právě takovou, je dobré spařovat ji vždy.
Základní recept – quinou v cedníku propláchněte dvakrát vroucí vodou, poté zalijte 2,5 násobným množstvím vody a vařte 15 minut, případně nechte pak ještě pod poličkou dojít. Červenou a černou quinou můžete vařit o 5 až 10 minut déle, podle toho, jak hodně má být na skus.
Sypká quinoa – postupujte jako u rýže nebo jáhel, po propláchnutí ji restujte nasucho nebo na troše oleje, zalijte vroucí vodou a na velmi mírném ohni vařte bez míchání a bez odklápění pokličky.
Tipy na použití
- příloha, do rizot – používejte úplně stejně jako rýži, k dušeným jídlům, asijským pokrmům, omáčkám
- do salátů – díky své nadýchané konzistenci je ideální do lehkých svěžích salátů (s rajčetem – zkuste například tabouleh, avokádem nebo i ovocem), ale například i k pečené nebo grilované zelenině a podobně. V salátech navíc pěkně vynikne červená a černá varianta
- náplně – do plněných rajčat, paprik, zelných listů, ale například i do náplní na quiche
- karbanátky a placičky
- nákypy slané i sladké – quinou uvařte podle základního receptu a dál s ní pracujte stejně jako s rýží
TIP: Quinoa obohatí každý pokrm – chcete, aby vaše jídlo bylo nutričně hodnotnější? Není jednoduší způsob, než právě přihodit do něj trochu vařené quinoy nebo quioových vloček. Dejte trochu do těsta na lívance, přidejte do smoothie, přidejte do rizota připravovaného z rýže…