Přípravky z oblasti ajurvédské medicíny

cm priroda

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současné době vzrůstá zájem o tradiční léčebné systémy z oblasti Dálného východu. K nejznámějším patří, kromě tradiční čínské medicíny, ajurvéda. Léčebný systém pocházející z Indie je starý tisíce let. Jedná se o systém holistický, což znamená, že vychází z myšlenky, že všechny věci jsou propojeny – stejně jako vesmír je propojeno lidské tělo. Celý vesmír je tvořen pěti základními prvky.

Co se týče lidského těla, ajurvéda konstatuje, že naše myšlení ovlivňuje fyzické děje v našem organismu a naopak. Tedy, že nemoc vytváří nejen toxiny v našem těle, ale také v naší mysli.

Ajurvéda je, na rozdíl, od moderní západní medicíny, zaměřena individuálně. Což znamená, že jedna nemoc může mít u dvou pacientů různé příznaky. A z toho vyplývá, že každý z nich bude podle ajurvédy léčen jinou terapií. Totéž platí o prevenci, pro každého je vhodná jiná prevence. To znamená, že například jídelníček si každý sestavuje jiný, má jiný denní rytmus, ba dokonce i odlišné bydlení. Ajurvéda jde tak daleko, že toto vztahuje k volbě partnera či zaměstnání.

Jak ajurvéda pracuje

Celý systém ajurvédy se přirozeně nevejde do jednoho článku. Nicméně aspoň trochu se pokusím osvětlit, jak ajurvéda pracuje.

Ajurvéda má dva důležité principy: Podobné zvyšuje podobné a protiklady se navzájem oslabují. Pokud bychom měli uvést příklad, tak můžeme říci, že horký čaj v teplém létě ještě zvyšuje pocit horkosti, a proto raději dáme přednost zmrzlině. Naopak v chladné zimě nebudeme asi zmrzlinu příliš vyhledávat a raději dáme přednost právě naopak horkému čaji.

Ajurvéda dělí pacienty na jednotlivé konstituční typy (v tom se trošičku podobá homeopatii)

Ty se dělí právě podle elementů a principů uznávaných v tomto prastarém učení. Oč se přesně jedná?

My i vše kolem nás, nejmenším mikrobem počínaje a nekonečným vesmírem nad našimi hlavami, je tvořeno pěti základními elementy: vzduch, prostor, oheň, voda a země. Ty se vzájemně kombinují a vytvářejí u každého člověka, rostliny, zvířete, předmětu i celého vesmíru unikátní kombinaci. Pokud tyto principy přeneseme na člověka, dá se říci, že podle ajurvédy představuje země strukturu orgánů a tkání, tj. hmotu (kostra, svaly); prostor tělesné dutiny (krev, lymfa); oheň kontroluje zažívání (enzymy), inteligenci; voda tělesné tekutiny (voda, lymfa, krev) a vzduch tělesné pohyby.

Tyto elementy tvoří základ tři hlavních principů ajurvédy.  Ty se jmenují: váta, pitta a kapha (názvy pocházejí ze sánkrstu (též sanskrit), nejstaršího indického jazyka, který je rovněž posvátným jazykem hinduismu). My všichni jsme podle ajurvédy jejich kombinací: váty jako principu pohybu, pitty čili principu energie a kaphy tedy principu struktury.

Všechny tři energie, v ájurvédě nazývané dóši, vytváří fyziologickou konstituci jedince. Tyto energie samy o sobě nelze zaznamenat, ale můžeme pocítit jejich projevy v našem organismu.

Váta zodpovídá za výměnu informací v nervové soustavě, cirkulaci, posun potravy zažívacím traktem a vyměšování. Zažívání a metabolismus, včetně látkové výměny fungují na principu pitty. Kapha je princip ovlivňující svalovou a tukovou tkáň a kostru jako podpůrnou soustavu. Poměr těchto principů se můžete u každého z nás lišit a není totožný s vrozenou konstitucí. Ta je dána kombinací všech tří dóš (vzduch, oheň, voda) v okamžiku našeho narození.

Současná konstituce označuje momentální poměr hlavních energií, jež se může lišit od vrozené konstituce. Poměr těchto energií (principů) je u každého člověka odlišný Ty jsou přítomný i v každé buňce našeho těla. Někdo se může vyznačovat převahou jedné z energií. Pokud je vše pořádku, poměr energií se rovná. Pokud ne, dochází k onemocnění. Pokud pak u nás zajdeme k lékaři, který se specializuje se na ajurvédu, musí nejprve určit konstituční typ, jaký na nás „sedne“. Používá tepovou diagnostiku (v tom se zase ajurvéda podobá tradiční čínské medicíně), ale nicméně to obvykle kombinuje se standardními vyšetřovacími metodami moderní západní medicíny, jako je měření krevního tlaku, odběr krve a podobně.

Jeho doporučení jsou zaměřena na podporu rovnováhy dóš. Zahrnuje doporučení pro vyvážené stravování a životosprávu, různé terapie (paňčakarma) a procedury (aroma, hudba, čištění, masáže), již zmíněnou tepovou diagnostiku, tělesná (Hatha jóga) a dechová (pránajáma) cvičení a techniky rozvoje vědomí (meditace). Ájurvédské rostlinné a minerální doplňky stravy přispívají k harmonické vyváženosti mysli a těla oživením vnitřních životních energií.

Ajurvéda

Právě některé z těchto přípravků bych rád na ilustraci zmínil ve vztahu k obsaženým přírodním látkám, jejichž používání či užívání má svůj původ v ajurvédě:

 

  • Asparagus racemosus (satavar, shatawari nebo shatamull) je druh divokého chřestu, který roste v Nepálu, Srí Lance nebo Indii.

Z přírodních látek obsahuje alkaloidy (asparagamin A), steroidní saponiny, fytoestrogeny a další složky.

Jako rostlinná droga se z ní používají sušené kořeny. Nejvíce se používá při zdravotních problémech, které souvisejí s ženskými pohlavními a reprodukčními orgány. V ajurvédě je používán při léčbě neplodnosti, na podporu kojení, zmírnění klimakterických příznaků nebo nepravidelném menstruačním cyklu. To ale není jediná oblast, kde se používá…

Je nasazován při stresu, pro lepší spánek, jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Celkově se proto v indické tradiční medicíně používá i jako tonikum – rovněž podporuje trávení a působí regeneračně. Příznivě působí na procesy v trávicím traktu, pomáhá zvyšovat odolnost sliznice žaludku a duodena. Podle ajurvédy má ale i pozitivní vliv na mužský pohlavní reprodukční systém.

  • Withania somnifera, označovaná též jako indický ženšen, vitánie či ašvagandha je léčivá rostlina pocházející z Indie, ale také z Afriky či oblasti Středomoří. Její účinky, jak již název napovídá, jsou přirovnávány k účinkům ženšenu.

Droga obsahuje především alkaloidy (dusíkaté látky, se silným účinkem na organismus). Většinou tvoří soli s organickými kyselinami (tropin, pseudotropin, anaferin, somniferin a withanin), fytosteroly (withanolidy), aminokyseliny (glutamová, asparagová, glycin), hentriacontan a další. Droga vykazuje značné spasmolytické účinky: látka uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva účinky na hladké svalstvo. Dále působí proti stresu a upravuje krevní tlak. Withanolidy působí kladné imunostimulační účinky na aktivitu kostní dřeně. Alkaloid somniferin má sedativní účinky.

Withanii řadíme mezi adaptogenní rostliny – pomáhá zlepšovat náladu, imunitu, ale i snižovat množství špatného cholesterolu a cukru v krvi. Droga se používá jako sedativum a zlepšuje paměť. Dále se používá při infekčních onemocněních pro svůj protizánětlivý, antivirový a baktericidní účinek. Má užití při rekonvalescencích po těžkých nemocech, při fyzickém a duševním vyčerpání a nespavosti. Dále se používá i ve směsích pro své adaptogenní účinky, zvyšující nespecifickou odolnost vůči negativním vnitřním i vnějším vlivům účinky.

  • Brahmi je extrakt z rostliny Bacopa monniera L. Tento výtažek obsahuje účinné látky označované jako bakopasidy. Výtažek má sám o sobě nahořklou a svíravou chuť. Tyto látky mají pozitivní účinky na oblast mozku a řadí se mezi glykosaponiny.

Tyto účinky lze označit jako nootropní a vazodilatační, což znamená, že jako nootropika pomáhají zlepšovat zásobování mozku kyslíkem a jako vazodilatační látky rozšiřují cévy. Brahmi je jedna z nejoblíbenějších bylin ájurvédské medicíny. Ájurvédská medicína je pět tisíc let stará indická medicína pro tělo i mysl, nejstarší dochovaný léčebný systém na světě. Skládá se z jednotlivých unikátních systémů výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, pročišťování organismu, aromaterapie a masáží.

Z těchto důvodů byla tato rostlina využívána v tradiční medicíně jako nervové tonikum, jako lék proti duševním a dalším nervovým chorobám. Uváděly se její močopudné a očišťující účinky. Výtažky z této rostliny v přírodních přípravcích mohou pomoci při zhoršené možnosti učení, zpomalených reakcích, nespavosti, nervovém napětí a dalších problémech. Některé zdroje v ájurvédské medicíně uvádějí, že přímo podporují vznik nových spojení mezi synapsemi nervových buněk v mozku.

Užívá se samostatně nebo v čajových směsích. Brahmi je jedna z nejoblíbenějších bylin ájurvédské medicíny.

  • Pupečník asijský (latinsky Centella asiatica) je bahenní rostlina, která je oblíbená v tradiční asijské medicíně, zejména indické ajurvédě.

Z obsažených látek můžeme vyjmenovat nejdůležitější – flavonoidy, triterpenické glykosidy a jejich soli. Jako rostlinná droga se používají listy pupečníku, ať už čerstvé nebo sušené. Připravuje se z nich nálev.

V ajurvédě našel pupečník široké uplatnění. Je používán při zlepšení psychického stavu, zlepšení paměti a koncentrace, jako tonikum pro zvýšení síly a odolnosti, jako protizánětlivě působící droga, jako doplněk léčby revmatismu nebo astmatu či pro zlepšení zraku. Je uvedeno, že jej pro zvýšení koncentrace a soustředění užívají i indičtí jogíni – sušené listy byly používány jako vykuřovadlo před meditací. Pupečník (gotu kola) se používá v tradiční indické medicíně i zevně – ve formě obkladů pro zvyšování pružnosti kůže, na urychlení hojení aftů nebo ran, ale také na prokrvení a vypnutí pokožky v případě hrozící celulitidy.