Oxygenoterapie – léčba kyslíkem

cm dychani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nedostatek kyslíku v tkáních sehrává u mnoha nemocí podstatnou roli. Je to logické, jasné: Nemůže-li buňka dýchat, umírá.

Když probírám s klienty v poradně průběh a historii vzniku jejich choroby, najdeme situace, které tento nedostatek podporují: nedostatek pohybu, životní stresy, znečištěné prostředí, kouření, což je vždy katastrofa a tragédie, ale také další jevy, např. chybné stravování, nedostatečné krytí antioxidanty v boji s volnými radikály, chudokrevnost, autoimunitní nemoci, vyčerpaný nárazníkový systém, dysfunkce štítné žlázy, užívaná hormonální antikoncepce, mnoho chemických léků a další.

 

Mám k dispozici neinvazivní metodu ANESA, která prochází třecími plochami kritiků, nicméně jeden fakt nelze vzít – dostanu během 5 minut 130 důležitých hodnot, které jako celek ukazují, jak tělo pracuje, a tehdy jasně v mnoha rubrikách testu vidím tuto kyslíkovou nedostatečnost. Mohu říci, že každý pacient, který má nějakou chronickou nemoc, nedostatkem kyslíku trpí.

 

V nemocnici lze tento jev prokázat tzv. kyslíkovým testem.

 

Pro možnost terapie kyslíkem má tento test stanovit, zda inhalace kyslíku pacientovi prospěje. Zpočátku se dostavuje subjektivní pocit úlevy, na nějž pacient reaguje pozitivně, ale je ještě nutný objektivní průkaz jmenovaným testem, kdy se měří koncentrace krevních dýchacích plynů před a při inhalaci kyslíku o různém množství. V krvi jsou rozpuštěny dýchací plyny – kyslík a oxid uhličitý, jejich množství je stanoveno tzv. parciálními tlaky a udává se v kiloPascalech (kPa). U nemocných vidíme snížený tlak kyslíku, současně roste tlak oxidu uhličitého. A jsou různé varianty.

 

Věda v těchto případech nabízí pomoc a snaží se o oxygenoterapii – snaží se kyslík do těla uměle dodávat přístrojem, který vytváří z vody vzduch s koncentrovaným kyslíkem. Ten vede do kyslíkové masky, kterou má pacient na obličeji. Současně je tento koncentrovaný kyslík zvlhčován. Tento postup je vhodný pro léčbu pacientů s těžkými formami postižení srdce i plic, kteří trpí trvalou dušností.

 

Jsem rád novince využívající myšlenku dodávat kyslík do těla příjmem vody, která je hodně nasycena kyslíkem. KAQUN tuto vodu čerpá z ledovce. Pacient dostane domů lahve s takovou vodou a jeho úkolem je zvýšit pitný režim pitím této kyslíkové vody. Bráno jako dobrá pomoc u popsaných stavů.

 

A jdou ještě dál – okysličují vodu kyslíkem speciálním přístrojem, napustí vanu a pacient stráví hodinu ponořen do této vody – kyslík se dostává do těla kůží. To se děje až 3 x denně při lázeňském režimu. Zatím vím, že toto provozují v Budapešti a chystají se spustit tuto kyslíkovou terapii v Piešťanech. Držme palce – je to prospěšná věc.

 

V osobní poradně provádím rozbor situace pacienta, mám před sebou hodnoty ANESA, znám jeho klinické projevy a lékaři stanovené diagnózy. Tehdy je nad slunce jasné, že pacient trpící chronickou nemocí musí projít totální životní změnou. Nekompromisně musí zlepšit výsledky svého kyslíkového handicapu. To je nezbytné! Okamžitě zahodit cigaretu, zvýšit hladinu antioxidantů, začít se pohybovat v lese, na horách, u moře, musí zlepšit mechanizmus dýchání, je možnost např. začít trénovat na Frolovově dýchacím trenažéru, někdo si vybere hraní na flétnu, člověk musí změnit životní filozofii, ev. zaměstnání, či bydlení. Investovat do pitného režimu vody obohacené kyslíkem, jenž mu pomůže svým dílem překonat potíže.

 

Je to na něm, nesmí se spoléhat na to, že se kyslík dostane do jeho buněk automaticky.