Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nehty spadají podle čínského pentagramu pod princip dřeva a emočně pod emoci agresivity, hněvu. Prvek dřeva v člověku ztělesňují játra, žlučové cesty a žlučník spolu se všemi dalšími orgány, které jsou s nimi nějakým způsobem spojeny.
Tato propojení mateřského a dceřiného orgánu nalezneme na dvou rovinách. První rovina je biochemická a druhá souvislost je emocionální. Dceřiné orgány jsou přes limbický a nervový systém propojeny s játry a žlučníkem emocí zdravé agresivity a asertivity. Každý člověk má právo na sebevyjádření a vymezení si životního prostoru.
Do vnějších orgánů nebo částí těla, které řadíme do okruhu orgánů jater, patří kromě nehtů také lokty, kyčle, klouby na ruce, čelo, nárty a nejvyšší místo na hlavě (oblast fontanely).
Nehty jsou vlastně tvrdým pokračováním prstů. Nehet slouží jako ochrana prstu a zároveň přenáší prostřednictvím tlaku na nehtové lůžko a kůži informace o dění v okolním prostředí. Nehet také umožní člověku uskutečnit ještě jemnější, přesnější pohyb – třeba vyndání třísky.
Na rukou rostou rychleji
Nehet se syntetizuje v nehtovém kořeni a je tvořen třemi až čtyřmi zrohovatělými vrstvami alfa keratinu různé tvrdosti. Z nehtového kořene se tak rostoucí nehet postupně vytlačuje a po nehtovém lůžku se posouvá až za okraje prstu. Rychlost růstu nehtů je individuální a poměrně velká – na rukou je to až 3,5 mm za měsíc (nehty na rukou rostou dvakrát rychleji než nehty na nohou).
U růstu nehtů velmi záleží na kvalitě nehtové matrix a na míře stresu, který je projektován do nehtů a nehtového lůžka. Celý nehet na ruce odroste za 3–9 měsíců, na noze to může být až 18 měsíců.
Nehet: pravdivý „zdravotní průkaz“
Do kvality nehtové matrix se promítají různé škodlivé vlivy. Nehet tedy slouží jako časosběrná mapa, na které lze vysledovat, co se v minulosti v organismu dělo. „Záznam“ na nehtu také může ukázat, jakou významnou intoxikací člověk prošel nebo že prodělal nějaké závažné onemocnění. Každá deformita nebo kosmetická vada nehtu vždy poukazuje na dysbalanci ve vnitřním prostředí.
Deformity a obtíže s nehty:
- Meesovy linie – proužky, jsou příčné světlé proužky na nehtech (netýká se lunuly světlého měsíčkovitého útvaru u spodního okraje nehtu, který roste z nehtového kořene).
- Beauovy linie – proužky jsou „zářezy“, rýhy na nehtech v příčném směru.
- Jemné, třepící se nehty nebo naopak zesilování nehtů až do abnormální tuhosti.
- Zplošťování nehtů nebo naopak jejich zakulacování.
- Změny barvy nehtu. Mohou vznikat v důsledku cévní nedokrvenosti konečků prstů; žloutnutí nehtů budeme spojovat s jaterními toxiny, s nedostatky v lymfatickém systému, popřípadě s diabetemnebo s toxiny v dýchacím systému (v průduškách).
- Zarůstání nehtů. Příčina bývá spíše v lokálním stresu – na nohou třeba z nesprávné obuvi.
- Zánět nehtového lůžka, nebo jeho jiné poškození z důvodu přítomnosti infekčního ložiska. To může být ve většině případů buď plísňového, nebo bakteriálního původu.
Stres projektovaný na nehty
Zdravá agresivita – asertivita je pro člověka velmi důležitá. Bohužel jsme často byli vychováni v módu přílišného nevyčnívání a vnitřní napětí v nás může vyvolávat nepříjemné přetlaky. Na takové vnitřní pnutí může poukazovat naše gestikulace, která se v případě agrese často týká právě nehtů.
Jaterní gesta spojená s nehty:
- Schovávání rukou (nehtů) do kapes například u kalhot při hovoru nebo komunikaci,
- založené lokty a schovávání nehtů jedné ruky za loket druhé ruky,
- okusování nehtů zvláště v dětském věku – může ovšem přetrvat i do dospělosti,
- škrábání se,
- dávání překrytých rukou za záda – schovávání nehtů,
- dávání nohy za nohu a vlastně tak energetické schovávání meridiánu žlučníku na noze (na vnější straně nohy jdoucí k malíčku),
- vášeň pro vymačkávání boláků nebo zánětlivých mazových žlázek na sobě sama nebo na druhých lidech – třeba dětech,
- bezvládné zavření prstů a schování nehtů do dlaní a jakoby ztráta síly v ruce.
Podobně jako si krásná růže chrání svůj květ ostrými trny, chráníme si my lidé to, co je pro nás důležité vhodnou mírou zdravé agresivity. Agresivita však neznamená jen boje, ale i správnou dávku pokory a vděku za cennosti bytí či mírumilovné určování hranic, za nimiž by nám ani našim blízkým nebylo příjemně…