Jak se sám vyléčit během 15 dní – 6. část (24-hodinový půst)

cm caj rakytnik

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Teoreticky se to zdá být prosté: zdržet se jakéhokoliv jídla (nebo pití jakýchkoliv jiných nápojů než vody) po dobu 24 hodin. Vaše tělo má uloženo množství kalorií, aby vás zásobovalo po dobu těchto 24 hodin, a prodleva v trávení dá tělu příležitost plně soustředit své léčivé energie na potřebná místa.

Upozornění: určitě se ale poraďte se svým naturopatickým lékařem o bezpečnosti půstu. I když je tento pro většinu lidí naprosto bezpečný, neplatí to pro každého. Lidé se zdravotními problémy nebo diabetici by půstu měli věnovat zvýšenou opatrnost, aby si případně neublížili.

Proč půst?

Půst se používal už v dobách, kdy byla napsána bible a zachoval se až do dnešní moderní doby, kdy pomáhá pročistit a léčit tělo. Může pomoci detoxikovat vaše játra, ledviny a trávicí ústrojí. Také vás možná přiměje k tomu, abyste si promysleli své návyky stravování. Pokud máte půst právě 24 hodin a věnujete se mu se zaujetím, budete šokováni tím, kolikrát jen ze zvyku saháte po jídle.

Lidé sahají po jídle ze zvyku při mnoha okolnostech, které nemají co dělat s opravdovým hladem:

  • Když se nudí…
  • Když pociťují emoční stres…
  • Když sledují televizi nebo film…
  • Když cestují v autě…
  • Když lidé kolem nich konzumují nějaké jídlo…
  • Při společenských akcích, na párty nebo na shromáždění…

Zkuste si 24-hodinový půst a sami uvidíte, kolikrát budete ze zvyku sahat po jídle.

To vás poučí o mnoha důležitých věcech, které se týkají vašich stravovacích návyků – a to je také účelem této praktiky. Zvolte si den – přednost se obvykle dává víkendu, kdy se nemá odehrát nic významného – a zachovejte 24-hodinový půst, kdy budete pít pouze vodu.

Když to dokážete, uvědomíte si tři velmi důležité věci:

  1. Kvůli 24-hodinovému půstu se neumírá. Ve skutečnosti má většina lidí naopak tolik zásobních kalorií, že mohou bez jídla vydržet 30 a více dní.
  2. Našli jste v sobě sebekázeň a vydrželi nejíst. Něco takového může být milníkem k dosažení sebeovládání.
  3. Naučili jste se pozorovat sami sebe a zaznamenali jste možná mnoho situací, kdy saháte po jídle jen ze zvyku. To může být mimořádně poučné a může to pomoci reformovat vaše stravovací návyky v budoucnosti.

A na vrcholu toho všeho je samozřejmě fakt, že jste poskytli svému trávicímu ústrojí oddech a podpořili jste rychlejší uzdravování ve svém těle. Možná zaznamenáte některé dopady detoxikace (jako třeba zapáchající dech) nebo změny v hladinách vašich vnitřních energií. To je ale běžná součást procesu půstu a indikuje vám, že půst opravdu účinkuje!

Moje vlastní zkušenosti s půstem

Nedávno jsem držel 90-hodinový půst, pak jsem si 24 hodin dopřál jídlo a následoval další 48-hodinový půst. Zkušenost byla opravdu poučná. Nezaznamenal jsem vlastně žádné negativní vedlejší účinky – asi hlavně díky tomu, že pravidelně konzumuji pročišťující a zdravou stravu. Bývá obvyklé, že čím horší je vaše stravování, tím více vedlejších účinků detoxikace můžete během půstu zaznamenat.

Pokud chcete mít svůj půst přijatelnější a více pročisťující, máte možnost si zvolit způsob, kdy budete pít 2,5 dcl sklenici čerstvé zeleninové šťávy asi uprostřed svého půstu. Když jsem si to sám vyzkoušel, dodalo mi to nejen energii, ale také to velmi zlepšilo čistící účinky půstu.

Samozřejmě bude na vás, jak k tomu budete přistupovat. Také máte naprostou svobodu v tom, kdy se rozhodnete pro půst. Určitě je však vhodné si vybrat nějakou sobotu nebo neděli, kdy si neplánujete nic velkého. Budete z toho mít lepší pocit a stane se z toho důležitý milník na vaší cestě za zlepšením zdraví.

Jakmile za sebou budete mít svůj první 24-hodinový půst, poznáte, že jste schopni si zvolit hladovění v jakoukoliv dobu, kterou si vyberete. Objevíte novou flexibilitu ve vašem stravování. Zjistíte, že dokážete říci NE jakémukoliv jídlu a v kteroukoliv hodinu a nezemřete kvůli tomu na nedostatečný přísun kalorií. Zbavíte se takového strachu a dosáhnete nové úrovně zralosti ve vašem vztahu k jídlu.

Co dělat, když se váš půst nepodaří

Pokud nedokážete absolvovat 24-hodinový půst bez toho, abyste se necítili jako umírající, zřejmě trpíte nějakými vážnými výkyvy hladin cukru v krvi. Tyto mohou být vyvolány volbou každodenní chudé stravy nebo třeba předepsanými léky – např. na psychické poruchy nebo na vyvažování hladiny cukru.

Pokud se vám půst nezdaří, netrapte se tím. Prostě jen věnujte následujících 30 dnů tomu, abyste vylepšili své stravovací návyky a vyhledávali zdravější jídla, obsahující více čerstvých složek a omezili průmyslově zpracované potraviny. Pijte více zdravých a čerstvých šťáv. A pak po 30 dnech zkuste znovu svůj 24-hodinový půst a sledujte, zda se vám jej podaří absolvovat celý.

Pokud se ale budete cítit velmi slabí, nemocní nebo vám bude špatně, je to signálem, že máte půst ukončit a postarat se o nějaké kalorie. Nejde tu o situaci, kdy by platilo, že bez práce nejsou koláče. Půst by měl být snesitelný a nikoliv nebezpečný. Znovu opakuji, že čím je zdravější vaše stravování, tím snadnější obvykle bývá absolvovat půst.

Mám přítele, který se postí 24 hodin každý týden. Je výjimečně zdravý a vypadá na svých 50 let ve velmi dobré kondici. Znám také lidi, kteří se pouštějí do 90denních půstů, při nichž pijí pouze čerstvé zeleninové šťávy.

Já osobně se cítím dobře po 72-hodinovém půstu, zatímco 48-hodinový je nejdostupnější, protože se dá zvládnout za víkend. 24-hodinový půst mi už nedělá žádné starosti.

Ještě před několika lety bych se ani nezabýval myšlenkou na 24hodinový půst. Už jen pomyšlení na něco takového by mě děsilo. Pokud jste na tom momentálně také tak, uvědomte si, co to znamená: Jste otroky jídla – přesně tak, jako jsem byl já!

Půst pomáhá osvobodit vaši mysl z otroctví vašeho přesvědčení, že musíte něco sníst po každých několika hodinách. To vám dává nové možnosti, nové svobody a novou sebekázeň. Znamená to něco mnohem víc, než jednoduše 24 hodin nejíst; týká se to také sebepozorování a duševního uvědomění. Proč myslíte, že téměř každý významný duchovní člověk v celé světové historii se postil – což bylo součástí jeho duchovního praktikování? Dělali to proto, že jídlo působí zmatek ve vaší hlavě, zatímco půst ji pročišťuje.

Půst vám poskytuje příležitost očistit pavučiny své mysli od jídla a vidět věci v jasnějším světle.

Ale musím zde doplnit ještě jedno: uvědomte si prosím, že Boha nespatříte už po jednom 24-hodinovém půstu. Když mívali půst duchovní vůdci, často jej dodržovali celé týdny.

Pro dnešek se prostě soustřeďte na zvolení správného dne, kdy budete dodržovat svůj 24-hodinový půst a pozorovat změny ve své mysli a v těle. Stanete se tak o něco moudřejším, zdravějším a osvícenějším člověkem.