Jak podpořit vylučování toxinů?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tělo má mnoho cest, jimiž odvádí toxiny ven z organismu. K těm hlavním „vypouzečům“ patří i šest důležitých orgánů: játra, ledviny, plíce, lymfa, tlusté střevo a kůže. Podpořte jejich činnost a také vyplavování toxinů bude o to rychlejší!

Detoxikace, kterou mnoho lidí odsuzuje pro její „zbytečnost“ (proč se mám detoxikovat, když to generace přede mnou také nedělaly a přežili?), je v podstatě naprosto přirozená. Organismus den co den, minutu po minutě pracuje na tom, aby sám z těla vypudil látky, které tam nemají co dělat (toxiny z životního prostředí, ze stravy, léků,…). Úkolem detoxikace není narušit tento přirozený chod organismu, ale podpořit jej. Ne zhubnout, ale uvolnit toxické zátěže.

Jak podpořit funkce jater:

 • Jedná se o největší orgán v rámci detoxikace, čistí a filtrují krev. Jeho funkce podporují HOŘKÁ JÍDLA.
 • Detoxikaci jater umocní zelí, česnek, brokolice, zelená jablka, z bylin nejvíce pampeliška.

Jak podpořit funkce plic: 

Plíce filtrují toxiny ze vzduchu, odfiltrovávají také plísně nebo alergeny.

 • Symbolizují také rovnováhu mezi braním a dáváním a schopnost žít naplno. I proto jsou tak důležitá dechová cvičení, která nás naučí „plnému dechu„, tzn. zapojení břicha, plic i klíčních kostí.
 • Plicní detoxikaci i regeneraci tkání podpoří kluzké potraviny, ostré a pikantní (hořčice, tuřín, černý kmín, wasabi, chilli, aloe vera).

Jak podpořit funkce ledvin: 

Játra krev pročistí a další „filtraci“ pak provádějí ledviny, které pročistí odpad, rozpustný ve vodě. Jako párový orgán jsou také symbolem vyjádření vztahů.

 • Detoxikaci ledvin podpoří mírná rostlinná diuretika a dostatečný pitný režim (čistá voda, bylinné čaje, ředěné zeleninové šťávy).
 • Jako skvělé tonikum pro ledviny slouží petržel, koriandr, brusinky, zelený čaj, voda a jalovec.

Jak podpořit lymfu: 

Lymfa je veledůležitý orgán, který odstraňuje z oběhu infekce, bakterie i další patogeny. K tomu, aby pracovala, bezpodmínečně potřebuje pohyb.

 • Lymfu také rozproudí masáže: ruční masáž, ale také masáž kartáčem nebo lufou (vždy odspodu nohou k srdci a od dlaní ke krku).
 • Pohyb lymfy, a tudíž i detoxikaci podpoří zejména toto koření: zázvor, kurkuma, z bylinek echinacea, dále grapefruit, citrón nebo mořské řasy.

Jak podpořit funkce střev: 

Střeva jsou kapitolou sama pro sebe. Pokud není v pořádku střevní mikroflóra, nemohou se správně vstřebávat vitaminy a minerály, nedobře se tráví, naopak dochází k velké propustnosti patogenů ze střev dál do organismu. Střevní mikroflóru podpoří kvalitní probiotika.

 • Tlusté střevo symbolizuje životní schopnost zbavit se všeho nepotřebného (tedy i minulosti).
 • Ve stěnách tenkého a tlustého střeva se nachází více než 75 % našeho imunitního systému.
 • Ulpívá na nich ale také hlen z nevhodné a špatně natrávené potravy – toho je dobré se průběžně zbavovat. K tomu nám pomohou nejen probiotika, ale také jíl, vláknina rozpustná i nerozpustná a speciální očista střev – tzv. hydrokolonterapie.
 • Detoxikaci tlustého střeva podpoří čočka, fermentované potraviny, cibule, česnek, jablka, lněné semínko, psyllium a Aloe vera.

Jak podpořit funkce kůže: 

Kůže organismus nejen chrání, ale významnou měrou přispívá také k detoxikaci. Potem z těla odchází nezanedbatelné množství toxinů. Ty může ale naopak také ve velkém absorbovat (například z oblečení, nevhodné kosmetiky, vody,…).

 • Pokožce prospějí všechny formy masáží, kartáčování, hydratace i cvičení.
 • Detoxikaci pokožky pak podpoří borůvky, ořechy (hlavně vlašské), slunečnicová semínka i olej, kopřiva, řepa a oves.