Dejte tělo do čistírny

cm zena pije vodu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pravidelně uklízíme svoje domácnosti, kabáty dáváme do čistírny, špinavé prádlo vypereme v pračce. Někdy je ale třeba vyčistit i naše těla.

Občas se ke svému tělu nechováme příliš přátelsky – cpeme do něj hamburgery, přesolené brambůrky, tučná jídla, spoustu kávy, cigaret. Místo abychom se protáhli sportem, raději jezdíme auty, žijeme ve stresu a našeho těla se neptáme, jestli se mu to líbí, nebo ne. Přesto se samo často ozve – tu a tam něco zabolí, podrážděný žaludek za-zlobí a kvůli cigaretě už nestačíme dobíhat tramvaj tak často. Naše pokožka je zašedlá, jakoby bez života, a my jsme nervózní, unavení, malátní a podráždění.

Uvědomujeme si, že se necítíme ve své kůži, a tak to řešíme po svém – ještě více kávy, nějaký ten alkohol na povzbuzení a nejlépe dvě tabulky čokolády na obalení nervů. A jak nám pak je? Ještě hůře!

Samozřejmě nejlepší by bylo změnit od základů celý náš život – dopřávat si dietní a zdravá jídla, dostatečně se pohybovat, umět relaxovat, nekouřit a nepít alkohol. Dnes už asi každý ví, co všechno tělu prospívá, ale příliš se tím neřídíme nebo většinou tehdy, když nás k tomu donutí už opravdu závažný zdravotní problém. Tělo má sice své vlastní čisticí mechanismy, ovšem pokud je člověk neustále přetěžuje, občas už nápor škodlivin prostě zvládnout nemohou.

Pokud již z jakýkoliv důvodu nechcete rázně změnit svůj život, dopřejte vašemu tělu alespoň čas od času to, co tolik potřebuje – pročišťovací kúru. Je jich celá řada, stačí si jen vybrat tu, která by vám vyhovovala:

Odlehčovací den
Jedna z nejznámějších a nejúčinnějších odlehčovacích kúr spočívá v dodržování buď zeleninového, nebo ovocného půstu, tzn. že v určený den se ve vašem jídelníčku objeví pouze ovoce nebo zelenina v přírodní a neupravené formě doplněná množstvím tekutin. Tím ulevíte vašemu zažívacímu traktu, který nebude mít práci s trávením, a tělo si tak odpočine. Pro tuto kúru si vyhraďte vždy jeden den, nejlépe přes víkend, kdy nejste v práci, a lépe tak překonáte pocity podrážděnosti, které může náhlé snížení potravy vyvolat. Pokud vám ovoce nebo zelenina nevyhovuje, zvolte si například rýžový (přes den jíte pouze vařenou rýži) nebo vločkový (konzumujete vločkový odvar) den. Poněkud drsnější formou může být krátkodobá hladovka. Ta trvá i několik dní, kdy popíjíte pouze čerstvě vylisované ovocné nebo zeleninové šťávy. Po jejím skončení postupně zvyšujte příjem vitamínů a vlákniny, rozhodně se hned nezakousněte do mastného vepřového řízku, žaludek si musí zvykat postupně. Volte také dny, kdy nejste v práci a máte klid. V případě hladovky se ale poraďte s lékařem, není totiž vhodná pro každého.

Sauna
Vaše tělo můžete zbavit škodlivin také saunou. Teplota v sauně dosahuje 80-100 stupňů a je zde vhodné zůstat tak dlouho, dokud se zde člověk cítí příjemně, neplatí tedy, čím déle, tím lépe. Poté následuje studená sprcha a bazén se studenou vodou, v zimě sníh. A zase znova do sauny. Celý postup je vhodné opakovat asi třikrát. Při saun-ování je nutné pamatovat na dostatečný příjem tekutin. Sauna také působí protistresově a přivozuje celkovou regeneraci organismu. Není však vhodná pro lidi, kteří trpí záněty žil, vysokým tlakem, srdečními chorobami, chronickou chorobou ledvin, epilepsií a pro lidi starší 70 let.

Bylinky
Snad nejznámější pročišťovací bylinkou je kopřiva. Doporučuje se 14denní kúra, po kterou pijete 3x denně šálek kopřivového odvaru. Kopřiva čistí krev, játra a pleť. Další prospěšnou rostlinkou je pampeliška, odlehčí zažívacímu traktu a pomůže zejména těm, kteří trpní zácpou. Každé ráno si také zvykněte nalačno vypít sklenici vlažné minerálky s vymačkanou citronovou šťávou, budete pak lépe trávit.

Pohyb
Na ten byste rozhodně zapomínat neměli. Díky sportu se povzbudí krevní oběh. Potem odplavíme z našeho těla nejenom škodliviny, ale i stres, úzkost a špatnou náladu.

Voda
Snad ten nejlepší čisticí prostředek, proto by se na pitný režim nemělo zapomínat. Dva až tři litry minerálek, zředěných džusů, vody a bylinkových čajů by měl vypít každý. Prospěšné jsou také střídavé sprchy teplou a studenou vodou a bylinkové koupele.

Zdravá mysl
K tomu, aby naše tělo fungovalo tak, jak má, je třeba nejenom zdravé tělo, ale i mysl. Odpočívejte, relaxujte, dělejte si radost a vše pro to, aby vás nepohltil stres a špatná nálada. Dopřejte si chvilku jen pro sebe, věnujte se svým koníčkům a zálibám, obklopte se lidmi, které máte rádi a se kterými je vám dobře. Běžte se projít do lesa, dýchejte čerstvý vzduch a nemyslete na nepříjemné věci.