Co má a nemá rád náš žlučník

zlucnik

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co je vlastně žlučník a jak funguje

Dle tradiční čínské medíny bychom se v měsíci březnu měli zaměřit na žlučník, s kterým velmi úzce souvisí naše emoce. Právě ty negativní, jako jsou nevyjádřený hněv, frustrace, nahromaděná zlost, nenávist, žárlivost, nerozhodnost nebo až agresivní jednání, velmi výrazně ovlivňují jeho správnou funkci. Negativní emoce vyčerpávají zásobu naší energie a důsledkem mohou být vleklé zdravotní potíže. Kdo z nás alespoň  jednou v životě nepoužil nebo neslyšel větu: ,,To mi hnulo žlučí.“ Podle Číňanů jsou však krátké výbuchy zlosti vesměs zdravé, neboť energii v sobě nehromadíme a dáme momentální zlobě průchod, čímž se pročistíme.

Podle organických hodin je má tento orgán svůj vrchol mezi 23:00 – 1:00. V tuto dobu pracuje žlučník a je neaktivnější. Proto lide, kteří mají problém s tímto orgánem se často budí v tuto dobu a nemohou spát.

V dnešním článku se zaměříme na tato témata:

  • Funkce žlučníku v těle
  • Jak se projevují žlučníkové (žlučové) kameny.
  • Jak se zbavit žlučníkových kamenů bez operace. 
  • Které potraviny žlučníku vyhovují a které mu naopak škodí
  • Duchovní příčiny oslabeného žlučníku

Funkce žlučníku v těle

Žlučník svým tvarem připomíná hrušku a v těle funguje jako „zásobárna“ žluči. Žluč se vytváří v játrech a žlučník využívá jako zásobník. Po jídle pak žluč odtéká prostřednictvím žlučovodů do tenkého střeva, kde pomáhá s trávením tuků. Konkrétně tak, že působí na tuk jako povrchově aktivní látka, z tuku tvoří jemné kapičky a ty pak prostupují střevní stěnou do krevního oběhu a dále na zpracování v játrech a do potřebných tkání. Průměrně tělo vytvoří kolem 500 ml žluče denně. Nezdravá a nekvalitní strava, nepravidelnost v jídle, stres, konzumace jídla ve spěchu. To vše může žlučník namáhat, dráždit jej a zhoršovat jeho činnost. Někdy může jít o velmi bolestivý záchvat, nebo se vlivem škodlivých faktorů ve žlučníku koncentrují žlučové kameny, které zhoršují jeho funkčnost a při neřešení operativní a dietární cestou může propuknout v zánět.

Podrážděný žlučník se primárně projevuje bolestí, která může vystřelovat až do zad k pravé lopatce nebo k žaludku. Onemocnění žlučníku mohou doprovázet i další příznaky jako například říhání, škytání nebo zvracení.

Co jsou a jak se projevují žlučníkové (žlučové) kameny

Odborníci uvádějí, že minimálně u deseti procent dospělé populace dochází ke tvorbě žlučových kamenů. Tyto kameny vznikají ve žlučníku, ale také ve žlučovodu. Rovněž mohou po svém vzniku doputovat ze žlučníku do žlučovodu. Tyto kameny rozdělujeme na dva druhy. První z nich, více zastoupené, jsou označovány jako cholesterolové díky vysokému obsahu cholesterolu. Druhou skupinou jsou, díky svému zabarvení, kameny označené jako pigmentové. Tato skupina obsahuje hlavně bilirubin a vápník a jeho soli.

Se vzrůstajícím věkem (hlavně po dovršení čtyřicátin) vzrůstá riziko vzniku kamenů. Co se týče vztahu k pohlaví pacienta, vyskytují se častěji u žen než u mužů.

Fyzické projevy

Většinou se žlučové kameny nacházejí, řekněme ve spící fázi, jejich přítomnost se neprojevuje fyzickými příznaky (to platí až v osmdesáti procentech případů). Většinou tyto kameny objeví až náhodně lékař při vyšetření. V některých případech dochází k rozvoji symptomů. Projevuje se to nadýmáním, sklonem k říhání či nepravidelnou stolicí. Pacient pociťuje tlak v pravém podžebří a nesnáší tučnou stravu. Pokud se zaklíní kámen v krčku žlučníku, dochází k žlučníkové kolice, doprovázené intenzivní bolestí a křečemi žlučníku a žlučových cest. Díky uzávěru žlučovodů může dojít až ke vzniku žloutenky. Tato žloutenka je označována jako obstrukční a může ji zhoršit infekce žlučových cest. Další komplikací cholecystitida neboli zánět žlučníku. V akutní fázi je označována jako náhlá příhoda břišní a vyžaduje okamžitou léčbu. Pokud žlučové kameny uzavřou vývod slinivky, může dojít k akutnímu zánětu slinivky (akutní pankreatitida).

Více se dočtete ZDE

Nejčastější příčiny vzniku

  1. Nedostatečná metylace může mít negativní vliv na žlučník, kdy způsobuje to, že je žluč velmi hustá, lepkavá a tím neplní své funkce, jak by měla.
  2. Zvýšená propustnost střev a možní zánětlivé stavy mají vliv na transportní procesy žluče. Mikroby, které se ze střev dostávají do krevního řečiště mohou ovlivnit tvorbu žluči a tím přispívat k onemocnění žlučníku.
  3. SIBO což je stav, kdy se bakterie z tlustého střeva dostávají do tenkého a nemají tam co dělat. Způsobují nejrůznější symptomy, včetně zánětlivého prostředí a mají vliv na funkci žluče.
  4. Strava bohatá na průmyslově zpracované sacharidy, nezdravé tuky s nedostatkem kvalitní vlákniny.
  5. Těhotenství, obezita, HRT, diabetes a metabolický syndrom, Crohnova nemoc, cirhóza, rychlý úbytek váhy, či dlouhodobá nízkotučná dieta.
  6. Gliadiny (gluten apod.) mohou narušovat střevní stěnu a tím i bariéru krev-žluč.
  7. Vyšší věk zvyšuje sekreci žlučového cholesterolu snižováním aktivity cholesterolu 7 alfa hydroxylázy a produkci žlučových solí.
  8. Endogenní estrogeny u žen jsou spojeny se vznikem žlučníkových kamenů.
  9. Psychosomatická příčina je také velmi běžnou.
  10. Snížená fyzická aktivita je také spojena s vyšším rizikem nemoci žlučníku.

Více o příčinách a léčbě žlučníku a žlučníkových kamenů z pohledu funkční medicíny se dočtete ZDE.

Jak se zbavit žlučníkových kamenů bez operace

Při onemocněních žlučníku a žlučových cest lze s úspěchem jako doplněk léčby užívat čaje z léčivých rostlin, hlavně ve formě směsí, ale i jako čaje z jednotlivých rostlin. Tyto čajové směsi obsahují jako hlavní účinné složky hořčiny, silice, třísloviny a flavonoidy. Tyto látky mají pozitivní účinky při poruchách trávení. Rovněž podporují tvorbu a vylučování žluči. Dále zmírňují nadměrnou fermentaci ve střevech a mají i antibakteriální účinky. U některých se zmiňovaných rostlin uvedu i další léčebné účinky.

Více o konkrétních bylinách se dočtete ZDE.

Které potraviny žlučníku prospívají a kterému mu naopak škodí

Vhodné potraviny

  1. Zvyšte příjem kvalitní vlákniny, která zvyšuje rozpustnost žlučových solí (pozor, mnohé typy vlákniny kontraindikují, pokud mate SIBO).
  2. Zredukujte, ideálně zcela eliminujte, průmyslově zpracované cukry, trans tuky, potravinové alergeny anebo potraviny o kterých víte, ze mate potravinovou senzitivitu (MRT test je na tohle super místo IgG).
  3. Zvyšte příjem hořkých a kyselých potravin jako rukola, tmavě listová zelenina, hořké byliny, citrón, červená řepa (kořen).
  4. Pijte minimálně 2l čisté, filtrové vody denně.
  5. Konzumujte potraviny bohaté na omega 3 NMK.

Jakými doplňky stravy můžeme podpořit správnou činnost žlučníku?

  • Cholin, taurin, methionin, lecitin – zvyšují rozpustnost, emulgaci a vylučování cholesterolu.
  • Vláknina jako pektin, psyllium, které zvyšují rozpustnost žlučových solí a usnadňují vylučování cholesterolu a žluči.
  • Vitamin C – stimulující produkci žluči.
  • Doplnění žluči – například hovězí žluč (ox bile), při potížích s trávením tuků.

Nevhodné potraviny 

    • tučné uzeniny, maso
    • vysokotučné mléčné výrobky
    • bobulovité ovoce – ostružiny, angrešt, hroznové víno, fíky, datle, rybíz; jablečné slupky, kokos
    • luštěniny (fazole, čočka, hrách, sója); nadýmavá a těžce stravitelná zelenina – hrášek, paprika, okurka, kapusta, ředkvičky, zelí, cibule, česnek
    • čerstvé kynuté pečivo (chléb, koláče); celozrnné pečivo
    • česnek, pálivá paprika, chilli, sojová omáčka, hořčice, tatarka, majonéza
    • sádlo, přepalované tuky, špek
    • alkohol, zrnková káva, perlivé nápoje, 100% ovocné šťávy

Duchovní příčiny oslabeného žlučníku

Žlučník je pro nás velký učitel, protože nás učí pracovat s emocemi. Nepotlačovat je ale zvládat je, ať jsou jakékoliv. Problémy s žlučníkem způsobuji neustálá zlost, vztek a agrese, ale i neschopnost umět správně vyjádřit tyto emoce.

Žlučník patří mezi agresivní orgány. Upozorňuje na sebe především u lidí, kteří mají problém s agresí. Agrese, vztek, zlost, podrážděnost…Nic z toho našemu žlučníku nesvědčí. Jedno staré přísloví říká:  „ten mi ale zvedl žluč“ myslím, že toto přísloví už mluví samo za sebe a každý si může domyslet jak se to projeví v našem těle.

Alena Jugová

Alena Jugová

Absolventka školy Tvůrčího psaní scénáristky Markéty Dočekalové a kurzu psaní Reného Nekudy. Působila v pozici redaktorky novin, šéfredaktorky projektu 30tidennivyzva, založila vlastní blog www.kouzloslova.cz
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!