Žlučníkové kameny

cm zlucnik

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Odborníci uvádějí, že minimálně u deseti procent dospělé populace dochází ke tvorbě žlučových kamenů. Tyto kameny vznikají ve žlučníku, ale také ve žlučovodu. Rovněž mohou po svém vzniku doputovat ze žlučníku do žlučovodu. Tyto kameny rozdělujeme na dva druhy. První z nich, více zastoupené, jsou označovány jako cholesterolové díky vysokému obsahu cholesterolu. Druhou skupinou jsou, díky svému zabarvení, kameny označené jako pigmentové. Tato skupina obsahuje hlavně bilirubin a vápník a jeho soli.

Se vzrůstajícím věkem (hlavně po dovršení čtyřicátin) vzrůstá riziko vzniku kamenů. Co se týče vztahu k pohlaví pacienta, vyskytují se častěji u žen než u mužů.

Vlastní vznik žlučových kamenů je u pacientů podmíněn výskytem chorobných změn v játrech a žlučníku, k čemuž často přispívá špatná životospráva – nadměrný příjem cholesterolu, tuků a vápníku (a naopak málo hořčíku a vlákniny) v potravě, obezita, ale i prudké zhubnutí. Vznik mohou negativně ovlivnit i některé užívané léky, jako například hypolipidemika (léky na snižování cholesterolu) či estrogeny (ženské pohlavní hormony) nebo nemoci, jaterní cirhóza, zvýšená hladina krevních tuků a další nemoci). Také v těhotenství je zvýšené riziko vzniku žlučových kamenů, protože díky zvýšené hladině progesteronu dochází ke zhoršenému vyprazdňování žlučníku.

Většinou se žlučové kameny nacházejí, řekněme ve spící fázi, jejich přítomnost se neprojevuje fyzickými příznaky (to platí až v osmdesáti procentech případů). Většinou tyto kameny objeví až náhodně lékař při vyšetření. V některých případech dochází k rozvoji symptomů. Projevuje se to nadýmáním, sklonem k říhání či nepravidelnou stolicí. Pacient pociťuje tlak v pravém podžebří a nesnáší tučnou stravu. Pokud se zaklíní kámen v krčku žlučníku, dochází k žlučníkové kolice, doprovázené intenzivní bolestí a křečemi žlučníku a žlučových cest. Díky uzávěru žlučovodů může dojít až ke vzniku žloutenky. Tato žloutenka je označována jako obstrukční a může ji zhoršit infekce žlučových cest. Další komplikací cholecystitida neboli zánět žlučníku. V akutní fázi je označována jako náhlá příhoda břišní a vyžaduje okamžitou léčbu. Pokud žlučové kameny uzavřou vývod slinivky, může dojít k akutnímu zánětu slinivky (akutní pankreatitida).

Lékař může jednoduše zjistit žlučové kameny pomocí ultrazvukového vyšetření. Pokud nedochází k příznakům, lékař pouze pacienta sleduje. Při žlučníkové kolice se léčí příznaky. Pokud je zapotřebí, odstraňují se žlučníkové kameny v naprosté většině případů laparoskopicky. Vzniku žlučníkových kamenů se dá předcházet pomocí diety s vysokým obsahem vlákniny. Význam přírodních přípravků je buď v prevenci či v podpoře rozpouštění již vzniklých žlučníkových kamenů. Rozpouštět kameny pomáhá výtažek z černé ředkve či výtažek z bylinky chanca piedra ve stejnojmenném přípravku. Čaj ze smilu písečného (Helichrysium arenarium) mimo jiné podporuje tvorbu žluče díky obsahu hořčin a díky tomu pomáhá rovněž eliminovat riziko vzniku žlučníkových kamenů. Z léčivých rostlin, které pomáhají při žlučníkových obtíží, lze například uvést řepík lékařský, čubet benedikt či čekanku obecnou.