Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mentální anorexie patří spolu s bulimií mezi poruchy příjmu potravy. Neustálý nárůst jejího výskytu a snižování věku nemocných, je alarmující – někdy se objevuje už u desetiletých dětí. Znepokojující jsou také čísla, která vykazují zvýšení počtu sebevražd u tohoto onemocnění.
Podle odborných zdrojů se o poruchu příjmu potravy jedná tehdy, když člověk používá jídlo jako způsob řešení svých emocionálních problémů. Dotyčný se tedy snaží prostřednictvím jídla uniknout svým nepříjemným a mnohdy nepochopitelným pocitům. Jídlo pro něj přestává být pouhou součástí života, stává se neustálým problémem, který kvalitu jeho života nebezpečně ovlivňuje. U anorexie provází psychické problémy vždy také nekontrolovatelné hubnutí.
Co je to mentální anorexie?
Mentální anorexie je charakterizována jako úmyslné snižování tělesné hmotnosti, kdy minimální váha vzhledem k věku a výšce, takzvané BMI, klesne pod 17,5. Nízkou hmotnost si nemocný způsobuje sám, což je doprovázeno odmítáním potravy a mnohdy i nadměrným cvičením. Nejedná se ale o odmítání jídla z důvodu nechutenství, ale proto, že jíst prostě nechce, i když to často popírá a nepřizná to sám sobě ani okolí. Uvádí se, že je to na základě strachu z „tloušťky“, který může schovávat za snahu jíst zdravě. Spouštěcím mechanismem může být cokoliv, například reakce na nějakou novou životní situaci či událost, se kterou si dotyčný nedokáže poradit, jako je třeba přechod na střední či vysokou školu, rozvod rodičů, ztráta partnera, úmrtí v rodině a podobně. Podle většiny odborníků jsou lidé, kteří anorexií onemocní, inteligentní a ctižádostivé osoby, toužící po dokonalosti. V důsledku svého počínání ale časem zjišťují, že jim vlivem nedostatečného příjmu vitamínů a minerálů řídnou kosti, kazí se jim zuby, začínají padat vlasy, lámat nehty, je jim stále zima, po těle se objevují modřiny a další potíže s kůží, otékají ruce a nohy, u žen dochází k vynechávání až ztrátě menstruace a následným problémům s plodností, objevuje se dehydratace nebo nízký tlak. Pokud nedojde k včasnému řešení, může toto vše vést až k srdečnímu selhání. Podstata nemocí tohoto typu je záhadnější, než by se na první pohled zdálo, a je velice obtížné najít a pojmenovat skutečné příčiny vzniku poruch příjmu potravy. Většinou je totiž problém s jídlem až důsledkem závažného psychického problému.
I podíl médií na vzniku těchto onemocnění je neoddiskutovatelný. Díky nim se do podvědomí lidí neustále dostává mylná představa, že pouze štíhlé a krásné ženy mohou být obdivované a úspěšné – plus nezdravé a nereálné tvary například panenky Barbie. Lidem s nadváhou je naopak přisuzován neúspěch, lenost, hloupost a nemoci. Ve všech případech poruch příjmu potravy je velice důležitá včasná diagnostika a následné odborné léčení. Věnuje se jí například centrum Anabel… Existuje ale i jiný přístup k léčbě, který vysvětluje Peggy Claude-Pierre, autorka knihy Tajná řeč a problémy poruch příjmu potravy, v níž čtenáře seznamuje s pojmem Stav utvrzeného negativismu, který pokládá za příčinu těchto onemocnění a popisuje svůj způsob léčby.
Pomoc lze najít i v detoxikační medicíně
Odborníci se shodují, že onemocnění jakoukoliv formou poruchy příjmu potravy je jeden velký začarovaný kruh. Nemoc přichází pomalu, ale je velmi zákeřná. Pokud ve svém okolí máte někoho, u nějž máte podezření na anorexii nebo bulimii, neváhejte a dotyčnému poskytněte pomocnou ruku a rychle spolu začněte situaci řešit.