Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kdo celý rok žije nezřízeným životem, bez jakýchkoli nutričních omezení, trpí nedostatkem spánku a přechází onemocnění, musí pak počítat s tím, že i očista těla bude dlouhá a náročná. Pokud však berete ohledy na potřeby svého těla, bude pro vás těchto pět tipů velice přínosných. S nimi totiž umocníte samo-detoxikační procesy v organismu.
Pijte, i když nemáte žízeň!
Pijte tolik, kolik vaše tělo potřebuje, tedy alespoň 2 litry tekutin (vždy záleží na věku, zdravotním stavu, míře fyzické námahy). Naučte se nosit u sebe neustále lahev s čerstvou vodou, popíjejte čaj, doplňujte minerály díky jemně perlivým vodám. Základem je pít průběžně během celého dne. Pokud chcete podpořit látkovou výměnu a perfektně nastartovat metabolismus, vypijte každé ráno nalačno teplou vodu s citronem. Vaše tělo získá hydrataci, střeva se rozpohybují a citron povzbudí trávení a vyrovná pH hladinu v těle.
TIP: Detoxikaci dokáže podpořit kvalitní zelený čaj. Je totiž bohatý na katechiny, které zlepšují činnost jater a zvyšují produkci enzymů, zodpovědných za detoxikaci.
Jezte skromně, ale vydatně
Víte, jak obrovské množství vitaminů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek se nachází v obyčejném a snadno dostupném ovoci a zelenině? V bramborách, kysaném zelí, listové zelenině, jablkách, kořenové zelenině a řadě dalších. Všechny tyto suroviny s oblibou využívali již naši předkové a my bychom v jejich tradici měli stejnou měrou pokračovat. Samozřejmě: dnes si můžeme dovolit i mnohem víc a náš jídelníček je daleko pestřejší, přesto bychom na tyto základní suroviny neměli zapomínat. Strava bohatá na zeleninu a ovoce je „pure“ a dokáže podpořit například funkce jater či ledvin.
Nebojte se zapotit!
Antiperspirant má dnes ve své kosmetické výbavě téměř každý z nás. Jeho úkolem je eliminovat produkci potu, který vnímáme jako nežádoucí a nepříjemný. Pocení je však důkazem, že správně funguje termoregulace organismu, který se tím pádem nepřehřívá. Díky potu navíc z těla odchází veliké množství toxických látek – potíme se nejen v podpaží, ale také například na chodidlech, v tříslech, pod koleny,… Proto jej nezavrhujme. Pocení, a tudíž i vyplavování toxinů z těla, podporuje pohyb (vyzkoušejte například kardio cvičení nebo rychlou chůzi) nebo sauna.
Dýchejte zhluboka
Pozorovali jste někdy svůj dech? Našli jste si pár minut na to, abyste zavřeli oči a vnímali, jakým způsobem se nadechujete a vydechujete? Pokud ne, je čas začít. Správné dýchání dokonale okysličí organismus, který pak pracuje mnohem lepe a výkonněji. Výkonnějším se stávají nejen plíce, ale všechny orgány a také schopnost detoxikace. Pokud se svým dechem neumíte pracovat, vyzkoušejte některé z dechových cvičení. Kontrolu nad svým dechem získáte i díky józe nebo pilates. Po čase se pravidelné, hluboké dýchání stane nedílnou součástí vašeho života a už jej ani nebudete muset kontrolovat.
TIP: Hrajte si se svým dechem. Zkuste svůj nádech poslat do břicha a pořádně jej prociťte. Uvědomte si, jak prochází krkem, plícemi, břichem, a přináší s sebou blahodárnou energii. Nacvičujte dech břišní i brániční. Oba skvěle masírují vnitřní orgány! Hluboký nádech do břicha a pomalý, dlouhý výdech navíc utiší nervy, zklidní rozbouřený tep a sníží tlak.
Buďte nároční
Pokud máte pocit, že s vaším tělem není vše v pořádku, pokud se necítíte tak, jak byste chtěli, je nejspíš načase se detoxikaci podívat pořádně na zoubek. Míra toxické zátěže závisí nejen na životním stylu, zčásti i na genetických dispozicích a samozřejmě na psychickém stavu. Naše tělo nám prokazuje službu nejen ve dne, ale i v noci. Pracuje nonstop a musí zpracovat všechny naše zlozvyky a neduhy. Není divu, že mu po čase může začít „docházet dech“. Cílená detoxikace pomůže nalít novou krev do žil a rozbít ohniska nepříjemných potíží, s nimiž se během života setkáváme.