5 mýtů o detoxikaci

cm bylinky 2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Detoxikace je doslova nevyčerpatelná studnice poznání. Kdybychom se snažili toto téma uchopit v celé jeho šíři, nestačila by jej pojmout pravděpodobně ani několikasvazková kniha. Přesto, že je o detoxikaci všude mnoho informací, mnohé z nich jsou naprosto zcestné. A my se dnes podíváme na zoubek některým z nich.

Současný uspěchaný svět paradoxně nutí lidstvo zpomalit. I to je jedním z důvodů, proč se detoxikační metody a postupy opět dostávají do módy. Kdo se však hodlá do očisty svého organismu pustit, měl by k ní přistupovat minimálně stejně zodpovědně, jako přistupuje například k důležitým pracovním úkolům. Do módy se dostávají detoxikační praktiky, které můžeme vnímat jako podpůrné, ale základ pořádné očisty bychom v nich hledali jen stěží.

1. „Všespásný“ klystýr

Imunita sídlí ve střevech – tedy alespoň její převážná část. A že očista střev uleví od mnohých zdravotních potíží (zejména trávicích, kloubních a kožních), je také pravda. S domácími klystýry je však třeba zacházet velice opatrně. Ne vždy jsou realizovatelné (s ohledem na aktuální zdravotní stav) a musí se aplikovat pečlivě a přesně, aby měly kýžený efekt. Za mnohem užitečnější je považována tzv. hydrokolonterapie neboli důkladný výplach střev. Provádí se na odborných pracovištích. Toxiny se však mohou usazovat kdekoli v organismu, ne pouze ve střevech. Jejich očista však může celkové detoxikaci napomáhat.

2. Sauna, zabiják toxinů

Pokud chodíte do sauny utužovat imunitu a zdravotní stav vám to umožňuje, je to zcela jistě správný krok. Pravidelné otužování organismu posiluje imunitní systém, a kromě jiného také zlepšuje náladu i stav pokožky. Stěží se však sauna může stát základem detoxikace. Pocením se z těla vylučují zejména voda a minerály (i proto je důležité po saunování tekutiny doplnit), toxinů pouze zanedbatelné množství. Chcete-li, aby vaše detoxikace byla skutečně důkladná, ani tudy cesta nepovede.

3. Půstem k trvalému zdraví?

Jak kdy. Pravidelné půsty patří do běžného života spousty lidí, například jogínů. Půst může efektivně nastartovat a podpořit metabolické procesy i vylučování škodlivin z těla, předpokladem jeho úspěšnosti je však správný postup a relativní dobrý zdravotní stav. Přechod na půst musí být pozvolný, jinak organismus zažije šok a celý půst se mine účinkem. Půstu by měla předcházet alespoň dvoutýdenní detoxikační dieta, spočívající v absenci alkoholu, nikotinu, kofeinu a těžkých pokrmů. Pokud se do půstu pustíte, mějte na paměti, že pouze on k očistě nestačí. Toxiny nejsou hlupáci – dokáží se v těle precizně ukrýt, maskovat, zapouzdřit.  Běžně odolávají i silným antibiotikům, mnohé z nich hravě odolají i půstům.

4. Ovocné diety

Jsou moderní, chuťově dobré a často nesou přívlastek „detoxikační“. Ten by se však hodil spíše pro diety založené na konzumaci zeleniny! Mnoho druhů ovoce, zejména exotického, si nemusí rozumět například s běžně užívanými léky, šťávy z něj mohou být zbytečně agresivní vůči citlivému trávicímu systému, a navíc obsahuje vysoký podíl fruktózy, která je sice lepší variantou než rafinovaný cukr, ale ve větším množství je zcela nevhodná. Pokud uvažujete nad některou krátkodobou dietou nebo odlehčujícím jídelníčkem, volte ten zeleninový. Zeleniny můžete sníst, kolik jen chcete, je bohatá na minerály a vitaminy a její blahodárné účinky můžete dobře umocnit třeba bylinkami: pro detoxikaci jsou vhodné zejména kopřiva, šťovík, pampeliška, medvědí česnek, ostropestřec, fenykl nebo máta.

5. Na detoxikaci stačím sám

To je velký omyl. Dostaneme-li se do situace, kdy už se potýkáme s nějakým zdravotním neduhem, jehož kořeny jsou ukryty neznámo kde, přichází čas na řízenou a komplexní detoxikaci, která však vždy patří do rukou odborníků. V případě C.I.C. metody jsou to školení terapeuti, kdo nabízí pomocnou ruku a za pomoci jedinečného přístroje Salvia a dokáží v organismu najít a přesně identifikovat toxická ložiska, která mu škodí. Detoxikační kúra, sestavená vždy na míru, pak nejen zacílí na konkrétní toxiny, ale otevře také doširoka bránu, kudy toxické látky mohou z organismu odejít.

Více o detoxikaci se dozvíte v knize Křížovka života (MUDr. Josef Jonáš)