Včelí produkty pro lepší zdraví, imunitu a pohodu

včelí produkt e1587970470253

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na dobrý stav imunitního systému působí i řada včelích produktů, které byl dříve více zastoupeny v našem jídelníčku, než je tomu dnes, což je určitě škoda. Tyto produkty ovšem nepodporují jen imunitu, ale mají i celou řadu dalších užitečných vlastností pro podporu našeho zdraví. Patří k nim med, propolis, mateří kašička a med.

Med

Je definován jako sladká hmota vytvářená včelami z nektaru nebo z medovice, které včely sbírají a přetvářejí pomocí výměšků hltanových žláz. Med obsahuje mnoho vitamínů, především riboflavin, thiamin a kyselinu pantotenovou. Med obsahuje také flavonoidy, které mají silné antioxidační působení proti škodlivým volným radikálům, které oslabují i naši imunitu.

Med pomáhá upravovat činnost vnitřních orgánů, zvyšovat imunitu, zlepšovat krevní obraz, ale také zabraňuje předčasnému stárnutí organizmu, napomáhá při výrobě energie ATP (adenosintrifosfát).

Propolis

Propolis obsahuje celou řadu flavonoidů, vitaminy (kyselinou listovou a vitamin E), minerály (vápník, železo, mangan, křemík, chrom, kobalt, zinek), mastné kyseliny, enzymy a pyly. Propolis má baktericidní účinky a působí proti některým virům (je to přírodní antibiotikum). Flavonoidy patří mezi antioxidanty. Propolis se většinou neužívá vnitřně, ale občas je součástí potravinových doplňků k vnitřnímu užití. Má výrazné protibakteriální i antiseptické účinky, dále způsobuje znecitlivění a rychlé hojení ran, díky čemuž je také používán mimo jiné ve stomatologii.

Mateří kašička

Je to mléčně bílá hmota, která se tvoří ve slinných žlázách včelích dělnic a slouží jako bohatý zdroj živin pro zárodky nových včelích matek. K obsaženým látkám patří bílkoviny, cukry, mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, C, D. E, provitamin A, minerální látky, antibiotické látky a další neprozkoumané složky. Mateří kašička je určená k výživě larev i včelích matek. Obsahuje ve velkém množství vitaminy, zvláště skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, a dále A, C a E), minerály (železo, draslík, vápník, chrom, mangan, zinek, měď), dále esenciální aminokyseliny (celkem dvacet), nukleové kyseliny (podporují buněčnou regeneraci) a další významné složky. Podporuje nespecifickou imunitu a schopnost regenerace, pomáhá zlepšovat hojení ran, hlavně popálenin, zvyšuje celkovou vitalitu, obzvláště u seniorů a pacientů v období rekonvalescence. Obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům (označované jako fytoestrogeny) a právě díky tomu příznivě ovlivňuje oblasti spojené s hladinou hormonů v krvi: menstruační cyklus, plodnost, sexuální vitalitu a zdravotní potíže v období menopauzy. U mateří kašičky byl prokázán antimikrobiální účinek, kde hlavní roli hrála kyselina 10-hydroxydecenová. Při laboratorních pokusech na myších byl prokázán i antivirový účinek a u testovaných myší došlo i ke zvýšení odolnosti proti virovým infekcím. Mateří kašička příznivě ovlivňuje také psychiku člověka, zlepšuje spánek a celkovou kondici, a proto je doporučována i u pacientů po infarktu, po mozkové mrtvici, pro ženy po menopauze a starší pacientů obecně.

Pyl

Jde o velmi bohatý přírodní zdroj nenahraditelných biologicky aktivních látek. Posiluje imunitu, stimuluje procesy krvetvorby, také má antibakteriální účinky, zlepšuje trávení, látkovou výměnu, stimuluje duševní i fyzickou pracovní výkonnost, snižuje mimo jiné i hladinu cholesterolu.

V doplňcích stravy se ještě můžeme setkat s látkou pyl perga. Je to složka, která vzniká pomocí enzymů od včel (fermentací) z květového pylu. Funguje jako zdroj živin pro životně důležité orgány. Včelí pyl je rovněž oblíbený pro své antibakteriální působení. Často je používán na posílení imunity či ke zlepšení vitality. Dále podporuje chuť k jídlu, působí příznivě na činnost kardiovaskulárního systému nebo žaludečního traktu.

Upozornění na závěr

Je také ovšem třeba upozornit, že přípravky obsahující včelí produkty jsou nevhodné pro těhotné ženy a osoby alergické na včelí produkty.

 

 

Související články:

Příroda pomáhá u atopického ekzému

Včelí vosk

Mateří kašička je považována za elixír mládí, vhodná je i na příznaky klimakteria