Zvýšený prolaktin u mužů

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mozek zpracovává podněty

Při pozorování mechanizmů a fungování našeho těla nalezneme mnoho pozoruhodných skutečností. Náš mozek pracuje jako dokonalý počítač, reaguje na podněty zvenčí i zevnitř těla. Příslušnou funkci buď zpomalí, anebo urychlí, používá k tomu chemické látky: hormony, enzymy, neurotransmitery – přenašeče vzruchů.

O tom, co se v těle děje, je mozek zpravován pomocí receptorů. Je to vlastně taková malá kamera, přijímač – bílkovina umístěná v různých částech buňky, která se váže na specifické molekuly (liganty), třeba již zmíněné neurotransmitery či hormony, a spouští buněčnou odezvu na tyto ligandy.

A tak z periferie těla přicházejí do mozku informace o tom, co se v těle odehrává. Mozek tuto informaci zpracuje a vyšle „příkazovou“ informaci zpět do periferie, aby se uskutečnila příslušná odpověď.

Mozek reguluje

Tímto způsobem se reguluje např. melatonin, hormon tvořený v šišince mozkové, nebo hladina estrogenů – ženských pohlavních hormonů. Podobně působí také thyreoliberin = TRH, hormon z hypotalamu, regulující funkci štítné žlázy, serotonin – biologicky aktivní látka, sloužící jako nervový přenašeč v mozku, vyskytuje se v krevních destičkách a v dalších tkáních. Ale věnujme se nyní prolaktinu.

Vylučování prolaktinu

Vylučování prolaktinu je regulováno hypotalamem (část mezimozku). Jeho tvorba je tlumena nervovými buňkami, které vylučují dopamin, a ten působí na snížení hladiny prolaktinu. Produkce prolaktinu je naopak podněcována nervovými buňkami produkujícími jinou chemikálii uvolňující prolaktin.

Důsledky vysoké hladiny prolaktinu u mužů

U mužů často dochází v důsledku vyšší hladiny prolaktinu ke snížení erekce. Vysoká hladina hormonu prolaktinu narušuje správnou funkci varlat, tlumí produkci pohlavního hormonu testosteronu a může také narušit tvorbu spermií. Tato situace vede ke ztrátě vousů a ochlupení, podporuje přibývání na váze, mužům se zvětšují prsa, mají citlivé bradavky, a dokonce může dojít i k vylučování mléka (galaktorea), při dlouhodobém působení vyšší hladiny prolaktinu se dostavují bolesti hlavy, deprese, velká únava, nebo až poruchy vidění. V takovém případě je dobré uskutečnit vyšetření hladiny prolaktinu.

Pátrání po příčině zvýšené hodnoty prolaktinu

Pokud by byla zjištěna jeho zvýšená hodnota, je třeba dále pátrat, proč je zvýšena.

Pozornost zaměřit:

  • na hypofýzu – CT k odhalení adenomu hypofýzy, který je nejčastějším podnětem k tvorbě prolaktinu, dále
  • na štítnou žlázu, zvláště na její sníženou funkci. Totiž při snížené hladině hormonů štítné žlázy v krvi dochází zpětnovazebně, jak bylo popsáno výše, ke zvýšenému uvolňování thyreoliberinu v hypotalamu, který kromě stimulace štítné žlázy má také vliv na vylučování prolaktinu v hypofýze. Dále je třeba prozkoumat,
  • zda v těle neprobíhá autoimunitní proces. Protože jsou vysloveny domněnky, že prolaktin ovlivňuje imunitní systém, váže se na receptor na membránách imunitních buněk a spouští procesy, které vedou k autoimunitním pochodům. Také je třeba zjistit,
  • zda ledviny málo vylučují prolaktin, a proto se zvýší jeho hladina v krvi. Je třeba také myslet na to, že
  • některé léky určené k léčení deprese snižují tvorbu dopaminu, nebo blokují jeho receptory, a tím umožňují vyšší prolaktin. Ovšem lze jmenovat
  • i další léky, jako jsou sedativa, analgetika či léky na vysoký krevní tlak s tzv. beta blokátory a ACE inhibitory. Negativní roli sehrávají
  • nemoci jako cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, jaterní cirhóza, závislost na alkoholu a nikotinu. Vyšší hladina prolaktinu se objevuje
  • ve stresu, úzkosti, při přehřívání, hladovění, fyziologicky se zvyšuje ve spánku…

Léčení

Vysokou hladinu uvolňování prolaktinu regulují léky, které ovlivňují vliv dopaminu, v případě nálezu adenomu na hypofýze je operován, nebo ozářen.

Předcházet potížím

Ovšem základem je předcházení těmto stavům. Byla zde řeč o stresu, o nesprávném stravování, obezitě, vysokém tlaku, jaterní cirhóze, cukrovce, alkoholu, kouření…, tedy většinou o civilizačních nemocech. Zvýšená hladina prolaktinu se k těmto nemocem snadno připojuje coby důsledek, stává se jedním článkem v řetězci příčin.

Každý člověk si sám odpovídá za to, jak žije, jak si tvoří svůj příčinný řetězec potíží. Jestliže propásnete důležitý okamžik prevence a „najednou“ se objeví popsané projevy zvýšené hladiny prolaktinu, je třeba včas stanovit diagnózu, uskutečnit podstatné kroky k zastavení hrozby, a hlavně učinit totální obrat ve svém životě. Nekompromisně, bez odkladu, bez výmluv. Vyšší hladina prolaktinu je varovný signál… Pokud se toto varování nerespektuje, další problém na sebe nedá dlouho čekat.

Zpět nahoru