Žvýkat, žvýkat, žvýkat…

cm usta jazyk

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Reakce na dotazy z naší poradny. Poměrně dost tazatelů ve svých dotazech popisuje špatné trávení, pálení žáhy, pocity plnosti, nadýmání atd. Vyžadují radu, jaké si mají koupit přírodní produkty, aby se jim ulevilo.

Trávicí proces začíná v ústech. Žvýkání má dvojí funkci. Potrava je promíchávána se slinami, které jsou vyměšovány slinnými žlazami. Sliny změkčují potravu a tím zjednodušují polykání. Obsahují enzym ptyalin, který začíná rozkládat škroby. Jestliže polykáme např. chléb, brambory nebo rýži ve spěchu, tento enzym nemá dostatek času přeměnit škrob na jednodušší látku a dostává se do žaludku nezměněn. Žaludek neobsahuje enzymy, potřebné k trávení škrobů. Pak dochází ke kvašení a nadýmání.

Žvýkáním se reflexně připravuje slinivka břišní k produkci trávicích fermentů. Dokonalým žvýkáním tedy ulehčujeme trávicím pochodům. Často se hovoří o výhodnosti jíst zeleninu – to je v pořádku, ale dodejme ještě, jak je důležité žvýkání právě v souvislosti s celulózou, která je v zelenině obsažena. V těle totiž nemáme žádný enzym, který by ji rozkládal. Jestliže není dokonale rozžvýkána, místo toho, aby pomáhala při vyměšování, způsobí plynatost, hnilobně se rozkládá a nadýmá.

Z úst potrava sestupuje rozmělněna a obalena slinou jícnem do žaludku. Rytmickými vlnovitými pohyby, které se nazývají peristaltické. O těchto pohybech nevíme, nevnímáme je. Jsou řízeny autonomním nervovým systémem, bez našeho vědomí. Pro správné trávení je důležitá duševní pohoda, protože vylučování trávicích enzymů je negativně ovlivňováno našimi starostmi, napětím, stresem. Mnoho nemocí souvisejících se špatným trávením, pálením žáhy, nadýmáním, má přímou souvislost s neklidem u jídla.

Moje manželka je filozof a na přednáškách často zdůrazňuje, že s jídlem přijímáme také informaci. Když mluvíme u jídla o negativních událostech – konzumujeme negace. Naši předkové se před jídlem modlili. Navodili si pohodu, mír. Při modlení současně meditovali. Proč to vlastně dnes také tak neděláme?