Zvonec čtyřlistý (Adenophora triohylla, syn. Adenophora tetraphylla)

Zvonec čtyřlistý (Adenophora triohylla, syn. Adenophora tetraphylla) je vzpřímená, vytrvalá bylina, která může dorůst až výšky 100 centimetrů. Jeho kořen je bílé barvy a ve tvaru připomínající kořen mrkve. Listy jsou oválné, skoro kulaté a uspořádané vějířovitě. Květ ve tvaru zvonku je světle fialové barvy.

Podle něho také tato rostlina obdržela lidový název zvonky japonské paní (Japanese lady bell). Květy mají samčí a samičí orgány a jsou tedy hermafroditní a jsou opylovány hmyzem. Rostlina roste na travnatých plochách v nížinách i na horách. Oblíbila si jílovité půdy. Je rozšířena široce po Asii, na její pěstování a použití můžeme narazit v Koreji, Japonsku, Číně, Laosu či Vietnamu, ale také v sibiřských oblastech Ruska.

Jako rostlinná droga se používá kořen a z obsahových látek můžeme zmínit saponiny či triterpeny. Je bez chuti, některé zdroje uvádějí lehce sladkou či naopak mírně hořkou chuť. Kořen se sklízí na jaře a na podzim.

V tradiční čínské medicíně se zvonci čtyřlistému přisuzují jin vlastnosti. Odstraňuje tedy vlhko a teplo z oblasti dýchacích cest, což přeloženo do našeho chápání znamená, že podporuje tvorbu a vykašlávání hlenu a proto bývá v této tradiční medicíně doporučován při onemocnění horních cest dýchacích, jako je kašel či bronchiální katar nebo vůbec jako expectorans. Mírní ale i suchý kašel. V Asii se z kořene zvonce čtyřlistého připravuje polévka, která pomáhá při těchto potížích.

Jaké další působení se uvádějí v tradiční čínské medicíně?

Měla by působit proti houbám (antifungicinální účinek) či příznivě působit na srdeční činnost (kardiotonický účinek). Dále podle této alternativní medicíny podporuje tvorbu žaludečních šťáv (nedostatek jin v žaludečním traktu), jako příznak se uvádí suché rty či žízeň. V této přírodní léčbě se rovněž uvádí, že by se užívání této rostliny nemělo kombinovat s užíváním léčivých rostlin z rodu Veratrum, jehož nejznámějším zástupcem je kýchavice bílá (Veratrum album).

Zpět nahoru