Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Zvonec čtyřlistý (Adenophora triohylla, syn. Adenophora tetraphylla)

02.11.2014
Zvonec čtyřlistý

Zvonec čtyřlistý (Adenophora triohylla, syn. Adenophora tetraphylla) je vzpřímená, vytrvalá bylina, která může dorůst až výšky 100 centimetrů. Jeho kořen je bílé barvy a ve tvaru připomínající kořen mrkve. Listy jsou oválné, skoro kulaté a uspořádané vějířovitě. Květ ve tvaru zvonku je světle fialové barvy.

Podle něho také tato rostlina obdržela lidový název zvonky japonské paní (Japanese lady bell). Květy mají samčí a samičí orgány a jsou tedy hermafroditní a jsou opylovány hmyzem. Rostlina roste na travnatých plochách v nížinách i na horách. Oblíbila si jílovité půdy. Je rozšířena široce po Asii, na její pěstování a použití můžeme narazit v Koreji, Japonsku, Číně, Laosu či Vietnamu, ale také v sibiřských oblastech Ruska.

 

Jako rostlinná droga se používá kořen a z obsahových látek můžeme zmínit saponiny či triterpeny. Je bez chuti, některé zdroje uvádějí lehce sladkou či naopak mírně hořkou chuť. Kořen se sklízí na jaře a na podzim.

 

V tradiční čínské medicíně se zvonci čtyřlistému přisuzují jin vlastnosti. Odstraňuje tedy vlhko a teplo z oblasti dýchacích cest, což přeloženo do našeho chápání znamená, že podporuje tvorbu a vykašlávání hlenu a proto bývá v této tradiční medicíně doporučován při onemocnění horních cest dýchacích, jako je kašel či bronchiální katar nebo vůbec jako expectorans. Mírní ale i suchý kašel. V Asii se z kořene zvonce čtyřlistého připravuje polévka, která pomáhá při těchto potížích.

 

Jaké další působení se uvádějí v tradiční čínské medicíně?

Měla by působit proti houbám (antifungicinální účinek) či příznivě působit na srdeční činnost (kardiotonický účinek). Dále podle této alternativní medicíny podporuje tvorbu žaludečních šťáv (nedostatek jin v žaludečním traktu), jako příznak se uvádí suché rty či žízeň. V této přírodní léčbě se rovněž uvádí, že by se užívání této rostliny nemělo kombinovat s užíváním léčivých rostlin z rodu Veratrum, jehož nejznámějším zástupcem je kýchavice bílá (Veratrum album). Výtažek ze zvonce čtyřlistého lze najít jako jednu ze složek přípravku Baktevir.


Související články:
Srdce a jak ho chránit
Bylinky a trávící potíže
Bylinky a kašel


02.11.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Přírodní prostředky proti migréně
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Stravování žen po čtyřicítce
Mocná dvojice minerálů
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Priessnitzův obklad
Nízký krevní tlak
Chceme zdraví a hezkou postavu, ale chováme se tak? 6 tipů, jak to změnit
Začněte s detoxikací: právě teď!

536,- Kč
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS