Zubaté slunce aneb imunita a přechod do jara u dětí

dítě2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Téma ochrany zdraví a posilování imunity je „věčné“. Neustále přicházejí do poradny dotazy, co dělat, jak posilovat imunitu dítěte, u kterého se opakují různé virózy, zánět nosohltanu apod.

S příchodem jara se přestává v domácnosti topit a častější sluníčko táhne lidi ven, ale není ještě úplně hřejivé (říkáme, že je „zubaté“), také země a vzduch jsou chladné. Děti začnou víc navštěvovat společenská zařízení, kde možná proběhla epidemie chřipky.

Opatření

Tehdy dbáme víc na hygienu prostředí, pečujeme o dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se dítě pohybuje. Pokoj lze vybavit zvlhčovačem a filtrem, solnou jeskyní, je možné mít připraven inhalátor pro usnadnění odkašlávání.

Podáváme navíc vitamin C i vitamin D a volíme vhodné oblečení. Učíme děti smrkat do papírových kapesníků a dýchat nosem, což bývá problém, protože je rýmou často vyřazen z funkce, děti mají otevřená ústa a dýchají jen ústy. S lékařem diskutujte o nosní mandli.

Podávejte bylinné čaje, které také pomáhají odkašlávat, v jídelníčku by neměl chybět česnek, který ničí původce nemoci, stimuluje pocení a podporuje čištění dýchacích cest a odkašlávání. Cibulová šťáva je proti kašli také osvědčena. Omezujte sladkosti a co nejdříve učte děti přijímat nápoj, který není (příliš) slazený. Nejlépe, kdybyste s přislazováním vůbec nezačali, protože jak si jednou dítě zvykne na sladkou chuť, těžko se této (ošidné) dobroty zbavuje. A to také znamená co nejdříve přecházet na léčiva, která už nejsou ve formě sirupu (sladká, aby je děti vůbec pozřely). Tím odstraníte paradox, že např. kvůli kašli užíváte léčivo proti němu, ale sladkým sirupem současně pomáháte tvořit ve střevě nevhodné prostředí pro to, aby tam byla požadovaná symbióza, a tedy dobré podmínky pro vývoj imunity.

Imunitě pomohou

  • probiotika a prebiotika,
  • podáváme beta glukany a echinaceu,
  • alergici mohou před pylovou sezónou začít užívat perillyl.

 

Po každé nemoci je vhodná dostatečná rekonvalescence, zvláště po antibiotické léčbě. Zde funguje tento princip:


Nezralá imunita dítěte

Nezvládá kontakt s bakterií, lékař nasadí antibiotikum, které bacil zničí, ale s bakterií se nevypořádala imunita, nýbrž to udělalo za ni antibiotikum. Imunita tedy neposílila, ale oslabila. Jinými slovy, léčení nekončí dokončením užívání antibiotik, ale naopak, léčení teprve začíná, neboť je potřeba, aby se všechno zase srovnalo. Je to vždy individuální, ale předčasné zařazení do kolektivu se nevyplatí; je předpoklad, že oslabená imunita znovu selže při nejbližším kontaktu s bacilem. <<

Nejlépe na tom bude to dítě, které je systematicky otužováno po celý rok; v létě se opaluje, běhá v přírodě, chodí plavat a sportuje, koncem léta začíná chodit do sauny. Je živeno zdravou výživou, bohatou na syrové ovoce a zeleninu. A v otužování pokračuje i přes zimu. Přechod do jara pak nečiní potíže.