Zpomalte, nic vám neuteče. Obavy o budoucnost škodí

cm zena kvetiny 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

„Kdo jde nejpomaleji, často dojde do cíle nejrychleji,“ říkávala kdysi jedna paní psycholožka. „Neustálý spěch – to je chamtivost vůči času,“ upozorňuje S. N. Lazarev. A do třetice F. Gratzon: „Kreativní člověk, to je líný člověk.“ Pracovat v režimu přetížení, není ani zdravé, ani efektivní. Je třeba zbavit se obav o budoucnost a přestat spěchat.

Udělejte si alespoň jeden zpomalovací den

Pravidelní čtenáři Celostní medicíny vědí, že sám jsem se nechal třikrát v životě zavřít na týden do naprosté tmy – na terapii tmou. Jeden z nejpřínosnějších efektů bylo naprosté zastavení.

 

Teprve v tichu pochopíme,

o co ve spěchu přicházíme.

 

V běžném životě bude dobré, když se pokusíme vyhradit alespoň jeden den v týdnu, kdy se nebudeme věnovat myšlenkám na naše zaměstnání, starostem a shonu. V ideálním případě odjedeme do přírody (pomáhá to lépe se odpojit od uspěchané energie města) nebo se věnujeme svému nitru – jsme-li nábožensky založení, tak Bohu.

Co můžete ve „zpomalovacím dni“ vyzkoušet

  • Pijte malými doušky, dělejte v pití přestávky

Sám jsem přesně toto nedávno udělal. A protože sám patřím k lidem majícím sklon pít i jíst spíše rychle než pomalu, byla to o to větší a příjemná změna.

  • Žvýkejte pečlivě každé sousto

Mám kamaráda, který malou porci jídla žvýká i 50 minut. Žvýkání může být takto i meditativním zážitkem. Můžete se pokusit každé sousto rozžvýkat 33 x, nebo i vícekrát J

  • Vypněte mobil, nepouštějte televizi, nepřipojujte se na internet
  • Neodcházejte v myšlenkách do budoucnosti

Sílu a zdraví vám navrátí „pobyt v přítomnosti“. Nedůležitější slovem je zde důvěra. „Důvěřuj procesu,“ řekl by žák slavného psychologa Carla Rogerse, Dave Buck.

  • Dopřejte si mentální klid

Kochejte se krásou přírody a novými místy nebo myslete na něco krásného nebo přímo meditujte. V nové knize Revoluce zevnitř cituje M. Neill Syda Bankse (2017: 90). Jeho výrokem, který je o tom, že když přestaneme hledat, tak teprve nalezneme, si dovolím svůj dnešní článek ukončit.

 

„Umožněte své mysli, aby se uklidnila,

protože moudrost, kterou hledáte, je jako motýl.

Pokud se budete snažit polapit ji sítí svého intelektu, uletí vám.

Když ale bude vaše mysl klidná, jednoho dne,

když to budete nejméně čekat, přistane vám ten motýl na dlani.“

Celková nabídka přípravků pro navození klidu a relaxace.

Literatura:

Gratzon, F. (2010): Leností k úspěchu. Mamadam: Praha.

Lazarev, S. N. (2012): Diagnostika karmy, 9. díl. Raduga: Praha.

Neill, M. (2017): Revoluce zevnitř. BizBooks: Brno.