Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Známý i neznámý vitamín C

30.01.2018
Vitamín C Vitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec. Je všeobecně znám jako látka posilující imunitní systém v období nemoci, ale i během rekonvalescence. Ovšem vitamín C má pro naše zdraví mnohem víc významů, a ty bych rád připomněl v tomto článku.

Vitamín C a kolagen

Vitamín C ovlivňuje tvorbu kolagenu tím, že se podílí na metabolismu aminokyselin, konkrétně hydroxylysinu a hydroxyprolinu (tzv. hydroxylace lysinu a prolinu). Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří pojivo v kůži, šlachách, chrupavkách a kostech. Kolagenové choroby, tj. choroby charakteristické patologickými či degradačními formami kolagenu, postihují např. srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.

 

Jeho molekula je tvořena hlavně aminokyselinami glycinem, prolinem a již zmíněným hydroxyprolinem a hydroxylysinem. Tyto dvě vznikají tzv. posttranslační modifikací prolinu a lysinu právě za účasti vitamínu C. Pokud má organismus nedostatek tohoto vitamínu, tak se kolagen nedostatečně tvoří, což má za následek onemocnění pojivového aparátu. Proto je vitamín C důležitý pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní kůže a zubů.

 

Vitamín C a železo

Železo je zcela nezbytné pro náš život a zdraví. Je důležitou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášejících kyslík k buňkám. Železo je rovněž součástí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a také je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje celé tělo energií. Vyšší dávky železa potřebují děti v období růstu, těhotné a kojící ženy.

 

Vitamín C je důležitý pro vstřebávání železa, protože spolu s kyselinou chlorovodíkovou, která je přítomna v žaludku, napomáhá lepšímu rozpouštění a vstřebávání železa. Je to dáno tím, že udržuje železo v rozpustnější a snadněji vstřebatelné chemické formě a rovněž zabraňuje působení některých látek, které snižují vstřebávání železa, jako jsou polyfenoly z čaje či fytáty z obilovin, ořechů, ovoce a zeleniny.

 

Při nedostatku železa v těle je výhodnější zvýšit dávku vitamínu C než železa, protože samo zvýšení vstřebávání železa zajistí jeho dostatečný přívod, místo zbytečného a rizikového zvýšování dávky železa.

 

Vitamín C a hormony

Po vstřebání do organismu se nejvíce vitamínu C dostává (při jeho distribuci v těle) do kůry nadledvin. Kůra nadledvin, lat. cortex glandulae suprarenalis, je párová žláza s vnitřní sekrecí, která tvoří až 90 % objemu nadledvin. Má v našem organismu hodně na starosti. Je součástí řídicího systému hypotalamus - hypofýza - kůra nadledvin, produkuje steroidní hormony, které zasahují do metabolismu sacharidů, bílkovin i tuků, ovlivňují reakci organismu na stres, řídí hospodaření s vodou a minerálními látkami a umožňují tak udržení stálého vnitřního prostředí.

 

Hormony kůry nadledvin se podle působení v těle dělí na tři velké skupiny: mineralokortikoidy, glukokortikoidy a androgeny. Doposud nebylo objasněno, proč je v tomto orgánu zvýšené množství vitamínu C. Odborníci nicméně předpokládají, že hraje důležitou roli ve tvorbě již zmíněných hormonů.

 

Dalšími orgány, které jsou nejbohatší, co do množství vitamínu C, jsou vaječníky (rovněž vytvářející steroidní, pohlavní, hormony) a hypofýza. Vitamín C je jednou z látek důležitých pro přeměnu aminokyseliny tyrosin na noradrenalin (tyrosin se přesně řečeno nejprve mění na dopamin a z dopaminu na noradrenalin a pak teprve na adrenalin). Adrenalin je mediátor (neurotransmiter) přenášející signály při stresových reakcích (společně s kortizolem pomáhá udržet tělo při životě při těchto stavech - “útok” nebo “útěk”).

 

Vitamín C a mozkové funkce

Jak již bylo zmíněno, vitamín C hraje roli také při tvorbě dopaminu. Dopamin působí jako neuropřenašeč (neurotransmiter), který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem schizofrenie či bipolární afektivní poruchy.

 

Vitamín C hraje také, jako kofaktor, roli při přeměně aminokyseliny l-tryptofanu na neuromediátor serotonin, který je zodpovědný za změny nálad, emoce, spánek, ale také třeba apetit a chuť k jídlu. Jeho nedostatek může způsobovat některé psychické nemoci, zejména depresi.

 

Vitamín C a cévy

Odborníci zaznamenali, že vitamín C spolu s bioflavonoidy patří mezi látky, které mohou pomoci urychlit hojení podlitin (hematomů, modřin). Bioflavonoidy jsou látky rostlinného původu, které najdeme prakticky ve všech rostlinných buňkách. K nejznámějším patří rutin, kvercetin, citrin a hesperidin, hesperin, eriodictyol, quercetin, quercertrin a další. V přírodě mají funkci barviv a dodávají ovoci a zelenině charakteristické zabarvení. Některými autory jsou bioflavonoidy zařazovány do skupiny tzv. vitamínů P. Tato terminologie vychází z jejich hlavního účinku, kterým je velice pozitivní ovlivnění tzv. permeability, tj. propustnosti a pružnosti krevních kapilár. A právě vitamín C společně s bioflavonoidy zlepšoval hojení podlitin tím, že příznivě ovlivňoval stav krevních kapilár.

 

Tím samozřejmě pozitivní účinky vitamínu C na náš organismus nekončí. Někteří odborníci uvádějí, že vyšší dávky tohoto vitamínu pomáhají ochraňovat před kardiovaskulárními nemocemi. Podle autorů studií, kteří tento jev zkoumali, příčina nižšího výskytu srdečních chorob u osob, které užívaly vysoké dávky vitamínu C, spočívá zřejmě ve snížení rizika vzniku vysokého krevního tlaku a ve zpevnění cév.

 

Rovněž, společně s dalšími přírodními látkami (vitamín E, flavonoidy, rostlinné steroly, rozpustná vláknina) ve stravě, přispívá k prevenci před vznikem aterosklerózy. Zde se zvažuje vysvětlení, že vitamín C v synergickém vztahu s vitamínem E působí jako protektivní faktor na úrovni inhibice LDL lipoproteinů. Na závěr je ještě dobré připomenout, že vitamín C patří také mezi antioxidanty, látky, které pomáhají ochraňovat náš organismus před negativním působením volných radikálů z okolního prostředí.

 

A vidíte - pak se řekne “obyčejné céčko”!

 

Celková nabídka přípravků s vitamínem C.


Související články:
Jarní únava
Vitamín C v přírodě
Vitamín C, jeho funkce a zdroje
Pro delší a lepší život s vitaminem C
Kiwi a mango – známe je opravdu?!


30.01.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

268,- Kč

445,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS