Známé léčivé rostliny na posílení imunity

chebule srdcita

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Imunitní systém nás chrání před antigeny, ať už přicházejí z našeho okolí či se přímo nacházejí v našem těle: buňky patogenních organismů, viry nebo nádorové buňky. Imunitní systém rozezná tyto cizorodé makromolekulární látky a snaží se zabránit jejich proniknutí do organismu (pokud jsou z vnějšího prostředí). Pokud přeci jen proniknou, tak je v těle zlikvidovat. Správně fungující imunitní systém představuje dobře připravenou obranu proti všem možným infekcím, které nás ohrožují

Důležité je ovšem imunitní systém posilovat stále. Ne pouze, kdy už infekce proběhne. Byť i samozřejmě v této situaci má samozřejmě význam užívat jako doplněk celkové léčby.

Je ovšem třeba zdůraznit, že přirozenou imunitu ovlivňuje celá řada dalších okolností, jako je například celkový zdravotní stav, genetická dispozice, užívané léky, věk, míra stresu, sestavení jídelníčku, pravidelný pohyb, alkohol či cigarety apod. A v neposlední řadě mohou pomoci doplňky stravy s přírodními látkami, které posílí imunitu. Jsou užitečnou součástí jak preventivních opatření, tak i léčby probíhající infekce.
Rád bych zde uvedl některé méně známé přírodní látky, které mohou posílit a podpořit náš imunitní systém.

Eleuterokok ostnitý

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) patří svými účinky do skupiny tzv. adaptogenů. Jedná se o velkou skupinu přírodních látek, které nám pomáhají se lépe adaptovat vůči zvýšeným nárokům na náš jak fyzický, tak psychický stav (stres doma nebo v práci, chřipková epidemie, dlouhodobá únava, těžká fyzická práce, rekonvalescence po nemoci apod.). Podle toho získaly svůj název.
Někdy bývá eleuterokok označován, poněkud nesprávně jako sibiřský ženšen, protože se blíží svými účinky ženšenu a pochází ze sibiřských částí Ruska, ale také i z Číny.

Používaná část jsou kořeny, ale někdy se využívá nadzemní část. Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří tzv. eleuterosidy (syringin, sezamin a další), dále deriváty kyseliny benzoové, polysacharidy, tokoferoly a další látky. Eleuterokok má významnou imunostimulační aktivitu. Dále posiluje činnost některých žláz s vnitřní sekrecí, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje aktivitu některých enzymových systémů, má pozitivní účinek na metabolismus, pomáhá zlepšovat psychický sta. Jeho působení při některých typech infekcí se obecně vysvětluje zásahem do obecné adaptačního syndromu vyvolaného infekcí.

Je to silný antioxidant (ochraňuje náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí). Odborníci uvádějí, že také působí proti některým RNA virům, jako je například lidský rhinovirus nebo některé viry chřipky. Ovšem zdůrazňuji, že se nejedná o koronavirus! Nicméně i tak je to zajímavá zpráva.

Dřišťál obecný

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) patří do čeledi dřišťálovité (Berberidaceae). Zásadní je pro něj obsah alkaloidů, jako oxyacanthin nebo berberin. U berberinu někteří odbornící zmiňují, že působí proti řadě původců infekcí, jako jsou stafylokoky, streptokoky, původce průjmových onemocnění (např. salmonela), úplavice), infekcí močových cest (Escherichia coli) a na další mikroorganismy způsobující infekční onemocnění. Berberin se vyskytuje v přírodě v některých dalších rostlinách. Můžeme ho najít v opuncii (rostlina známá také pod názvem nopál, jedná se o středoamerický druh kaktusu), dřišťálu obecném nebo také v řebříčku.

U berberinu je uvedeno, že příznivě stimuluje játra a v případě úzkosti má pozitivní efekt na nervovou soustavu. Naopak v případě předávkování dráždí nervovou soustavu, což může způsobit ochrnutí nervových center a následnou smrt, pokud není poskytnuta pomoc (toto je právě výrazné u dřišťálu, který obsahuje další alkaloidy).

Z dalších přírodních látek obsahuje třísloviny, pryskyřice, silice, cukr, škrob nebo flavonové sloučeniny. V plodech můžeme nalézt organické kyseliny (nejvíce kyselinu jablečnou, citronovou a vinnou) a významné množství vitaminu C a K. Vitamín C posiluje imunitu a patří rovněž do skupiny antioxidantů.

Dřišťál patří také do skupiny tzv. přírodních choleretik. Choleretika jsou léky, které zvyšují vylučování žluči z jater a uvolňování žluči ze žlučníku. K choleretikům rovněž patří i některé přírodní látky. U berberinu je uvedeno, že příznivě stimuluje játra a v případě úzkosti má pozitivní efekt na nervovou soustavu.

Vzhledem k obsahu alkaloidů, je třeba užívat obsažený berberin či dřišťál jako takový pouze v doplňcích stravy. Hlavně je se třeba vyvarovat právě v našich podmínkách rostoucího dřišťálu obecného (a samozřejmě i dalších rostlin tohoto druhu).

Chebule srdčitá

Chebule (někdy jako kebule) srdčitá (Tinospora cordifolia) je vytrvalý popínavý keř. Z přírodních látek chebule obsahuje diterpeny, alkaloidy, glykosidy, disacharidy, beta sitosterol, alfa-d-glukan a další. Podporuje imunomodulační schopnosti organismu. To znamená, že posílit imunitu, pokud je třeba nebo naopak ji potlačit, pokud je to žádoucí pro naše zdraví. Také pomáhá optimalizovat hladinu leukocytů.

Rovněž se doporučuje jako hepatoprotektivum (ochrana jaterních buněk), na snížení hladiny cukru a tuků v krvi (antidiabetické a hypolipidemické působení). Studie uvádějí i antioxidační účinky a tím chrání organismus před působením volných radikálů.

Tato léčivá rostlina se používá v indické přírodní medicíně, ajurvédě. V ní je tradičně doporučována při zvýšené hladině krevního cukru, trávicích potížích (dyspepsie, chronická zácpa, průjem), při zánětech, na zvýšení plodnosti nebo proti alergiím. Dokonce je oblíbená jako afrodiziakum. Celkově zvyšuje vitalitu a je také vhodným doplňkem stravy u alergií.

Uvádí se také, že působí protistresově, hypolipidemicky (snižuje hladinu tuku) a antidiabeticky (snižuje hladinu cukru). Dále ochraňuje jaterní buňky (hepatoprotektivní účinky), působí imunomodulačně (podporuje imunomodulační schopnosti organismu, podporuje imunitní systém a zvyšuje přirozenou obranyschopnost), spasmolyticky (uvolňuje křeče hladkého svalstva) a protizánětlivě. Má regenerační účinky a posiluje trávicí a močové ústrojí. Chebule srdčitá zvyšuje vitalitu a celkově posiluje tělesnou kondici.

Klanopraška čínská

Klanopraška čínská (Schizandra sinensis), jak už název napovídá, patří mezi rostliny oblíbené v tradiční čínské medicíně. Je u nás známější podle latinského názvu Schizandra. Patří do čeledi Schisandraceae. Je to opadavá liána, která roste v listnatých lesích, kde šplhá až do korun stromů. Využívané jsou její plody. Mají červenou, až tmavě červenou barvu. Jsou poněkud deformovaného tvaru a obal je zvrásněný. Uvnitř plodů jsou jedna až dvě semena. Mají žlutohnědou až tmavě hnědou barvu. Jejich zápach je specifický, ale slabý. Chuť je typická – kořeněná a hořko-kyselá. Pokud bychom je ochutnali, působili by v našich ústech svíravě a pálivě.

Dužina plodů schizandry obsahuje celou řadu důležitých přírodních látek. Mezi ně patří organické kyseliny (vinná, jablečná, citronová), peptidy, sacharidy, vitamin C, silice, schizandrin, pryskyřici a minerální látky.

Schizandra je řazena stejně jako například ženšen nebo echinacea do skupiny adaptogenů. Ještě je možné zmínit, že semena této rostliny mají povzbuzující účinky na centrální nervový systém, stimulují cévní systém a dýchání, zlepšují trávení a zvyšují krevní tlak. Pacienti s vysokým krevním tlakem a epilepsií by měli být při užívání přípravků se schizandrou opatrní. Obsažené látky mají tonizující účinek na lidský organismus. Semena této rostliny mají povzbuzující účinky na centrální nervový systém, stimulují cévní systém a dýchání a zvyšují krevní tlak. Z těchto všech uvedených vlastností se dají odvodit možnosti užití klanoprašky – k obnově duševních i tělesných sil při vyčerpání, po celodenní únavě, při zatížení organismu. Také snižují riziko civilizačních chorob. Napomáhá rovněž všeobecně zdravému životnímu stylu. Stimuluje chuť k jídlu a trávení. Výzkum prokázal i hepatoprotektivní účinky při poškození jater. Pacienti s vysokým krevním tlakem a epilepsií by měli být při užívání přípravků se schizandrou opatrní.

Smilax lékařský

Z této léčivé rostliny s tímto pozoruhodným názvem (česky jako přestup lékařský) se jako léčivá droga používá její kořen.
Obsahuje mimo jiné steroidní saponiny, beta-sitosterol, glykosidy, vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, křemík sodík, síru vitaminy B-komplexu, vitaminy A, C a D, jód, křemík, síru, sodík, mangan, železo, vápník, měď a draslík. V roce 1996 vyšla analytická publikace zaznamenávající 3 steroidní saponiny v oddenku smilaxu.

Jsou mu přisuzovány účinky tonizační, anabolické, antivirové, antibakteriální, antimikrobiální, antimykotické, protizánětlivé, imunostimulační, antioxidační a bolest tlumící účinky.

Některé zdroje popisují jeho imunostimulační schopnost. Ve studiích byl popsán nárůst tvorby bílých krvinek (konkrétně se jednalo o T lymfocyty CD4 a CD8 a makrofágů) po aplikaci obsahových látek kořene smilaxu. Přestup lékařský obsahuje alkaloid, který je vhodný pro obnovení hormonální rovnováhy. Jeho účinky tlumí premenstruační syndrom, bolestivou menstruaci, působí proti nepravidelnému menstruačnímu cyklu a proti náladovosti.

Pupečník asijský

Pupečník asijský (latinsky Centella asiatica, též gotu kola) je bahenní rostlina, která je oblíbená v tradiční asijské medicíně, zejména indické ajurvédě Z obsažených látek můžeme zmínit nejdůležitější – flavonoidy, triterpenické glykosidy a jejich soli. Jako rostlinná droga se používají listy pupečníku, ať už čerstvé nebo sušené. Připravuje se z nich nálev.

V ajurvédě našel pupečník široké uplatnění. Je používán při zlepšení psychického stavu, zlepšení paměti a koncentrace, jako tonikum pro zvýšení síly a odolnosti, jako protizánětlivě působící droga, jako doplněk léčby revmatismu nebo astmatu či pro zlepšení zraku. Protože působí proti únavě a podporuje odolnost vůči stresu., není překvapivé že jej pro zvýšení koncentrace a soustředění užívají i indičtí jogíni. Sušené listy byly používány jako vykuřovadlo před meditací. Pupečník se používá v tradiční indické medicíně i zevně – ve formě obkladů pro zvyšování pružnosti kůže, na urychlení hojení aftů nebo ran, ale také na prokrvení a vypnutí pokožky v případě hrozící celulitidy.

Na našem trhu se pochopitelně vyskytuje více přírodní látek používaných v ajurvédě, ať samostatně nebo v čajových směsích. Pupečník asijský zkoumá i moderní věda. Při pokusech bylo zjištěno, že obsažené látky působí změny v metabolismu mukopolysacharidů, což příznivě působilo u pacientů s varixy (žilní městky, též rozšířené žíly). Rovněž zlepšují mikrocirkulaci ovlivněním jejích parametrů. Tato vlastnost našla využití u pacientů s venózní insuficiencí a diabetickou mikroangiopatií a neuropatií. Pozitivní účinky na hojení ran a nervový systém byly ověřeny při pokusech na laboratorních zvířatech. V těchto pokusech bylo také ověřeno působení látek obsažených v gotu kola jako antioxidant (flavonoidy) a jako prostředek působící proti žaludečním vředům (antiulcerosum).