Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Určitě jste slyšeli o změněných stavech vědomí nebo rozšířených stavech vědomí, kdy k lidem promlouvají jiné bytosti a přichází klíčové životní vize. Někomu to vysvětlíte energií, někdo vás má za blázna. Zajímalo mě, jak změněný stav vědomí, který znám z tantrických akcí, přiblížit normálním lidem. Co se děje v mozku? Jak se ten “stav“ stane? K čemu to celé je? A jak to lidem (ne)pomáhá?
Při rešerši jsem objevila, že změněné stavy vědomí se dají velmi jednoduše vysvětlit, a navíc mohou být prospěšné pacientům s psychosomatickými onemocněními. Snižují totiž stresové hormony, podporují relaxaci, vnitřní klid, vhled a tvůrčí procesy. Nabídnou nám prostor pro hlubší introspekci, která je při terapeutické práci velmi užitečná, ať už řešíme emoce nebo životní smysl.
Změněné stavy vědomí (ne)jsou ezo
Změněné stavy vědomí (ZSV) – často spojené s ezoterikou nebo mystickými praktikami – nejsou jen doménou spirituality. Vlastně mě překvapuje, jak se v této oblasti propojují dva světy – racionální, vědecký & spirituální, energetický. Ať už si ZSV vysvětlujeme energií či raciem, jsou přirozenou součástí naší neurobiologie a skvělým nástrojem při seberozvoji i léčbě psychosomatických onemocnění.
Co jsou změněné stavy vědomí?
Změněný stav vědomí je stav odlišný od běžného bdělého vědomí, může se v něm objevit rozšířené vnímání sebe i světa, introspekce, propojení, blaženost a hluboké uvolnění.
Tyto stavy zažíváme v mnoha přirozených situacích: při denním snění, kdy nám myšlenky volně plynou, při soustředění v pracovním „flow“, při meditaci nebo dokonce během REM fáze spánku. Přestože se tedy do změněného stavu vnímání můžeme dostat během spirituálních obřadů, mystických zážitků či netradičních meditací, jsou normální součástí fungování našeho mozku.
Mozkové vlnění
Během změněných stavů vědomí se v mozku mění aktivita neurotransmiterů a mozkových vln detekovatelných při snímání elektrické aktivity mozku. Klíčové role zde hrají theta a gama vlny:
- Theta vlny (4–8 Hz) se objevují během hluboké relaxace, meditace a snění. Tyto vlny nám umožňují introspekci, podporují kreativitu a otevírají přístup k podvědomým informacím.
- Gama vlny (30–50 Hz) jsou spojeny s intenzivním soustředěním, komplexním myšlením a propojeným vědomím. Tento typ vln se vyskytuje při hlubokém uvědomování a často při stavech intenzivního „flow“.
Když se tyto mozkové vlny zesílí, nastává změna vnímání a často i nový pohled na věci. Vědecké studie navíc ukazují, že během těchto stavů se uvolňují neurotransmitery jako serotonin, dopamin, oxytocin a GABA. Ty přinášejí pocit klidu, radosti a hluboké propojenosti s Vesmírem.
Běžné praktiky pro změněný stav vědomí
Jak se dostat do změněného stavu vědomí? Dýchání, medicinální byliny, tantrické praktiky,… Zajímají vás ty více běžné, které můžete praktikovat i doma?
- Meditace a mindfulness: Tyto praxe pomáhají regulovat mozkové vlny, přinášejí uvolnění a podporují neuroplasticitu. Pravidelná meditace prokazatelně zvyšuje produkci theta vln a prohlubuje stav relaxace.
- Dýchací techniky: Například hluboké břišní dýchání nebo techniky jako „4-7-8“ pomáhají aktivovat parasympatický nervový systém, což navozuje klid a podporuje vznik theta vln. Intenzivnější techniky, jako je holotropní dýchání, dokonce vedou k hlubokým prožitkům a přinášejí změny vnímání a introspekci.
- Fyzická aktivita a pohybové meditace: Pohybové formy meditace jako jóga, tai chi nebo Qi Gong pracují s myslí a tělem a podporují stav plynutí, což může navodit jak theta, tak gama mozkové vlny.
A teď byliny, tantra masáže a jiné medicíny
- Byliny: Některé byliny, jako je třezalka, levandule nebo adaptogeny (například rozchodnice růžová), mají vliv na hladinu neurotransmiterů a pomáhají navodit stav klidu. Šamanské tradice staví zkušenost třeba na tabáku Mapacho, Snící bylině, Iboga, San Pedro či Ayahuasce.
- Tantrické masáže: Tantrické masáže využívají vědomý dotek, který aktivuje parasympatický nervový systém, snižuje napětí a zvyšuje hladinu oxytocinu, hormonu důvěry a propojení. Tento proces vede k hlubokému uvolnění, a dokonce i změněnému stavu vědomí, který přináší vnímání těla a emocí s větší intenzitou.
- Medicína a psychedelika: V posledních letech se psychedelika, jako je psilocybin nebo MDMA, stávají předmětem výzkumu v psychoterapii. Tyto látky, pokud jsou podávány v kontrolovaném terapeutickém prostředí, mohou přivést člověka do změněného stavu vědomí, kde má přístup k hlubokým emocím a může lépe pracovat s traumaty či depresí. Vědecké výzkumy ukazují, že psychedelika ovlivňují neuronální propojení a usnadňují přístup k introspektivním a terapeutickým prožitkům.
Benefity nejen pro psychosomatiku
Změněné stavy vědomí mají prokazatelné pozitivní účinky na duševní a fyzické zdraví. Studie ukazují, že pravidelný přístup do těchto stavů může zlepšit zvládání stresu, posílit imunitní systém, snížit úzkost a zlepšit náladu. Navíc, tyto stavy zlepšují kognitivní funkce – paměť, kreativitu a schopnost soustředění. Takové účinky vedou i k pozitivním výsledkům v psychoterapii a osobním rozvoji.
- U psychosomatických pacientů, kde se fyzické obtíže často pojí s psychickými nebo emocionálními problémy, mohou změněné stavy vědomí přinést významnou úlevu a podporu v léčbě. Pacienti mohou dosáhnout hlubšího spojení mezi myslí a tělem. To jim pomáhá lépe pochopit, odkud jejich obtíže pocházejí, a objevovat emoce či myšlenky, které mohou zdravotní stav ovlivňovat.
- Regulace stresu: Změněné stavy vědomí aktivují parasympatický nervový systém. Tím dochází ke snížení hladiny kortizolu a adrenalinu, a tím i napětí v těle. U psychosomatických pacientů to zmírňuje příznaky, jako jsou bolesti, zažívací potíže nebo chronická únava, které bývají často spojené se stresem.
- Navíc změněné stavy vědomí umožňují pacientům bezpečně prozkoumat psychické bloky nebo traumatické zážitky, které se mohou podílet na vzniku jejich potíží. V terapeutickém kontextu jim tato zkušenost pomáhá uvolnit nahromaděné emoce a přivést k lepšímu zvládání a přijetí jejich situace, což může přispět k celkovému zlepšení fyzického i psychického zdraví.
Jak si tyto stavy navodit sami – vědecky podložené techniky
Změněné stavy vědomí nemusí být výsadou odborníků nebo záležitostí náročné (duchovní) praxe. Tohle můžete vyzkoušet i vy sami:
- Začněte krátkou meditací: I pět minut klidné meditace denně pomáhá tělu a mysli zvyknout si na relaxační stav.
- Vyzkoušejte dechová cvičení: Hluboké nádechy a výdechy podle techniky „4-7-8“ mohou vést k rychlému zklidnění.
- Věnujte se vědomému pohybu: Každodenní cvičení jógy nebo chůze v přírodě zlepší propojení mysli a těla a pomůže vám snadněji dosahovat změněných stavů.
- Praktikujte přítomný okamžik
Věda a změněné stavy vědomí – odhoďme předsudky
Změněné stavy vědomí nejsou nic nadpřirozeného. Jedná se o přirozený a zdravý nástroj k sebepoznání a vnitřní rovnováze. Pochopení, že tyto stavy mají vědecký základ, umožňuje racionálnějším jedincům odhodit předsudky a využít je jako jednu z cest osobního rozvoje. Vyzkoušejte to i vy!