Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea L.)

cm zlatobyl

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lidově se též nazývá celík zlatobýl, svalník, zlatobejl, celník. Patří do čeledi hvězdnicovité (Astraceae). Tuto bylinu už jako léčivou používali staří Germáni, kteří si ji velmi cenili. Je to vytrvalá bylina s chlupatou, asi 100 cm vysokou lodyhou. Žluté květy jsou sestavené v hroznu. Vyskytuje se u nás už ne příliš často na keřnatých stráních, slunných svazích, suchých skalách, na pasekách a ve světlých lesích a křovinách.

Pro léčivé účely se spolu s touto rostlinou sbírá u nás také pěstovaný zlatobýl kanadský a obrovský. Oba pocházejí ze Severní Ameriky, v zahrádkách se pěstují jako okrasné trvalky. U zlatobýlu obecného se sbírá nať. Usušená nať je bez zápachu a chuti slabě svíravé. Jako účinné látky obsahuje zlatobýl třísloviny, silice, diterpeny, flavonoidy, saponiny (je u nich uváděn hemolytický účinek), fenolové kyseliny, estery organických kyselin a další. Složení účinných látek se liší u jednotlivých druhů. Obsah silice klesá po odkvětu, obsah saponinů kolísá podle stanoviště a denní doby (stoupá od rána k poledni). Zlatobýl působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických nemocech ledvin a močových cest či při zbytnění prostaty.

Funkci ledvin by měl i zlepšovat tím, že snižuje vylučování bílkovin močí. Připravuje se z něho nálev, který se pije vždy čerstvý. Zevně je v lidovém léčitelství doporučován na špatně se hojící rány nebo ekzémy. Používá se i ke kloktání v případě zánětů ústní dutiny. Osvědčila se i aplikace ve formě lihového roztoku nebo masti. Dá se užívat i jako prevence na onemocnění močových cest a pro předcházení tvorbě kamenů. U chronického onemocnění ledvin je nutné použití drogy konzultovat s lékařem.

Nesmí se užívat při otocích způsobených nedostatečností srdce nebo ledvin. Droga se nedoporučuje pro nedostatek informací používat v době těhotenství a kojení. U citlivých lidí na obsahové látky čeledi Asteraceae by se mohla projevit alergická reakce (pyl této rostliny se řadé mezi alergeny). Pozor na zkříženou alergii s dalšími rostlinami z této čeledě.