Žížala kalifornská (Eisenia andrei)

Žížala kalifornská (Eisenia andrei) se trochu vymyká svým živočišným původem z obrovského množství látek obsažených v přírodních přípravcích, kde jsou zastoupeny zejména výtažky z léčivých rostlin, vitamíny, minerály, aminokyseliny či enzymy. Někdy je také označována jako kalifornská dešťovka. Jak již název napovídá, žížala kalifornská nepochází od nás, ale byla k nám zemědělci dovezena.

Chová se a prodává za účelem rychlejšího kompostování. Její výhodou je, že se umí velmi rychle množit. Dorůstá délky až deset centimetrů a za jeden den dokáže spořádat potravu o hmotnosti poloviny své hmotnosti. Její počty se v dobrých podmínkách mohou zdvojnásobit už za 14 dní. Při kompostování dodává rostlinám dusík a minerály.

Ovšem nepomáhá jen zemědělcům při kompostování. Japonští vědci při jejím zkoumání zjistili, že žížala ve svém drobném těle má řadu látek, z nichž některé by mohly i pomoci v boji s rakovinou. Ostatně je uváděno, že žížaly byly používány odedávna v tradiční čínské medicíně.

Používaly se v ní při léčbě vysokého tlaku, horečkách, astmatu a cévních chorobách. Z obsažených látek se dá uvést umbrofebrin, lumbritin, terrestro-lumbrolysin, hypyxantin, xantin, adenin, guanin, cholin a guanidin.

I dodnes se používají v Číně v tradičním léčitelství – na trhu se objevují přírodní přípravky, které obsahují právě výtažky ze žížal a je jim přisuzováno proti-infekční, anestetické či protizánětlivé působení.

Vědci také při pokusech na hlodavcích zjistili, že dosud neznámá látka z dešťovek aplikovaná orálně rozšiřuje průdušky, omezuje účinky histaminu a pilokarpinu na průdušinky. Osvědčila se v kombinaci s výtažkem z rostliny Scutellarie baicalensis neboli šišáku bajkalského.

Také je uváděno, že působí na centrální nervový systém – výtažky mají uklidňující účinek. Rovněž omezují účinky kofeinu. Sliz z kalifornských žížal je také součástí některých přírodních mastí proti alergickým ekzémům.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.