Žížala kalifornská (Eisenia andrei)

worm 1140767 960 720 1 e1564728239321

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Žížala kalifornská (Eisenia andrei) se trochu vymyká svým živočišným původem z obrovského množství látek obsažených v přírodních přípravcích, kde jsou zastoupeny zejména výtažky z léčivých rostlin, vitamíny, minerály, aminokyseliny či enzymy. Někdy je také označována jako kalifornská dešťovka. Jak již název napovídá, žížala kalifornská nepochází od nás, ale byla k nám zemědělci dovezena.

Chová se a prodává za účelem rychlejšího kompostování. Její výhodou je, že se umí velmi rychle množit. Dorůstá délky až deset centimetrů a za jeden den dokáže spořádat potravu o hmotnosti poloviny své hmotnosti. Její počty se v dobrých podmínkách mohou zdvojnásobit už za 14 dní. Při kompostování dodává rostlinám dusík a minerály.

Ovšem nepomáhá jen zemědělcům při kompostování. Japonští vědci při jejím zkoumání zjistili, že žížala ve svém drobném těle má řadu látek, z nichž některé by mohly i pomoci v boji s rakovinou. Ostatně je uváděno, že žížaly byly používány odedávna v tradiční čínské medicíně.

Používaly se v ní při léčbě vysokého tlaku, horečkách, astmatu a cévních chorobách. Z obsažených látek se dá uvést umbrofebrin, lumbritin, terrestro-lumbrolysin, hypyxantin, xantin, adenin, guanin, cholin a guanidin.

I dodnes se používají v Číně v tradičním léčitelství – na trhu se objevují přírodní přípravky, které obsahují právě výtažky ze žížal a je jim přisuzováno proti-infekční, anestetické či protizánětlivé působení.

Vědci také při pokusech na hlodavcích zjistili, že dosud neznámá látka z dešťovek aplikovaná orálně rozšiřuje průdušky, omezuje účinky histaminu a pilokarpinu na průdušinky. Osvědčila se v kombinaci s výtažkem z rostliny Scutellarie baicalensis neboli šišáku bajkalského.

Také je uváděno, že působí na centrální nervový systém – výtažky mají uklidňující účinek. Rovněž omezují účinky kofeinu. Sliz z kalifornských žížal je také součástí některých přírodních mastí proti alergickým ekzémům.