Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Ženský oděv - proč (ne)odhalovat své tělo

27.02.2015
Žena ve svetru

Na oblečení záleží. U ženy obzvláště, neboť je svým uzpůsobením jemnější a citlivější než muž. Volbou oděvu můžeme na sebe mnohé prozradit. To, co máme právě teď na sobě, má také vliv na držení našeho těla, ladnost pohybů i na celkový pocit ze sebe a ze života vůbec.

První dojem si o nás druhý člověk udělá během několika málo vteřin. Pokud si například oblékneme – ať už ženy nebo muži – hezký společenský oděv, druzí k nám podvědomě cítí větší respekt a úctu. Oblečte si uniformu a budete působit ještě mnohem autoritativněji. To byl taky jeden z důvodů, proč jsem při své práci psychologa v léčebně odmítal nosit bílý plášť – bylo mým záměrem uměle se nad pacienty tímto nevyvyšovat.

 

Tento článek nemá v žádném případě nikomu diktovat, co má nosit – je spíše nabídkou a pozváním, zamyslet se, jak můžeme sami sebe vhodnou volbou oblečení podpořit. Dám v něm prostor dvěma ženám, které se podělí o své poznatky ze svého pohledu.

 

Žena, která se odhaluje, ztrácí na hodnotě

Za sebe chci ještě zdůraznit, že pro mě je ženské tělo samo o sobě uchvacujícím způsobem krásné. A že svoboda je pro mě jednou z největších hodnot. Už mnou zde, na Celostní medicíně, několikrát citovaný vědec a léčitel S. N. Lazarev ale svými výzkumy naznačuje, že například nudismus, nebo nošení oblečení, které extrémně zdůrazňuje sexualitu, nemusí zůstat dlouhodobě bez zdravotních následků. V záplavě článků a ve společnosti, která vše laciné, snadno dostupné, křiklavé a za každou cenu nezávazné a překračující hranice s nadšením vítá, je mi potěšením dát teď slovo i druhému názoru. Mystička Monika Bílková na svých stránkách pro ženy píše: Pokud se ženské tělo odhaluje tak, jako je tomu v dnešní době, kdy je vidět bez sebemenšího studu téměř vše, stává se spíše výstavním zbožím či dekorativním předmětem, místo aby splňovalo svůj důležitý účel, který tkví v umožnění vývoje a zrání lidského ducha na Zemi.“


Paní Květa Fialová kdysi řekla: „Dnes je pomalu každý oblečený, jak když vyjde od čalouníka.“ Jako bychom zapomínali, že skutečná krása spočívá v něčem trochu jiném, než upnutém, či odhaleném. Nemohl to lépe vystihnout Exupéry svým známým výrokem, že „to, co je důležité, je očím neviditelné.“


Tělo je dar, o který se musíme starat

Každá žena si může položit otázku: „Co svým oblečením dnes o sobě sděluji světu?“ Nebo: „Odpovídá to, co mám dnes na sobě dostatečně tomu, jak si sama sebe vážím?“


Monika Bílková navrhuje ženám experiment. Mohou si představit sebe sama v upnutém a vyzývavém oblečení, jak kráčí ke skupince běžných mužů. Jak ji budou muži vnímat? Místo, aby na muže dýchl závan čistoty, půvabu a veliké dobroty zářící z očí této oproti nim jdoucí ženy, všimnou si jako první jejích dokonalých či méně dokonalých křivek a ty je zaujmou natolik, že to pěkné v nitru ženy už ani nezaregistrují,“ vysvětluje Monika.

 

Zdravá je při oblékání jistě přiměřenost – vhodnost situaci i kontextu, což zdůrazňuje i bodyterapeutka Markéta Grygarová, která slova Moniky dále rozvíjí: „Nemám nic proti nahotě na místech, jako je sauna, koupání v moři, řece a vůbec v přírodě. Na druhou stranu mi přijde nevhodné zcela odhalit své tělo na městské plovárně přeplněné lidmi. Osobně upřednostňuji oděv, který vyzdvihne krásu ženského těla pomocí správné kombinace barev, designu, střihu a materiálu. Tak časté odhalování poprsí či jiných partii ve stylu „čím kratší, tím lepší" mi dnes připadá smutné a nehodné žádné ženy.“


Kritériem v oblékání by pro nás mělo vždy i naše pohodlí, funkčnost. Mějme k oblékání hravý, svobodný přístup. Někdo bude například volit barvy podle nálady toho kterého dne, zatímco Albertu Einsteinovi vyhovovala v oblékání monotónnost. Tradovalo se o něm, že aby se mohl soustředit na své bádání a nerozptyloval svou pozornost, připravoval si na každý den to samé oblečení (aby nemusel řešit, co si má na sebe vzít).

 

Oblékejme se tedy proto vědomě a s moudrostí – správná volba oblečení nám může pomoci zpříjemnit den a podpořit nás na naší životní cestě.

 

Článek o ženském oděvu, jež inspiroval tento text, a další články pro ženy najdete zde: www.duchovni-poradna.cz.


Související články:
Chvála bílé – účinky královny barev
Jak se stát charismatickou osobností
Nekompromisní štěstí v životě - Enjoying


27.02.2015
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

149,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS