Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


"Ženšen" pro ženy – andělika čínská v tradiční čínské medicíně

02.10.2018
Andělika čínská Jedna z nejoblíbenějším léčivých rostlin v tradiční čínské medicíně je andělika čínská (Angelica chinensis). Přepis jejího čínského do latinky je “dong quai”. Oficiální český botanický název je děhel čínský. Patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Je to vonná vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až dvou metrů. Na jaře je obsypána bílými květy.

 

Jako rostlinná droga se z této rostliny zpracovává kořen, který má po zpracování hořkosladkou chuť.

 

Ten obsahuje velké množství důležitých přírodních látek. Z nich lze uvést vitamín A, karotenoidy, další vitamíny B12 (cyanocobalamin), E (tokoferol), C (kyselinu askorbovou), kyseliny listovou (vitamín B9), biotin (vitamín B7), fytosteroly, kumariny, flavonoidy, psoraleny, vápník nebo hořčík.

 

Fytosteroly neboli rostlinné steroly jsou látky obsažené v rostlinných buňkách, kde kromě dalších biologických funkcí mají význam jako strukturní složky buněčných membrán. Preventivně působí proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Chemickou strukturou se podobají cholesterolu.

 

Kumariny jsou chemické látky obsažené rostlinách, které působí proti srážlivosti krve. Blokují v těle tvorbu vitamínu K, který je nezbytný pro proces srážlivosti krve. Ve velkém množství působí toxicky. V játrech podporují vznik některých krevních faktorů.

 

Flavonoidy, jinak nazývané také bioflavonoidy, či vitamín P, jsou látky náležející mezi rostlinné sekundární metabolity. Jsou známé pro své antioxidační působení. Antioxidancia jsou přírodní látky, které působí proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

 

Psoraleny je skupina sloučenin vzniklých jako přírodní obranné látky rostlin. Řadí se mezi furokumariny.

 

Andělika čínská je ovšem zejména známá pod populárním, byť nepřesným názvem - “ženským ženšen”.

 

Je to pro její svůj vynikající účinek, zejména při ženských obtížích. Extrakt z kořene se využívá při nepravidelné, nedostatečné nebo naopak příliš silné menstruaci. Lidové léčitelství v tomto ohledu dále uvádí, že přispívá např. k rovnováze ženských hormonů, má vliv na velikost poprsí (podporuje zdravou produkci progesteronu, který je dalším významným faktorem zdravého vývoje prsou), podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, usnadňuje porod, upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci.

 

Tento příznivý účinek při ženských obtížích není ještě zcela vysvětlený. Podle tradiční čínské medicíny je řazena k látkám způsobujícím horko nebo teplo. Proto je také adekvátně podle její filosofie (byť je to takto řečeno velmi zjednodušeně) u horka a návalů v období menopauzy. Dalším pozitivním působením je, že se u této léčivé rostliny uvádí, že se dá používat pro prevenci osteoporózy (zabraňuje ztrátám kostní hmoty).

 

V tradiční čínské medicíně se dále používá pro posílení krevního oběhu, proti zácpě, anemii, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce, plicním chorobám, onemocnění ledvin a pro celkové posílení lymfatického systému.

 

Tato rostlina obsahuje látku s odborným názvem butilyden ftalid. Tato sloučenina působí jako spasmolytikum, tedy uvolňuje křeče a tímto mechanismem působení pomáhá zmírnit menstruační bolesti.

 

Na druhou stranu nemohou pro obsah této látku užívat anděliku čínskou těhotné ženy, protože by mohla vyvolat potrat. Při dlouhodobějším užívání (samozřejmě záleží na dávce rostlinné drogy a délce užívání) může zvýšit citlivost kůže na sluneční záření. Takto oslabená kůže může být jedním z faktorů, které mohou vést ke vzniku rakoviny kůže.

 

Kvůli obsahu kumarinů nesmějí anděliku čínskou užívat pacienti, kteří mají předepsaný warfarin (případně jiné léky působící proti srážlivosti krve), protože právě kumariny zvyšují účinek těchto léků. To má za následek zvýšené riziko krvácivosti.

 

Andělika se také nesmí z těchto důvodů kombinovat s některými přírodními látkami, jako je ginkgo biloba (jinan dvoulaločnatý), zázvor nebo česnek, které také zesilují antikoagulační (protisrážlivé) působení anděliky čínské.

 

Doporučujeme přípravky obsahující anděliku čínskou.


Související články:
Volné radikály a antioxidanty
Bylinky a menopauza
Fytosteroly - pomocník proti nezdravým tukům v potravě
Příběh ženy v otázkách


02.10.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS