Ženšen pětilistý, taková bylinka hrnečku vař

enšen 1 scaled e1598249017412

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Letos vzniklo jedno přátelství, s lékařem, který bydlí téměř přes kopec. Lékařem, který se přiklání k bylinám a jehož hlavní léčebné postupy vycházejí z fytoterapie. Máme úmluvu. Já pro něj chystávám bylinné produkty, jako jsou sirupy, čaj či krémy, zatímco on mi pro změnu nosí své vlastní bylinné výrobky, ale také léčivky, které bych sama horko těžko sháněla. Ať už pupečník, maralí kořen, naduť madagarskou, vitánii snodárnou, ale také škornici šípolistou. Jedním z takových dárků byl také ženšen pětilistý, gynostemma pentaphyllum, o kterém by se dalo, s troškou nadsázky říci, že je to pohádka hrnečku vař. Proč? Protože, když mu vytvoříte podmínky, skutečně roste jako z vody. Za pár dní se z několika málo listů stává bohatá, plazící se léčivka, kterou lze uždibovat přímo z květináče.

Ženšen pětilistý, gynostema pětilistá, je původem z Číny, kdy obsahuje ve velké míře látky, které se podobají látkám bájného ženšenu. Léčivku řadíme mezi adaptogeny, zejména pro svůj celistvý účinek a schopnost pomáhat řešit nepředvídatelné stresové situace.

Rostlinu lze velmi dobře pěstovat v bytě, s možností letnění. Na zimu je však důležité opět dobře uschovat, není totiž mrazuvzdorná. Ideální je, pěstovat ženšen ve větším květináči, přes léto nechat venku na sluníčku, na zimu pak postavit na okenní parapet. Nemáte-li možnost bylinkových výměn a po ženšenu pětilistém zatoužíte, zkuste navštívit větší zahradnictví, tato bylinka je tu a tam k mání. Případně, víte-li o někom, kdo bylinku pěstuje, namnožte si. Postačí ustřihnout šlahounek liány, který pak zatlačíte do vlhké zeminy. Rostlina je životaschopná, rychle tvoří kořínky a, jak jsem již psala, roste a roste.

Co sbíráme?

Předmětem sběru bude právě list, ale také, jak je tomu i u klasického ženšenu, kořen. Účinky ženšenu pětilistého jsem dostatečně prozkoumány a je zjištěno, že pravidelné užívání této léčivky vede k lepší fyzické kondici, k harmonizaci mužských reprodukčních orgánů. Máme-li rostlinu doma, lze lístky přidávat do jakéhokoli zeleninového salátu. Chuť lístků je jemně pikantní, svěží, životadárná, palčivá a jiskřivá. A to je přesně to, co vašemu kulinářskému umění dodá pravý šmrnc.

Bylinka vyžaduje minimální péči, zalévat stačí 1 x za 3 dny, nicméně, pokud se vám rozroste, myslete na prostor, který bylince můžete dopřát.

Celkové účinky ženšenu pětilistého podle herbáře

Působí jako antistresor, proto má vliv na impotenci způsobenou špatným psychickým stavem. Patří mezi silné adaptogeny a antioxidanty, působí komplexně. Posiluje imunitní systém. Upravuje hladinu krevního cukru, zlepšuje činnost jater, snižuje hladinu LDL cholesterolu. Rostlina nemá vedlejších účinků. Přesto, nedoporučuje se v těhotenství, během kojení a zhruba tři týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem.

Jak si uchystat ženšenový čaj?

  • 2 kávové lžičky čerstvé byliny
  • 250 ml vroucí vody

Bylinku spaříme, louhujeme pět minut, následně přecedíme, popíjíme po doušcích. Tento čaj je označován za nápoj dlouhověkosti, zachutná-li vám, můžete denně vypít až tři šálky čaje.

Tinktura z ženšenu pětilistého

  • 1 díl rostliny
  • 4 díly 40 % alkoholu

Bylinku nakrájíme, zalijeme alkoholem, macerujeme 4-6 týdnů, při pokojové teplotě. Následně scedíme. Na 1 kg váhy užíváme 1 kapku, kdy celkové množství kapek rozdělíme do třech dávek. Pro lepší porozumění, vážíme-li 60 kg, měli bychom využívat denně 60 kapek, které rozdělíme do třech dávek následovně: 20/20/20.

Tinkturu lze doporučit při celkové tělesné slabosti, k povzbuzení, eliminaci únavy, po nemoci, při impotenci.

Osobně bylinku konzumuji přímo z květináče, neboť se říká, že již jeden pětilístek denně, dokáže tělu přinést potřebnou rovnováhu a zdraví. Nicméně, jeden pětilístek nás nespasí, život, to je přeci mozaika skládající se ze stravy, pohybu, vyrovnané klidné mysli. No a lásky, jakožto hybné síly života. Teprve pak je naše štěstí úplné.

V článku jsou použity informace z knihy:

Nováčková, Zdeňka. Zázračné byliny, k dlouhověkosti bez léků. BVD, s. r. o., 2018, 253 str. ISBN: 978-80-88216-08-7.