Ženšen pětilistý (Gynostemma pentphyllum)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ženšen pětilistý je popínavá rostlina z čeledi tykvovité. Její český název je poněkud zavádějící, protože není se ženšenem pravým (Panax ginseng) vůbec příbuzná. Dá se pěstovat i jako dekorativní rostlina, její plus je to, že vydrží teploty až do -15 °C. Ovšem dá se pěstovat i jako pokojová rostlina.

Pochází původem z oblastí jižní Číny. Vůbec v Číně je dodnes oblíbenou léčivou rostlinou a dlouhověkost obyvatel některých zdejších regionů se přikládá pravidelnému popíjení čaje z této byliny. Čínský název této rostliny zní Jiaogulan a bývá přezdíván jako rostlina nesmrtelnosti či bylina dlouhověkosti.

Název „Pětilistý ženšen“ si rostlina vysloužila, protože obsahuje saponiny zvané gypenosidy (odborně též damaranové saponiny), které jsou velmi podobné ginsenosidům, které obsahuje i ženšen pravý (Panax ginseng). Výhoda pro pětilistý ženšen neboli gynostemu pětilistou je v tom, že pravý ženšen se jen velmi obtížně pěstuje a produkty z něj jsou velmi drahé.

Přibližně deset procent ze zmíněných gypenosidů je identických se ženšenovými panaxosidy, tedy saponiny z pravého ženšenu, což znamená, že ji nelze prostě zaměnit s jejím slavnějším jmenovcem, ale to jí na kvalitě pranic neubírá. Pětilistý ženšen obsahuje i celou řadu dalších látek (mimo saponinů obsahuje stopové prvky, vitamíny, aminokyseliny a bílkoviny), takže ho lze vnímat jako specifickou léčivou rostlinu, ne jako levnou verzi pravého ženšenu.

Jaké pozitivní účinky na zdraví jsou mu v tradiční čínské medicíně přisuzovány?

Uvádí se v ní, že pětilistý ženšen harmonizuje krevní tlak (vysoký snižuje, nízký zvyšuje), posiluje imunitu a obranyschopnost organismu (dá se tak zařadit mezi adaptogeny), podporuje funkci jater, reguluje hladinu cholesterolu a krevního cukru či zklidňuje a pomáhá mírnit křeče.

Z preventivních funkcí se uvádí jeho užívání proti infekční žloutence či vzniku kardiovaskulárních nemocí, ba některé zdroje z čínské tradiční medicíny uvádějí, že zvyšuje odolnost proti vzniku rakoviny. Rovněž bývá řazen mezi antioxidanty. Všeobecně má zvyšovat fyzickou kondici a vytrvalost, což by mohlo zaujmout zájemce o přírodní medicínu z řad sportovců (a nejen je).