Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Ženšen pětilistý (Gynostemma pentphyllum)

30.11.2014
Ženšen pětilistý

Ženšen pětilistý je popínavá rostlina z čeledi tykvovité. Její český název je poněkud zavádějící, protože není se ženšenem pravým (Panax ginseng) vůbec příbuzná. Dá se pěstovat i jako dekorativní rostlina, její plus je to, že vydrží teploty až do -15 °C. Ovšem dá se pěstovat i jako pokojová rostlina.

Pochází původem z oblastí jižní Číny. Vůbec v Číně je dodnes oblíbenou léčivou rostlinou a dlouhověkost obyvatel některých zdejších regionů se přikládá pravidelnému popíjení čaje z této byliny. Čínský název této rostliny zní Jiaogulan a bývá přezdíván jako rostlina nesmrtelnosti či bylina dlouhověkosti.

 

Název „Pětilistý ženšen“ si rostlina vysloužila, protože obsahuje saponiny zvané gypenosidy (odborně též damaranové saponiny), které jsou velmi podobné ginsenosidům, které obsahuje i ženšen pravý (Panax ginseng). Výhoda pro pětilistý ženšen neboli gynostemu pětilistou je v tom, že pravý ženšen se jen velmi obtížně pěstuje a produkty z něj jsou velmi drahé.

 

Přibližně deset procent ze zmíněných gypenosidů je identických se ženšenovými panaxosidy, tedy saponiny z pravého ženšenu, což znamená, že ji nelze prostě zaměnit s jejím slavnějším jmenovcem, ale to jí na kvalitě pranic neubírá. Pětilistý ženšen obsahuje i celou řadu dalších látek (mimo saponinů obsahuje stopové prvky, vitamíny, aminokyseliny a bílkoviny), takže ho lze vnímat jako specifickou léčivou rostlinu, ne jako levnou verzi pravého ženšenu.

 

Jaké pozitivní účinky na zdraví jsou mu v tradiční čínské medicíně přisuzovány?

Uvádí se v ní, že pětilistý ženšen harmonizuje krevní tlak (vysoký snižuje, nízký zvyšuje), posiluje imunitu a obranyschopnost organismu (dá se tak zařadit mezi adaptogeny), podporuje funkci jater, reguluje hladinu cholesterolu a krevního cukru či zklidňuje a pomáhá mírnit křeče.

 

Z preventivních funkcí se uvádí jeho užívání proti infekční žloutence či vzniku kardiovaskulárních nemocí, ba některé zdroje z čínské tradiční medicíny uvádějí, že zvyšuje odolnost proti vzniku rakoviny. Rovněž bývá řazen mezi antioxidanty. Všeobecně má zvyšovat fyzickou kondici a vytrvalost, což by mohlo zaujmout zájemce o přírodní medicínu z řad sportovců (a nejen je).


Související články:
Ženšen - Panax ginseng c. a. Mey
Ženšen - tisíciletý zázrak čínských císařů
Co předčí viagru? Vypěstujte si indický ženšen!
Ženšen korejský (Panax ginseng)


30.11.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS