Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Ženšen nepravý (Panax notoginseng)

30.03.2019
ženšen Ženšen nepravý, latinsky Panax pseudoginseng (nebo též Panax notoginseng), je víceletá bylina dosahující výšky až jednoho metru. Lodyha je vzpřímená a hladká. Lístky jsou podlouhlé až eliptické a na okrajích pilovitě zubaté. Květy má drobné, oboupohlavné nebo samčí, žlutavě zelené. Plod je ledvinovitá (asi 0,6-0,7 cm velká), červená až červenočerná bobule. Tato bobule obsahuje dvě až tři bělavá semena. Patří do čeledi Araliaceae (aralkovité).Ženšen nepravý se vyskytuje v oblasti severní Indie, v Thajsku, Indočíně a značné části jihozápadní Číny. Oblíbil si listnaté lesy ve výškách 1500 až 3000 metrů nad mořem. V současnosti se i pěstuje a to zejména ve Vietnamu a dalších zemích jihovýchodní Asie.

Jako rostlinná droga se z ní zpracovává hlízovitý kořen. Z přírodních látek obsahuje hlavně saponiny (včetně některých druhů ginsenoidů). Z dalších látek v kořeni můžeme najít silice, flavonoidy, fytosteroly (B-sitosterol, stigmasterol, daukosterol), polysacharidy, některé vitaminy a minerální látky (železo, vápník a další).

Tradičně je používán v čínské lidové medicíně - i když na rozdíl od jiných bylin ne tak dlouho, asi "jen" 400 let. Jeho čínské jméno v přepisu do latinky zní "tienchi". Je blízce příbuzný asijskému a americkému ženšenu. V čínské tradiční medicíně se ovšem na rozdíl od jiných druhů ženšenu nepoužívá hlavně jako tonikum, ale jako hemostatikum. Je součástí mnoha hemostatických složených léků pro vnější i vnitřní použití.

Tradiční čínská medicína u této bylinky uvádí toto působení: hemostatické i antikoagulační (závisí na podmínkách), rozpouští krevní sraženiny, zmírňuje otoky, analgetikum, protizánětlivé, imunomodulační, hypolipemické (surový kořen), hyperlipemické (upravený kořen), protisklerotické, antioxidační. Už z výčtu vyplývá, že není vhodná pro pacienty s poruchou krevní srážlivosti.

Jako zajímavost lze uvést, že některé zdroje uvádějí, že za druhé světové války ho čínští a američtí vojenští letci používali k zastavení krvácení (směs měla poetický název Yunanan Baoiao „Bílá droga Yunanské provincie”).

 

Celková nabídka knih o bylinkách.


Související články:
Ženšen korejský (Panax ginseng)
Ženšen - tisíciletý zázrak čínských císařů
Ženšen brazilský (Pfaffia panicullata)


30.03.2019
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS