Ženšen nepravý (Panax notoginseng)

Ženšen nepravý, latinsky Panax pseudoginseng (nebo též Panax notoginseng), je víceletá bylina dosahující výšky až jednoho metru. Lodyha je vzpřímená a hladká. Lístky jsou podlouhlé až eliptické a na okrajích pilovitě zubaté. Květy má drobné, oboupohlavné nebo samčí, žlutavě zelené. Plod je ledvinovitá (asi 0,6-0,7 cm velká), červená až červenočerná bobule. Tato bobule obsahuje dvě až tři bělavá semena. Patří do čeledi Araliaceae (aralkovité).

Ženšen nepravý se vyskytuje v oblasti severní Indie, v Thajsku, Indočíně a značné části jihozápadní Číny. Oblíbil si listnaté lesy ve výškách 1500 až 3000 metrů nad mořem. V současnosti se i pěstuje a to zejména ve Vietnamu a dalších zemích jihovýchodní Asie.

Jako rostlinná droga se z ní zpracovává hlízovitý kořen. Z přírodních látek obsahuje hlavně saponiny (včetně některých druhů ginsenoidů). Z dalších látek v kořeni můžeme najít silice, flavonoidy, fytosteroly (B-sitosterol, stigmasterol, daukosterol), polysacharidy, některé vitaminy a minerální látky (železo, vápník a další).

Tradičně je používán v čínské lidové medicíně – i když na rozdíl od jiných bylin ne tak dlouho, asi “jen” 400 let. Jeho čínské jméno v přepisu do latinky zní “tienchi”. Je blízce příbuzný asijskému a americkému ženšenu. V čínské tradiční medicíně se ovšem na rozdíl od jiných druhů ženšenu nepoužívá hlavně jako tonikum, ale jako hemostatikum. Je součástí mnoha hemostatických složených léků pro vnější i vnitřní použití.

Tradiční čínská medicína u této bylinky uvádí toto působení: hemostatické i antikoagulační (závisí na podmínkách), rozpouští krevní sraženiny, zmírňuje otoky, analgetikum, protizánětlivé, imunomodulační, hypolipemické (surový kořen), hyperlipemické (upravený kořen), protisklerotické, antioxidační. Už z výčtu vyplývá, že není vhodná pro pacienty s poruchou krevní srážlivosti.

Jako zajímavost lze uvést, že některé zdroje uvádějí, že za druhé světové války ho čínští a američtí vojenští letci používali k zastavení krvácení (směs měla poetický název Yunanan Baoiao „Bílá droga Yunanské provincie”).

Celková nabídka knih o bylinkách.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.