Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Žena a kouření

06.12.2005

Rozdíly mezi mužem a ženou byly prokázány i při zkoumání vlivu kouření na ženský a mužský organismus. Například vylučování nikotinu, jež se řídí hmotností kuřáka, je podstatně vyšší u mužů než u žen. To je patrně i důvod, proč ženy kouří menší množství cigaret denně než muži, a přitom dosahují stejné úrovně hladin nikotinu v séru. Znamená to rovněž, že důsledek a účinek stejné dávky nikotinu je u žen výraznější a kvalitativně odlišný. Motivace ke kouření a druh situací, při nichž kuřáci sahají po cigaretě, jsou u obou pohlaví rovněž rozdílné.

Kouření je sice dost často vázáno na stresory prostředí u žen i u mužů, daleko vyšší vliv negativních afektů u žen však dokumentuje, že ženy odpovídají na stres diferencovaně a mají k dispozici méně instrumentálních odpovědí než muži. I když se údaje v literatuře liší, zdá se, že ženy reagují na zevní stimuly mnohem citlivěji. To se odráží i v jejich rozdílné reakci na nikotin a ve faktu, že ženy, které chtějí kouření zanechat, hodnotí samy sebe jako závislé na kouření.

 

Tělesné, psychosociální a behaviorální změny ženy souvisejí s ovariálním cyklem a mají nepochybný vliv i na chování žen-kuřaček. Kouření a symptomatologie kuřácké abstinence doznávají během menstruačního cyklu jasných změn. Na základě automatického měření topografie kouření bylo zjištěno, že mnoho žen kouří nejvíce během menses a během premenstruační fáze. Podání nikotinu stimuluje uvolňování dopaminu, norepinefrinu, beta-endorfinu a dalších neuroregulačních substancí, které hrají důležitou roli v regulaci afektu či psychomotorických projevů. Protože jsou tyto látky též ovlivňovány menstruačním cyklem, je pravděpodobné, že kouření je používáno ke kompenzaci nepříjemných pocitů, psychosociálních či kognitivních změn, majících vztah k jeho jednotlivým fázím. Četné práce např. poukazují na vyšší příjem potravy, na přírůstek hmotnosti, na touhu po sladkostech a po čokoládě během luteální fáze menstruačního cyklu. Pokud nikotin vyvolává posun v preferenci sladkostí, je pravděpodobné, že má anorektické a váhu snižující účinky, což může posilovat jeho úlohu u žen kontrolujících svoji hmotnost. Negativní afekty se výrazně projevují v premenstruu zvláště u žen, které trpí kolísáním nálad v průběhu menstruačního cyklu. Vzestup negativních nálad a zhoršení socializace během pozdní luteální fáze může tedy rovněž podmiňovat stoupající kuřáctví žen-kuřaček. Bylo též zjištěno, že ve srovnání s nekuřačkami vykazují kuřačky méně závažnou dysmenoreu, což lze přičítat tomu, že kouření uvolňuje menstruační křeče. Ženy tedy mohou kouřit diferencovaně jako odpověď na různé druhy vlivů s cílem kompenzovat hormonálně vyvolané změny ve svém organismu.

 

Jaké jsou však dlouhodobé vlivy kouření na menstruační cyklus a celkový zdravotní stav ženského organismu? Následující výčet je výmluvný. Vyšší prevalence menstruačních nepravidelností u kuřaček než u nekuřaček. Ve srovnání s nekuřačkami dřívější nástup menopauzy o 1,74 roku. Vyšší incidence osteoporózy v menopauze. Několikanásobně zvýšené riziko výskytu kardiovaskulárních chorob (a zvláště u žen, které kouří a používají orální antikoncepci), riziko vzniku rakoviny plic a stále stoupající výskyt těchto a mnoha dalších onemocnění. – Děti a nedozírné důsledky, jež může kouření rodičů, a matek zejména, mít na jejich zdraví a vývoj, je samostatné téma, jež zasluhuje mimořádnou samostatnou pozornost. Kéž by ji v budoucnu nepotřebovalo!

 

 

Celková nabídka přípravků k odvykání kouření.


Související články a videa:
Co nevíte o kouření
Pasívní kouření
Alkohol a kouření vede k impotenci
Stále aktuální téma: kouření. Jak se chránit?
VIDEO: Kouření
Jak dodržet novoroční předsevzetí?


06.12.2005
autor: Mgr. Dagmar Fousková
zdroj: J. T. Kozák, Žena a kuřácké chování. Podpora zdraví, 1992;2:11–13. Z. Novák, Kouření – Evropa a my. Podpora zdraví, 1992:1;23–34.
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS