Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Zelený čaj pro zdraví

26.09.2011
Součástí správných stravovacích zvyklostí je rovněž péče o pitný režim. Zdravý dospělý člověk by měl za den vypít alespoň 2 litry tekutin. Přitom však není zrovna vhodné konzumovat nápoje alkoholické ani sladké limonády, naopak doporučovány bývají stolní vody, nedoslazované džusy nebo ovocné čaje. U minerálních vod dosti záleží na typu, s ohledem na vyšší obsah minerálních látek jsou vhodné spíše k občasné konzumaci.

Dnes však chceme upozornit na nápoj, jehož pití v našich zeměpisných šířkách není příliš rozšířeno - zelený čaj.Z nových vědeckých poznatků totiž vyplývá, že pravidelná konzumace přiměřeného množství zeleného čaje může mít (kromě příspěvku k úhradě potřebných tekutin) další, velmi prospěšné účinky pro zdraví.Pro přípravu nápoje se používají sušené lístky čajovníku. Lístky obsahují celou řadu látek. Jednak látky minerální (draslík, hořčík…), z praktického hlediska je významný obsah stopového prvku fluoru, nezbytného pro stavbu kostí a zubů a ochranu před zubním kazem.Dále je přítomno určité množství kofeinu (cca 2 % v sušině) a theobrominu. V porovnání s kávou je však obsah kofeinu menší, šálek kávy ho obsahuje přibližně dvojnásobné až trojnásobné množství než srovnatelný šálek čaje.Co však činí zelený čaj výjimečným a hlavní měrou přispívá k jeho pozitivním účinkům na zdraví, je vysoký obsah rostlinných polyfenolů.

Mezi polyfenoly se řadí několik stovek látek, které se vyznačují antioxidačními účinky. Znamená to, že tyto látky jsou schopny v organismu likvidovat volné kyslíkové radikály a bránit tak buněčné struktury a makromolekuly před oxidačním poškozením. To je velmi důležité, neboť dle moderních teorií o vzniku jak nádorových onemocnění, tak aterosklerózy se v těchto procesech oxidační změny velmi významně uplatňují. Kromě toho polyfenoly rovněž podporují odbourávání mnoha toxických a karcinogenních látek, které člověk přijímá z prostředí.Z pokusných prací vyplývá, že vzniku nádoru pravděpodobně brání ještě několika dalšími mechanismy. Takže shrnuto a podtrženo - polyfenoly v zeleném čaji mohou přispět k prevenci nádorových a srdečně cévních onemocnění.Je však třeba podotknout, že zatímco zelený čaj obsahuje polyfenolů dostatek, v průběhu fermentace se přeměňují na jiné látky (koneckonců právě z nich vzniká řada pigmentů černého čaje), jejich koncentrace se snižuje a v černém čaji je o poznání nižší. Např. šálek zeleného čaje obsahuje až třikrát více epigallokatechingallátu, jednoho z nejúčinnějších polyfenolů, než stejný šálek čaje černého.Na druhou stranu je třeba říci, že polyfenoly nejsou obsaženy pouze a jenom v čaji. Dobrým zdrojem ve výživě je také zelenina a ovoce - tedy o důvod více, proč zeleninu a ovoce zařazovat do jídelníčku častěji.Šálek zeleného čaje denně však můžeme vřele doporučit.

 


Celková nabídka zelených čajů.


Související články:
Proč pít zelený čaj?
Kladný vliv zeleného čaje
Zelený čaj - poklad nad poklady
Zelený čaj a oční choroby
Kombucha - uplatnění při přírodní léčbě
Zelený čaj
Ibiškový čaj výrazně snižuje krevní tlak
Tradice zeleného čaje


26.09.2011
zdroj: www.zupu.cz
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

65,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS