Zduření uzlin na krku – na co tělo reaguje?

uzliny a lymfa

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Každý ví, že máme uzliny, ale víte, jak důležitou funkci v našem těle hrají a na co je vůbec máme?

Pokud nám uzliny otečou, je to ve velké většině případů fyzický projev zánětu mandlí, angíny či příušnic.

Jakou funkci v těle plní?

Uzliny nejsou jen filtry na likvidaci bakterií, virů a mikrobů, ale též na veškeré škodliviny všeho druhu. Jsou nejdůležitějšími a největšími přírodními filtry v těle. Bez nich bychom nepřežili – jsou životně důležitou ,,továrnou na naši vnitřní skládku odpadu“.

Víte o tom, že například i oblečení je napouštěno toxickými a chemickými látkami? Není tedy náhodou fakt, že se rapidně zvyšuje procento lidí s atopickými a různými ekzémy a vyrážkami už narození. Stejný boom se týká alergií. A o tom, co vše je v dnešní době napuštěno jedy a chemikáliemi bychom mohli dlouho pokračovat. Od oblečení, kosmetiky, drogérie, po vložky a tampóny. Proto uzliny mohou otéci nejen při nějaké nemoci nebo zánětu, ale právě i při nadbytku škodlivin a chemie v těle. Což se také čím dál více děje. Hodně lidí přichází do ordinací s „divně“ oteklými a bolestivými uzlinami na krku, nebo bolestivými uzlinami v podpaží, někdy zase v tříselné oblasti.

Důvody zduření uzlin – ucpaná lymfa?

Důvodem může být právě nadbytek škodlivin (léků, chemie, zahleňující stravy atd., ale i neprůchodná lymfa. Uzliny mají samočistící funkci ,,filtrů“, které z cca 80 % škodlivin vyčistí. Zbytek, nějakých cca 20 % zbytků dočistí slezina, játra a ledviny, a vyloučí se potem, kůží a močí.

Lymfatickou soustavu v našem těle tvoří síť velmi tenkých cév, které prostupují tkáněmi a jejich úkolem je shromažďovat mízu (tekutina), která uniká z krevních cév. Tato tekutina se zdržuje v tkáních a úkolem lymfatického systému je vracet ji do krevního oběhu. Dalším úkolem tohoto systému je tvorba lymfocytů, tedy bílých krvinek, které jsou hlavním obranným faktorem organismu. Mezi první příznaky, které signalizují, že něco není v pořádku, patří otoky nohou, únava, ztráta energie. Někdy se může vyskytovat zhoršené dýchání. Teprve po těchto příznacích dochází ke zduření. Otok uzlin může být rovněž v některých případech příznakem závažných onemocnění.  Zjednodušeně se dá říci, že ke zvětšení uzlin (a nejen na krku) dochází proto, že tělo reaguje na to, že není něco v pořádku.

V naprosté většině případů má otok uzlin méně nebezpečné vysvětlení. Ke zjištění, zda jsou uzliny oteklé, někdy stačí prohmatat uzliny na krku, v podpaží a tříslech. Otok uzlin je třeba posuzovat jako jev, u kterého je vždy na místě pečlivé lékařské vyšetření.

Jak  postupovat při otoku uzlin?

Omezte potraviny napomáhající tvorbě hlenů, jako jsou tučná masa, tuky všech druhů, výrobky z bílé mouky, tučné mléko, smetana, šlehačka apod. a dále všechny potraviny s obsahem cukru. Hleny vytvářejí prostředí pro růst bakterií. Zvyšují „přilnavost“ a není vyloučeno, že právě tato jejich vlastnost přispívá k uvíznutí mízních „filtrátů“ v uzlinách. VÍCE ZDE

  • Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (denně dva stroužky nebo v doporučeném množství v česnekových tabletách). Obsahuje vitamíny A, B a C a z minerálů selen, vápník a jód. Nejdůležitější účinnou složkou je silice aliin. Ten se oxiduje na alicin. Alicin je odpovědný za antiparazitární účinek.
  • Kromě antibakteriálního účinku česnek podporuje vykašlávání, pocení, snižování hladiny cholesterolu i hladiny cukru v krvi a dále působí jako přírodní antihistaminikum a antiparazitikum.
  • Rovněž je doporučován hořčík. Hořčík patří k nejdůležitějším minerálním prvkům v našem těle. Průměrná doporučená denní dávka hořčíku se pohybuje kolem 300 miligramů denně.

Hořčík (magnesium) má povolená následující zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
  • podporuje elektrolytickou rovnováhu
  • přispívá ke správnému energetickému metabolismu
  • přispívá k normální činnosti nervové soustavy
  • podporuje správnou činnost svalů
  • podporuje správnou syntézu bílkovin
  • přispívá k normální psychické činnosti
  • podporuje udržení normálního stavu kostí
  • přispívá k udržení správného stavu zubů
  • podílí se na procesu dělení buněk

Dále se doporučuje omezit fyzickou námahu, která urychluje pohyb krve a lymfy a současně zvětšuje množství zachyceného „filtrátu“, který zvětšuje zduření.

Důležité je upozornit, na to, že pokud se dá nahmatat, zvětšení uzlin delší dobu, zhruba několik týdnů měla by neprodleně následovat návštěva lékaře. A to platí zejména, jedná-li se o uzliny nebolestivé, nebo jsou-li přítomny doprovodné příznaky typu nočního pocení, opakujících se horečnatých stavů a nechtěné ztráty na váze.