Zdravou stravou proti zácpě

cm zacpa

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dnešním článkem určitě udělám radost všem, kteří tady čas od času, ne-li každý den, se zácpou doslova bojují.  Zdravá střeva, to je základ, vždyť v jejich dysfunkci spočívá taková spousta nepěkných chorob a jevů, jako je plynatost, nadýmání, křeče, plnost po jídle, absolutní ztráta energie. Nic z výše zmíněného nám netřeba, naší přirozenou podstatou je totiž zdraví. Věřím, že i když překročíme padesátý rok života, tento fakt není automatickou vstupenkou k lékaři, nemocem a lékům. Ne, naše babičky a dědové tu kolikrát těžce pracovali na poli, vychovali kupu dětí, a přesto se dožili úctyhodného věku, v plné své síle a v plném svém zdraví, bez zbytečných medikamentů, které stěží kdy řeší příčinu problému. A my se tak dostáváme do bludného kruhu bolestí a závislostí.

Celé střevo dělíme na tenké a tlusté, nelze říct, která jeho část důležitější, neboť obě táhnou za jeden provaz a utvářejí harmonickou rovnováhu. Tenké střevo je pokryto klky, drobnými výběžky, které dnes a denně vstřebávají živiny, jež jsou pak krví unášeny do buněk. Čím horší stav klků, tím nižší vstřebatelnost, hladovější buňky, unavenější tělo. Peristaltickým pohybem je pak trávenina posouvána dále, rozkládána pankreatickými šťávami a žlučí. V tlustém střevě klků již netřeba, ponejvíce se zde vstřebávají soli a voda. To, jak se po dobrém jídle cítíme, ovlivňují také laktobacily, které rozkládají poslední zbytky potravy.

Střevo slouží za významné útočiště celé řadě nezbytných mikroorganismů, se kterými je uzavřen pakt symbiózy. Jsme-li hostitelem štědrým, do úmoru pro nás pracují, žijeme-li však na jejich úkor, to co zasadíme, taktéž sklidíme. Věděli jste o tom, že převážná většina autoimunitních poruch, např. revmatoidní artritida, je spojována právě s disbalancí střevní mikroflóry?

Na vině je nesprávná životospráva, příliš mnoho cukru či soli, masných výrobků, ale také masa, přemíra alkoholu, nedostatek spánku, časté užívání antibiotik, stres. Je-li tato záležitost dlouhodobého rázu, netrpí pouze střevo, ale také nadledvinky, slinivka či žlučník. Ve střevě se pak mohou objevovat záněty, o jejichž přítomnosti informuje kůže, slinivka, klouby či játra. Takto oslabené střevo ovlivňuje další orgány, jako jsou plíce a ledviny. To, co již nezvládá střevo, se tyto dva vylučovací orgány pokusí odklidit za něj.

Vraťme se však opět k zácpě. Pokud naše trávení funguje na jedničku, střevo se po každém větším jídle potřebuje vyprázdnit. Frekvence pravidelného a zdravého vyprazdňování by se měla pohybovat v rozmezí 1x -3x denně. Pokud je náš energetický příjem nižší, ona frekvence se může jemně snížit. Vždy dbejme svého vlastního pocitu, nafouklé bolavé břicho signalizuje, že tam někde uvnitř nefunguje vše, jak má.

Samotná zácpa bývá velmi často odrazem nedostatečné peristaltiky střeva, to znamená, postup tráveniny zažívacím traktem je výrazně pomalejší, než je tělu vlastní. Taková potrava pak ve střevě hnije, množí se toxické látky, organismus spotřebuje mnohem více energie, aby zachoval harmonický stav vnitřního prostředí, pobolívá hlava, břicho je nápadně vypouklé, nafukuje se a tlačí, objevuje se plynatost. Pokud problém přetrvává, dostáváme se do bludného kruhu starostí a strachu, pocitů tísně a beznaděje, psychických potíží, obav z rakoviny tlustého střeva.

Mnozí sáhnou po projímadlech, která však situaci ještě více zhoršují. Otupují nervová zakončení ve střevech, čímž slábnou, leniví a onen problém ještě více přiživí. Po projímadlech tedy sáhněme až v případě nejvyšší nouze. Pamatujme, nejdůležitější je najít onu příčinu, pokud budeme do nekonečna řešit pouze následek, k něčemu kloudnému se dobereme stěží. Především pak spoléhejme sami na sebe, běžnému lékaři sice naši stávající situaci můžeme dopodrobna vylíčit, nicméně, většinou nás pochopí jen z medicínského hlediska, nikoli z toho lidského.

K tomu, abychom se ráno bez problémů vyprázdnili, netřeba hned snídat, u svých pacientů praktikujeme pár základních fíglů, které povětšinou zaberou. Prvním z nich je:

Makové mléko

Mák platí za projímavou potravinu, která je, mimo jiné, nesmírně bohatá na vápník. Protože bychom asi do sebe stěží na lačno dostali 100 g tohoto olejnatého semínka, připravme si z něj mléko.

  • 100 g máku v celku
  • 500 ml vody
  • 1 PL medu

Mák namočíme přes noc do půl litru vody, necháme v pokojové teplotě odpočívat. Ráno rozmixujeme, alespoň 5 minut. Poté, co se ze semínek uvolní mléčně bílá barva, výsledné mléko přecedíme, dle potřeby dosladíme medem. Pokud nám není umožněno brzy ráno mixovat, nechme si tento úkon na víkend. Mléko pijeme čerstvé, neskladujeme z důvodu oxidace. Makové mléko není vhodné u jaterní či žlučníkové diety a samozřejmě při alergii.

Rozmixované lněné semínko

  • 30 g lněného semínka
  • 300 ml vody

Lněné semínko namočíme přes noc, díky svému hydrofilnímu charakteru se vytvoří šlem, ráno rozmixujeme a po doušcích pijeme.

Psyllium

Psyllium, neboli indický jitrocel, je druh rozpustné vlákniny, která střevům neublíží. Většinou rozmícháme 1 polévkovou lžíci psyllia ve vodě, počkáme, až nabobtná a následně po doušcích pijeme. Pro větší efekt rozmícháme ve vodě vlažné. V současné době lze koupit v nejrůznějších příchutích, osobně jsem však pro nejpřirozenější stravu, tudíž bych preferovala psyllium čisté. Během dne pak navyšme pitný režim o 500 ml vody, psyllium na sebe vodu váže.

Sušené švestky

V létě a na podzim využijme švestek čerstvých, lze jich sníst několik před snídaní, pozor, ne však v buchtě či koláči. Ze sušených švestek pak uchystejme čaj, kdy zalijeme cca 7 nesířených sušených švestek vroucí vodou, necháme pořádně rozmočit, přidáme trošku skořice a následně po doušcích pijeme. Za 30 minut se nasnídáme.

Během rána posnídejme, pomalu, každé soustečko pečlivě žvýkejme. Takto ušetříme práci žaludku a následně i střevu. Jídlo nezapíjejme, zbytečně bychom ředili trávicí šťávy. Jsme-li milovníky sladkých snídaní, do jídelníčku přidejme ovesné vločky, které jsou rovněž jemně projímavé. Ty doplňme o nastrouhané jablko, jablečnou vlákninu, 4 pokrájené sušené švestky, doslaďme medem.

Během dopoledne pak popíjejme čerstvě odstředěnou mrkvovo-jablečnou šťávu, přes léto šťávu melounovou. Hýbejme se, i kdyby naše zaměstnání bylo sedavé, zkusme se mezi telefonáty a údery klávesnice jemně poprotahovat, ulevme střevu, které bývá až 8 hodin nepřirozeně scvaknuté. Pohyb je obrovský dar, k rozpohybování břišní dutiny doporučuji kolečkové brusle, hula hop kruh, případně pak léčivé cviky na celou dutinu břišní.

Další tipy:

  • navyšme celkové množství vlákniny, což nám usnadní celozrnné potraviny, čerstvé ovoce, zelenina, semínka a oříšky. Doporučená denní dávka čítá 30 g. Pozor, abychom však vlákniny naopak neměli přespříliš. Tento stav by rovněž mohl vést k zácpě.
  • mysleme na svůj pitný režim, s půl litrem tekutiny na den tělu příliš nepomůžeme,
  • 3 x týdně obohaťme jídelníček luštěninami,
  • sneseme-li mléčné výrobky, jídelníček doplňme o polotučný kefír, kvalitní tučnější jogurt, podmáslí,
  • používejme oleje, lněný, konopný, olivový, do teplé kuchyně pak kokosový či avokádový. Naučme se zeleninové saláty obohatit semínky, to vše podpoří peristaltiku našich střev. Pozor však na nekvalitní tuky jako jsou margaríny, vázané tuky v masných výrobcích, dortové krémy aj.,
  • cvičme, hýbejme se, nestresujme se a naučme se odpočívat.

Potraviny, které omezme:

  • černý čaj
  • čokoláda
  • kakao
  • borůvky a borůvkový kompot
  • maso
  • vejce vařené natvrdo

Držím všem palce, protože pokud zažívání stávkuje, žijeme jen napůl. Hledejme tedy příčinu, tělo je moudré, určitě napoví, kde jsme dělali a děláme neustále chybu. Jen s ním žít v souladu.