Zdraví – lidské jedy – nemoc – detoxikace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Znečištěné životní prostředí, nevhodné stravovací návyky, stále se snižující kvalita potravin a sílící stresová zátěž zahlcují naše tělo a způsobují jeho dysharmonii. Pod pojmem „lidský jed“ lze rozumět všechny, pro člověka škodlivé látky. Ty mohou přicházet zvenku (exogenní homotoxiny), nebo vznikají uvnitř těla působením fyziologických, nebo patologických reakcí (endogenní homotoxiny). Přiměřeně ke zvyšujícímu se počtu nepřirozených syntetických sloučenin ve všech oblastech života narůstá také význam lidských jedů.

Zdraví je v souvislosti s lidskými jedy definováno jako nezatíženost lidskými jedy

Cílem biologických procesů je uskutečňovat detoxikaci (odjedování) a odstraňování škodlivých látek, které mohou na tělo stále působit. Podporovat tělu vlastní mechanizmy, obracet se proti příčinným jedům. Aby mohlo tělo samostatně dobře pracovat, velmi mu pomůžete správnou výživou, pravidelnými detoxikacemi a konečně i postupy doplňování bylin a substancí, které tyto procesy usnadňují. Nyní vyjmenuji jednotlivé  prvky, kterou jsou  předmětem tohoto postupu.


Ostropestřec mariánský obsahuje sylimarin, třísloviny, sliz a inulin a jeho nejvýznamnější úloha spočívá v účinné podpoře funkce jater. Pomáhá je chránit před škodlivým vlivem životního prostředí a ovlivňuje jejich pozitivní činnost související s odstraňováním škodlivých toxinů, uplatňuje zde mírný hepatoprotektivní účinek. Pomáhá i při trávení. Při současném životním stylu je pro naše tělo takřka nepostradatelný.


Vitamin C pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem. Dále podporuje tvorbu kolagenu, který je důležitý pro správnou funkci cév, kostí, chrupavek, pokožky, dásní a zubů, přispívá k normální činnosti nervové soustavy, psychické činnosti a obranyschopnosti organizmu. Jeho nezastupitelná funkce je ve zvyšování absorpce železa a podpoře normálního energetického metabolizmu v těle. Vitamin C pomáhá snižovat únavu a vyčerpání a podílí se na regeneraci.

Inositol je velmi důležitá látka rozpustná ve vodě, kterou si tělo neumí v dostatečném množství samo vyrobit, a proto musí být tělu dodávána potravou. Inositol bývá zařazován do skupiny vitaminů B pod názvem vitamin B8. Za samostatný vitamin však byl uznán až v roce 1940. Po chemické stránce se jedná o šestisytný cyklický alkohol. Inositol obsahuje řada potravin, např. sója, grepy, hrozny révy, celozrnné potraviny, zelí, vnitřnosti a mléko. V organizmu je přítomen v buněčných membránách mozku, srdce, svalů, reprodukčních orgánů a v kostech. V rostlinách, zejména v obilovinách, se myoinositol vyskytuje především vázaný jako kyselina fytová (nebo také fytinová), jiným názvem inositol hexafosfát neboIi P-6. Kyselina fytová je označována jako antinutriční látka ve vztahu k minerálům a je v odborné literatuře uváděna jako významný antioxidant. V současné době je kyselina fytová – inositol – hexafosfát středem zájmu vědců a lékařů hlavně v USA, kteří se zabývají výzkumem léčby rakoviny.

Lecitin je látka tukové povahy. Chemicky se jedná o fosfatidy obsahující kyselinu glycerinofosforečnou, mastné kyseliny a cholin. Lecitin je složkou stěn a membrán všech buněk v těle živočichů. Je doprovodnou látkou tuků a mastných kyselin, zvláště hojně se nachází ve vaječných žloutcích a buňkách semen rostlin. V potravě je lecitin obsažen hlavně v játrech, žloutcích, některých mléčných výrobcích, dále je ho velké množství v sójových bobech a jiných olejnatých semenech, v kvasnicích a obilných klíčcích. Denní potřeba lecitinu se odhaduje na 3 gramy. Za normálních okolností, při vyvážené stravě, má naše tělo k dispozici dostatečné množství lecitinu. Objeví-li se však nedostatek cholinu nebo esenciálních mastných kyselin, může dojít k projevům nedostatku.

Kořen pampelišky lékařské obsahuje hořčinu taraxacin, dále inulin, cukry a bílkoviny. Ovlivňuje činnost jater a ledvin při zánětech močových cest a ledvinných kamenech, podporuje tvorbu a vylučování žluči, při žaludečních poruchách zlepšuje chuť k jídlu. Své uplatnění najde tam, kde jsou problémy vznikající v souvislosti s anemií, leukémií, imunitou, viskozitou krve, ale i vyšším obsahem cholesterolu.

Červená řepa svým obsahem aktivních látek přispívá k ozdravení člověka tím, že pohlcuje volné radikály, které svou přítomností v organizmu představují reálnou hrozbu vzniku rakovinného bujení, a v případě, že již nemoc nastala, zmírňuje její projevy. Minerály obsažené ve šťávě z červené řepy (Fe, K, Mg, Ca, Zn, Cu, vit. C a E, kys. listová a betakaroten) působí velmi účinně na ledviny a žlučník. Další významnou vlastností je zásaditý charakter. Díky němu velmi účinně odkyseluje organizmus, což je veledůležité u všech chronických nemocí… Vysoký obsah draslíku se při pravidelné konzumaci projeví také na dobré činnosti nervové soustavy, protože zásobuje tělo řadou vitaminů. Upravuje funkci jater a odstraňování toxinů, čistí střeva, povzbuzuje metabolizmus, pomáhá při zácpě, přispívá k hubnutí, zlepšuje imunitu.

Vápník je důležitý pro udržování chemické rovnováhy, balancuje svalové a nervové funkce, podílí se na regulaci srdeční činnosti, je nepostradatelný pro mechanizmus srážení a rozpouštění krve, kontroluje rovnováhu kyselin, např. kyseliny mléčné, jež se v těle tvoří při fyzické zátěži nebo duševním stresu, ovlivňuje spánek, zdravá kůže se bez něj neobejde. Mnoho nemocí je způsobeno nedostatkem vápníku. Vápník není určen pouze pro zdraví kostí a zubů, ale je zapojen doslova do stovek zásadních tělesných funkcí. Pokud má tělo nedostatek vápníku, pak si ho vezme z kostí, což není pro organizmus potěšující. Jednou z nejdůležitějších funkcí vápníku je neutralizovat kyselost a pomáhat dosáhnout fyziologické pH rovnováhy v těle. Mírně alkalické prostředí je základní pro život, zdraví, růst a vitalitu. Vápník napomáhá normální srážlivosti krve, podporuje normální energetický metabolizmus, činnost svalů, funkci nervových přenosů, funkce trávicích enzymů a stav kostí a zubů. Podílí se na procesu dělení a specializaci buněk.

Seznam ingrediencí by mohl být mnohem delší…

Závěr:
Detoxikace slouží k vyloučení jedů, neboli toxinů, z těla. Je nutné detoxikovat pravidelně, aby se zamezilo působení negativních vlivů na náš imunitní systém, endokrinní funkce, nervový systém a celkový metabolizmus. Detoxikací se také dodá tělu nová energie a podpoří se jeho přirozená tendence k uzdravení a zamezení chronických onemocnění, např. rakoviny, srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, demence, diabetu, autoimunitních onemocnění apod. Očista může být také ten správný způsob, jak optimalizovat chod trávicí soustavy, mít pod kontrolou krevní oběh a minimalizovat stres. Zkrátka pravidelné očistné kúry naše tělo udržují při dobrém zdraví a napomáhají hojení, léčení a prevenci nemocí…