Zdravé těhotenství, přirozený porod

cm zdrave tehotenstvi prirozeny porod

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čas mezi prvním a dvanáctým týdnem těhotenství označujeme jako čas hormonálních změn a nového začátku.

První měsíce jsou často naplněny nejistotou a obavami. Výkyvy nálad a únava z nich mohou mít za následek mimořádně zatěžkávací období. Žena si není jistá, jestli vůbec a komu má povědět o svém těhotenství, které možná teprve jen tuší. Bohužel mám čím dál silnější dojem, že mnoho žen dnes v této situaci cítí spíše obavy a bezradnost než velkou naději. Dostávají se do konfliktu se svým svědomím, zejména když se ve společnosti už neužívá výrazu „být v naději“, ale spíš se mluví o „riziku těhotenství“. V době emancipovaných a úspěšných žen totiž nesmírně vzrostlo očekávání zdravého a společensky schopného dítěte. Pokud byla dříve řeč prostě jen o radostném očekávání, je tématem dnešní diskuse často nejprve smysl a ideální načasování rodičovství.

 

První týdny těhotenství jsou poznamenány jistě i okamžikem početí dítěte. Žena, která už po dítěti roky touží, bude zprvu opravdu naplněna velkými nadějemi. Ty jsou pak ovšem bohužel často provázeny starostí o udržení tohoto stavu vzhledem k tomu, že žena je o možných rizicích raného stadia těhotenství většinou dobře informována, neboť jejímu toužebnému přání mít dítě předcházely časté návštěvy u lékaře. To pak také vysvětluje, proč tyto ženy přicházejí k nám porodním asistentkám na konzultaci často až později.

 

Rané kontakty se samotnou porodní asistentkou vyhledávají ženy zvláště tehdy, když byly v její péči už při svých dřívějších dětech. Těší mě však, že do poradny přicházejí v posledních letech i ženy, které se dozvěděly od kamarádek, že porodní asistentky mohou pomoct už od chvíle, kdy zjistí nebo i jen tuší, že jsou těhotné. Takže pak některé ženy volají do soukromé ordinace a žádají termín, aniž by do telefonu chtěli sdělit důvod.

 

Potom přijdou a řeknou mi jako tenkrát Regina: „Víš, říkala jsem si, že si nejdřív promluvím s Tebou. Myslím si, že jsem těhotná. A jestli to tak je, pak to nechci jednoduše potvrdit proužkem papíru nebo to hned definitivně zjistit na ultrazvuku. Můžu se totiž mýlit a pak bych byla z negativního nálezu opravdu hodně zklamaná.“

 

Tyto ženy jsou sice v soukromé praxi porodních asistentek ještě ojedinělé, ale těší mě o to víc, že se vůbec najdou. Chápu „těhotnou s otazníkem“, pokud chce být se svou nejistotou ještě nějaký čas sama a třeba ještě chvíli snít svůj sen o mateřství, neboť zjištění rizikového těhotenství nebo jistota, že vajíčko již odumřelo, je často taková rána, že z té trochy štěstí nezbude nic.

 

Stejnou ranou může ale někdy být i evidentnost skutečného těhotenství, když si to žena ještě nechce připustit a vlastně stále doufá, že by to mohl být jen planý poplach. Jako matka a porodní asistentka se dokáží vcítit do citového světa takové ženy; stačí jí pak prostě naslouchat a dát najevo pochopení pro její momentální stav. Vím, že uvědomit si a přijmout zprvu nechtěné těhotenství vyžaduje čas, který musí dozrát, aby si žena mohla postupně ujasnit, jak se k pozitivnímu výsledku těhotenského testu či ultrazvuku postaví. Kvůli příliš raným vyšetřením se mnoho žen dozví pravdu, se kterou si zpočátku nevědí rady, takže nutnost přijmout rozhodnutí, zda „zůstat nebo nezůstat těhotná“ je pro ně o to těžší. Rozhovory s ženami v raném stadiu těhotenství vyžadují od porodní asistentky zvláštní přístup, neboť je třeba zůstat naprosto objektivní a podpořit ženu s ohledem na její momentální situaci a její individuální reakci pro nebo proti těhotenství. Přesto je důležité takové ženě vysvětlit, že si musí uvědomit – pokud se potvrdí podezření na těhotenství -, že toto dítě k ní a jejímu životnímu příběhu patří, bez ohledu na to, zda HO bude nosit dlouho nebo krátce a zda se samo rozhodne zase odejít, nebo ona jako nastávající matka učiní jistě velmi nesnadné rozhodnutí těhotenství ukončit. Zůstane matkou tohoto dítěte až do konce svého života, a měla by ho zahrnout do své nekonečné lásky.

 

 

Ukázka z knihy Zdravé těhotenství, přirozený porod.