Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Zdravá výživa a cukrovka

27.01.2011
Tímto článkem bych ráda oslovila všechny čtenáře, kteří trpí nejrozšířenější civilizační chorobou, a tou je Diabetes melitus II. typu lidově nazývaný cukrovka. Zvýšená hladina cukru v krvi, která u diabetiků snadno může nastat díky snížené funkci slinivky břišní nebo rezistencí buněk, které nereagují na inzulin, je velmi vážný stav.

Volný přebytečný cukr v krvi může postupně doslova zalepit celý organismus a paralyzovat všechny orgány. Cukrovka nebolí, přesto je velmi zrádná choroba. Kompenzace hladiny krevního cukru je možná nejen vstřikovaným inzulinem do těla či medikamenty, ale i správně sestavenou a vyváženou stravou.Co to znamená vyvážená strava, která stabilizuje krevní cukr?
Kdyby mi na tuto otázku dokázali všichni diabetici správně odpovědět, byli by patrně lékaři velmi spokojeni při pravidelných kontrolách měření hladiny krevního cukru u svých pacientů. Pojďme se podívat, jak na to!Vyvážený pokrm je ten, který po konzumaci nezvýší hladinu krevního cukru. Nezastupitelnou roli při stabilizaci hladiny krevního cukru sehrává bílkovina. Tedy vyvážený pokrm je ten, který je složen z 1 pěsti pomalých uhlohydrátů a jedné dlaně bílkovin.Co to znamená v praxi?

Pomalé uhlohydráty?
Cukry nejsou hned cukry. A právě pomalé cukry jsou pro diabetiky ty správné. Jak napovídá název, střebávají se pomalu do krve, což je způsobeno vysokým obsahem vlákniny a dalších důležitých živin. Z nejznámějších jsou to např. ovesné vločky, jáhly, pohanka, quinoa, kuskus, bulgur, celozrnná rýže anebo celozrnné pečivo a celozrnné těstoviny. Jsou pro organismus nepostradatelným zdrojem energie, proto dennodenní konzumace je víc než důležitá.Správné bílkoviny?
Ještě jednou si zopakujme, že bílkoviny jsou velice důležité pro stabilizaci hladiny krevního cukru, kromě toho jsou základní stavební jednotkou pro organismus. Výklad této informace by si ale nezasvěcený diabetik mohl vyložit nadměrnou konzumací masa, což není správná volba. Vedle drůbežího masa, jsou důležité ryby, vejce a netučné mléčné výrobky na tvarohové a syrovátkové bázi. V týdenním jídelníčku nesmí chybět ani zdroje bílkovin rostlinných jako jsou luštěniny, výrobky ze sóji, ořechy a semena.Jak má vypadat sestavená porce na talíři?
1 pěst příloha + 1 dlaň bílkovina (bez prstů) + 2 pěsti zeleninyJak konzumovat zeleninu a ovoce?
Právě konzumace zeleniny je pro diabetika velmi důležitá. Vedle obrovského množství nepostradatelných živin neškrobová zelenina nezvyšuje hladinu krevního cukru, proto  je množství neomezené. Minimální denní konzumace neškrobové zeleniny jsou 2 pěsti. Ovoce díky ovocnému a hroznovému cukru hladinu zvyšuje, proto je velice žádoucí jíst ovoce v malých porcích (1 hrst) nejméně 2 x za den v kombinaci s bílkovinou, např. ořechy.Zdravé tuky?
Vybíráte si zdravé tuky? A které jsou vlastně ty zdravé? Vedle živočišných a ztužených tuků existuje skupina nazývaná jako esenciální tuky, které jsou při onemocnění diabetem opravdovým elixírem. Omega - 3 tuky jsou výživou pro cévy. Právě cukrovkou cévy velice „trpí”. A proto 2x týdně ryba, denně ořechy a semena a kvalitní oleje lisované za studena (řepkový, sezamový, lněný, dýňový) nesmí ve stravování diabetika chybět.Čeho se raději vyvarujte?
Bílý cukr a bílá mouka, tučné masné a mléčné produkty a ztužené tuky jsou vašimi opravdovými nepřáteli. Že nevěříte? Ale vaše tělo uvěří, protože to je vašim nejlepším barometrem zdravé a správné výživy.To přece zvládnete!
Vidíte jak snadné to je, mít svoji chorobu pod kontrolou. Jíst pravidelně 5 x denně, ke každému jídlu kombinovat trochu bílkoviny a porce sestavovat podle vašich pěstí. Znám  v životě podstatně složitější věci, tohle přece zvládnete!

 


Celková nabídka produktů zdravé výživy.


Související články a videa:
Diabetes - cukrovka druhého typu je vyléčitelná dlouhodobým podáváním omega3
Cukrovka 2. typu – jak pomáhá strava ve středomořském stylu
Těhotenská cukrovka
VIDEO: Cukrovka
Problematika metabolismu mastných kyselin - 1. část
Problematika metabolismu mastných kyselin - 2. část
Ryby pro zdraví?
Omega-3 nenasycené mastné kyseliny – jejich nedostatek může způsobovat deprese i jiné poruchy činnosti mozku
Omega-3 mastné kyseliny ze lněných semínek
Slinivka břišní
Skořice – přírodní bojovník s nadváhou i s cukrovkou


27.01.2011
autor: Mgr. Ivana Stenzlová
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

999,- Kč

199,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS