Zázvor…recept na zázvorové sušenky

cm zazvor2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léto se pomalu překlenuje, dny se opět začínají postupně zkracovat a brzy nám nastane chladnější část roku. Abychom byli na toto období dobře připraveni i co se stravování týče, buďme nachystáni s potravinou, na kterou nedám ve studenějších obdobích dopustit. Tou potravinou je zázvor, o kterém bych Vám ráda předala nějaké informace a nabídla recept na zázvorové sušenky.

Zaměřím-li se na to, kde je zázvor „doma“, je to Indie a Čína, najdete ho tudíž i v mnoha pokrmech s původem z těchto oblastí. Dnes je rozšířen do celého světa a už ani u nás není problém ho koupit v každém menším obchodě s potravinami. Pokud váháte nad tím, do jaké skupiny potravin zázvor zařadit, obecně se bere jako koření, neboť v případě, že se oddenek usuší a namele, získá se prášek, který v obchodě najdete v sekci koření. Jestliže však prahnete po čerstvém zázvoru, hledejte ho spíše u regálů se zeleninou.

Účinky zázvoru

A jak si na tom zázvor stojí ve vztahu k účinkům na lidské zdraví? Je to antibakteriální a protizánětlivá potravina podporující chuť k jídlu, která usnadňuje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem, snižuje také cestovní nevolnost (můžete znát v podobě zázvorových bonbonů), je prevencí proti chřipce a rýmě a taktéž pomáhá mírnit potíže při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Tato plodina s typicky výraznou štiplavou chutí, která se mísí i s chutí po citrusech, vyniká svou vlastností prohřát celé tělo až po konečky prstů. Lidé, kteří mají neustále studené končetiny, by si měli zázvor dopřávat co nejčastěji a to v jakékoliv formě. Pozor však na dávku, protože po požití většího množství zázvoru (například pokud byste celý den na hrazení pitného režimu používali výhradně zázvorový čaj), mohli byste se dopracovat ke stavu žaludečních potíží a nevolnosti.

V souvislosti se zázvorem nesmím opomenout navštívit také daleké Japonsko, protože jestli stejně jako já patříte mezi konzumenty sushi, pak si pravděpodobně připomenete, že japonská kuchyně využívá nakládaný a na plátky strouhaný zázvor jako doplněk při servírování sushi. Když jíte kousky sushi, je obvyklé „zajíst“ jednotlivá sousta naloženým zázvorem. Tento zvyk slouží jednak k znovu navození neutrální chuti chuťových pohárků; a také proto, aby v případě snědení ne úplně čerstvé ryby obsažené v sushi, zázvor eliminoval nebo zabránil případným následným trávicím obtížím.

Zabrousíte-li na můj článek o skořici, tak v tomto článku máte k dispozici recept na indický čaj, ve kterém je zázvor také obsažen. V dnešním článku pro změnu přináším recept na něco sice sladkého, ale ve zdravější a výživnější formě – na zázvorové sušenky. Recept je navíc vhodný i pro lidi stravující se bezlepkovou dietou. Zázvorové sušenky mohu jen doporučit i v kombinaci s čajem s heřmánkem jako podpůrný prostředek při nachlazení a nebo jen jako forma prevence před ním.

Na zázvorové sušenky budete potřebovat:

  • 60 g másla
  • 3-4 lžíce medu nebo javorového, datlového či agávového sirupu
  • 125 g pohankové mouky
  • 1 lžička strouhaného čerstvého zázvoru
  • 1/2 lžičky prášku do pečiva bez fosfátu

V hrnečku rozpustíme máslo, přidáme med nebo sirup, vše dobře promícháme a necháme vychladnout. Do mísy prosejeme mouku, přimícháme zázvor a prášek do pečiva. Směs promícháme, přidáme vychladlé máslo s medem či sirupem a vypracujeme v hladké těsto, ze kterého tvarujeme kuličky, které ve středu dlaněmi promáčkneme a zploštíme. Vzniklé sušenky naskládáme na pečicí papír a pečeme v předehřáté troubě při 180 °C asi 15 minut. Hotové zázvorky necháme vychladnout a uchováváme v chladu a suchu.