Zázračná voda Vincenze Priessnitze

cm relaxace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Víte, co mají společného spisovatel Nikolav Vasiljevič Gogol, herec Oldřich Nový, houslista Václav Hudeček, herec Ladislav Chudík, spisovatelka Marie Majerová, herečka Carmen Mayerová, evropská miss Monika Žídková či třeba Miloš Kopecký? Všichni nejprve vykřikli leknutím a pak spokojeně „vrněli“. Všichni bez rozdílu totiž vyzkoušeli klasické Priessnitzovy zábaly, které v posledních letech prožívají neobyčejnou renesanci.

Prastaré metody na zdraví prožívají renesanci

První z těch slavných byl ruský spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol. A pak třeba legendární herec Oldřich Nový, spisovatelka Marie Majerová, herec Ladislav Chudík či Miloš Kopecký, houslista Václav Hudeček, herečka Carmen Mayerová, evropská miss Monika Žídková, sjezdař Ondřej bank či kapely MIG 21, Olympic a Kryštof …. Ti všichni si vyzkoušeli staré metody podivína, který změnil pohled na lidské zdraví – Vincenze Priessnitze. A právě tyhle dvě stovky let staré léčebné metody prožívají svoji obrovskou renesanci. A jaké to jsou? Především skotské střiky, Priessnitzovy studené zábaly či obyčejné šlapání v ledové vodě. Všechny dohromady dělají s lidským tělem pravé divy. I když v prvních vteřinách jsou tělu přece jen trochu nepříjemné. Jenže jsou velice účinné. A přitom tak jednoduché. Jejich základem je totiž užití vody pro zdraví člověka. A voda, to je život.

Zakladatelem těchto „vodních“ metod byl před více než dvěma sty lety Vincenz Priessnitz, podivín a lékař samouk, který začal v Jeseníku léčit nejprve sám sebe, pak lesní zvěř a teprve po úspěších se čtyřnohými obyvateli zdejších lesů také lidi z blízkého okolí. Nejprve jesenického podivína nikdo nebral moc vážně, ale když se časem dostavily úspěchy, rozkřiklo se jeho umění po celé Moravě a postupně i po celém mocnářství. Nejprve si Priessnitzem vybudované miniaturní lázně oblíbili místní či lidé z okolí,  ale postupně sem začala jezdit i vídeňská šlechta na takzvané kočárové cesty. Všichni do jednoho sem putovali za obdivuhodným mužem, který léčil jen pramenitou vodou, mokrými a suchými zábaly a pohybem. Časem se k metodě Priessnitzových zábalů přiřadily i další. Třeba skotské střiky, koupele horních a dolních končetin, jednofázová a dvoufázová polo-lázeň, střídavé nožní koupele, Priessnitzova pohybová terapie v podobě kombinace severské chůze, speciálního cvičení v přírodě a přírodních koupelí horních a dolních končetin.

A tak v Jeseníku vznikly před dvěma sty lety první vodoléčebné lázně na světě. Zdroje zdraví tu měl Priessnitz i jeho potomci vrchovatě. Vody je totiž v jesenických horách na lázeňské procedury opravdu dost a dost. Jen v okolí nynějších lázní najdete osmdesát léčebných pramenů. Tedy více, než například ve světoznámých Karlových Varech. Sám Vincenz Priessnitz svoji geniální léčebnou metodu v podobě zábalů popisuje v podstatě velmi jednoduše. „Není to chlad, který léčí, ale teplo chladem vyvolané,“ říká o principu svých tak jednoduchých metod.

Dnes se v Jeseníku léčí především nemoci oběhového ústrojí, tuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, duševní poruchy, ženské nemoci a kožní nemoci. Ozdravné pobyty nejsou jen o moderní lékařské vědě, ale hlavně o zdravém způsobu života. Začít se v Jeseníku dá ranní perličkovou koupelí, po snídani může následovat turistický výlet s průvodcem, odpoledne pak plavání v bazénu, medová masáž a večer relaxace v solné jeskyni.