„Zažít jen vteřinu bez mysli je dar nad dary“ (2. část rozhovoru o léčivé síle Tao a Feng-šuej se Zdeňkem Vainarem)

vainar 3 e1580389040858

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V první části rozhovoru se Zdeňkem Vainarem jsme si povídali například o tom, jak se dostat do takzvaného bodu nula, který léčí. V druhé části Vainar mluví o tradičním čínském učení Feng-šuej nebo benefitech cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung.

První část rozhovoru si můžete připomenout zde.

Pane Vainare, říkal jste, že pracujete jako architekt a zabýváte se Feng-šuej. Kdyby si někdo zařizoval nový dům nebo byt, co byste mu praktického poradil?

Feng-šuej existuje asi 3 500 let. Za tu dobu se vytvořilo mnoho větviček a odvětví Feng-šuej. Základem je rozdělení mezi Feng-šuej prostoru a Fengu-šuej kompasu. Jsou to dvě hlavní větve všech škol. Jedno Feng-šuej vnímá prostor, kde vytvoříme dům. Pozorujeme, jak v místě, kde má dům stát, proudí energie. Energie dává život ptákům, dává život flóře, fauně, dává život i nám. My jsme součástí. Kde se daří přírodě, tak tam se bude dařit nám. A naopak na místě, kde ptáci moc nepobývají, voda neteče a vyskytují se tam nevraživí lidé, se nám dobře bydlet nebude. Spoustu věcí můžete takto odvodit i selským rozumem.

Pro druhou větev Feng-šuej je zase důležitý astrologický koncept, který počítá s nebem a všemi hvězdami, co se nad námi točí a je schopen vypočítat dobrou energii pro vás i pro váš dům. Tady už to laik sám nezvládne, jsou potřeba výpočty.

Co si ale každý může doma upravit, je systém pěti elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda). Tak jako ve stravování, i v bydlení by bylo dobré, kdyby všech pět prvků bylo zastoupeno. Jakmile vám chybí voda, tak vám bude chybět jeden prvek i v prožitku sebe sama. Můžeme to také doplnit a rozšířit o barvy, které jsou svým způsobem vyjádřením těchto pěti elementů. Některé barvy jsou studené, některé horké.

Laděním prostoru, kde bydlíme, se můžeme více přiblížit pomyslnému bodu nula. Pak se v bytě cítíme příjemně a bezpečně. Necítíme žádný strach nebo agresivitu, nepůsobí to na nás ostře. Můžeme spočinout. A ve spočinutí je mnohem jednodušší uklidnit mysl, která je roztěkaná a pořád něco řeší. Potom jsme blíže bodu nula. Energetická vazba je potom velmi příjemná. Ale i pro tyto jednodušší varianty je třeba o tom něco vědět. Minimálně si pořídit nějakou knihu, aby člověk dokázal postřehnout souvislosti, které tam jsou a elementárně se tím řídit.

Děkuji. Přejdeme teď k Tchaj-ťi. Jaké jsou benefity Tchaj-ťi a Čchi-kungu?

Hlavním benefitem je zlepšení míry komfortu a zdraví. Tchaj-ťu a Čchi-kung se necvičí primárně kvůli tělu, ale kvůli vědomí a mysli. Sekundární benefit je i dopad na tělo v podobě jeho uvolnění a rozpuštění nahromaděného stresu, jež vytváří mysl a který je v naší společnosti už po staletí od doby, kdy vzniklo ego. Tělo ten tlak jenom zrcadlí. Stav mysli je stav těla.

Pokud budeme ve cvičení schopni se ponořit do proudu cviku, tak tím více a více budeme schopni dostat se z mysli. Možná alespoň na chvíli zažijeme prožitek naprostého uvolnění těla, kdy tělo i mysl přestanou bojovat. Zprůchodní se nám meridiány, skrze které bude protékat více energie. Možná si pak řeknete: „Aha, není tohle lepší? Co kdybych se naučil být v tom stavu celý den?“ A pak už má člověk směr.

Proto se možná Tchaj-ťi a Čchi-kung cvičí. Kvůli sebeobraně, kvůli lepšímu zdraví, kvůli lepšímu proudění v těle. Ale to je vše sekundární direkcí. Primární je zažít stav ne-mysli, kdy můžete na chvíli přestat být osobností. Jenom plynete v Tchaj-ťi a v pohybu. Jste tím pohybem. Ani si už možná neuvědomujete, který pohyb zrovna děláte. Už tam není, kdo by si to uvědomoval. A zažít jenom sekundu této vyprázdněnosti je dar nad dary.

Myslíte, že je to pro každého?

Teoreticky bychom mohli říct, že ano. Prakticky si myslím, že rozhodně ne. Ve chvíli, kdy přijde Tchaj-ťi cvičit člověk z posilovny a má dělat naprosto jednoduchý cvik, tak přijde jeho ego a řekne: „Ty, hele, co to děláme? Neposilujeme žádné svaly, tak co to je za kravinu. Nic se neprotahuje, nemám žádné extrémní polohy, neprotahuji šlachy. Možná budu mít jenom nějaký stav ne-mysli, co to je za blbost?!“ Takže si myslím, že se k tomuto cvičení dostanou jen lidé, kteří už jsou k němu ještě před tím, než začali cvičit, probuzení.

Mají praktikující Tchaj-ti něco společného? Někdy mi přijde, že například oproti jogínům jsou dost flegmatičtí.

Když budu chodit do hospody, tak tam bude také skupina lidí mající něco společného. Stejně jako když budu chodit na fotbal nebo na kick-box. Míra propojenosti u Tai-či a Čchi-kungu u těch, co chodí pravidelně, se na nich samozřejmě projevuje, aniž o tom možná sami vědí. Začínají se odpojovat od ega. Pak říkají: „Já když cvičím, tak jsem najednou více flegmatický“. To je přesně důsledek toho cvičení.

Probudí se cvičením Tchaj-ťi něco v člověku?

Já myslím, že to bylo probuzeno dávno před tím. Něco se probudilo, a následkem toho šel člověk na cvičení Čchi-kungu nebo Tchaj-ťi. Zkuste to brát jako semínko, které je zasazeno. Semínko se probudí a jde cvičit. A pak záleží na půdě, ve které klíčí. Buď ten zájem přeroste ve změněný stav vědomí a stane se z něho strom, nebo semínko ve skalnaté půdě setrvá dvě, tři nebo čtyři lekce, nepřijde nepochopení, ale odchod a přechod semínka k něčemu úplně jinému.

U Tchaj-ťi se pracuje s energiemi jin a jang. Může se stát, že se u někoho naakumuluje výrazněji jin nebo výrazněji jang a tělo bude v nerovnováze?

Pravá jangová energie na zemi ani není, respektive je tu jen její odlesk. Celá země jako taková je jinová energie. A vesmír okolo jangová. My jsme na Zemi jako děti v porodnici. Zabíráme se tady odlesky. S nimi se dá taky pracovat. Když budete pracovat s tantrickou energií nebo s dechem, bude to také fungovat. Například když ale vezmeme kundalini jógu a práci s kundalini, tak už je to nebezpečnější – i odlesk zavedený do páteře pro nepřipraveného člověka může způsobit velké problémy.

Cvičení Tchaj-ťi je jenom cvičením, i když se v pozicích pracuje s energií. Ale pracuje se s ní takovým propojeným způsobem, že i kdyby se člověk ucvičil, ublížit si nemůže.

Pane Vainare, moc Vám děkuji za rozhovor.

Webové stránka Zdeňka Vainara:

https://www.taodesign.cz/

https://vkorunestromu.cz