Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


SuperRecepty pro kojence a nejmenší děti - Zavádění pevné stravy

05.11.2013
SuperRecepty pro kojence a nejmenší děti Obecně se doporučuje pokud možno kojit po celých šest prvních měsíců, neboť kojení splňuje všechny požadavky dítěte na výživu. Děti, kterým se podává umělé mléko, by také měly přejít na pevnou stravu až po šesti měsících. Zažívací a imunitní systém miminka není ještě v této době plně vyvinut a je značné riziko, že se vytvoří alergie na potraviny.

Sání je přirozený reflex, ale kojenci se potřebují naučit další dovednost: dostat jídlo jazykem do zadní části úst a polknout jej. Aby dítě mohlo jíst lžící, musí být schopno postrčit jídlo jazykem v ústech dozadu a pomocí rtů si jídlo podat ze lžíce. Dosud používalo dásně a lícní svaly při sání mléka, a tak je tato činnost naprosto nová zkušenost.

 

Miminko či batole nikdy nenechávejte při jídle samotné, neboť by se mohlo začít dusit. Převádíte-li dítě na lžičku později než ve věku šesti měsíců, může mít problémy naučit se jídlo polykat a žvýkat.

 

Dítě, které je již zralé přijímat pevnou stravu:

  • po nakrmení plnou dávkou mléka má stále hlad,
  • v noci se začíná budit a požaduje nakrmit,
  • vyžaduje častější krmení.

 

Nejkvalitnější první jídla vašeho dítěte

První jídla, která dítě přijímá, musí být snadno stravitelná a nesmí vyvolávat alergické reakce. Odolejte pokušení přidávat mu do jídla sůl nebo cukr, i kdyby mělo nevýraznou chuť. Sůl může miminku zničit ledviny a cukr podnítit vznik zubního kazu.

 

V prvních několika týdnech by se dítěti nemělo podávat jiné mixované jídlo než dětská rýže mixovaná s ovocným či zeleninovým pyré. Převádění dítěte na jinou stravu je vhodnou dobou k tomu, abyste zjistili, zda mu některé potraviny nezpůsobují problémy. V mixované stravě je těžké určit, které to jsou.

 

První zelenina: Mrkev, brambory, tuřín, pastinák, dýně, tykev a sladké brambory. Kořenovou zeleninu a sladké brambory mají miminka nejraději, neboť jsou sladké, a protože jsou mixované, dobře se polykají. Po prvních pokusech můžete do stravy zavést jinou zeleninu, například cuketu, květák, brokolici nebo hrášek.

 

První ovoce: Jablko, broskev, banán, papája a avokádo.

 

Dětská rýže: Mixovaná s vodou, mateřským nebo kojeneckým mlékem se snadno tráví. Díky své mléčné chuti pomáhá dítěti snadno si zvykat na pevnější stravu. Zvolte takovou, která neobsahuje cukr. Dětská rýže se dá dobře kombinovat s ovocným a zeleninovým pyré.

 

Maso: Do dětského jídelníčku lze zavést mixované kuřecí maso, krůtí či hovězí maso, neboť je bohatým zdrojem železa. Výborná je jejich kombinace s kořenovou zeleninou, neboť tím se vytváří jemnější struktura jídla, které potom dítě snadněji polyká.

 

Ryby: Do dětského jídelníčku zavádějte ryby s měkkým bílým masem – ideální je platýs nebo treska.

 

Kdy krmit

Snažte se vyhradit si čas na krmení dítěte v době, kdy se nevěnujete úklidu, ani vás nehoní žádné jiné povinnosti. Je-li to možné, krmte dítě přibližně ve stejnou denní dobu, aby si zvyklo na určitou pravidelnost. Miminka jsou zvyklá na to, že se jim jídlo podává neustále a někdy jim jsou přestávky mezi jednotlivými sousty nepříjemné. U některých dětí se s úspěchem uplatní trocha mléka před pevnou stravou, aby neměly zoufalý pocit hladu nebo se necítily frustrovány. V prvních několika dnech bude dítěti stačit pravděpodobně jen nepatrné množství pevné stravy – možná jedna nebo dvě lžíce. Zpočátku ho krmte jednou denně, nejlépe kolem oběda, a pak postupně zvyšujte na tři krmení denně (snídaně, oběd a večeře) tak, aby si na tuto stravu zvyklo do pěti až šesti měsíců věku. Než dítěti jídlo dáte, zjistěte, zda má přijatelnou teplotou. Posaďte si dítě na klín nebo do dětské stoličky a při krmení se na něj usmívejte a povídejte si s ním.

 

Odmítání jídla

Nedělejte zbytečný rozruch, když dítě nechce jíst, a snažte se zachovat klid. Odmítá-li dítě pevné jídlo, dejte mu stejný pokrm za několik dní nebo připravte řidší pyré, aby dítě polykalo snadněji. Pyré můžete také nabírat čistým prstem a dovolit dítěti, aby ho odsávalo, podobně jako je tomu u novorozenců. Některé děti totiž při přecházení na pevnou stravu nemají rády lžíci v ústech. Pokud dítě sní málo jídla, neprotahujte čas k jídlu ve snaze dostat do dítěte více pokrmu. Malé děti obvykle vědí, kdy mají dost.

 

Ukázka z knihy SuperRecepty pro kojence a nejmenší děti.


Související články a videa:
Nová doporučení v oblasti kojenecké výživy
Kojení pro zdraví dítěte - nejlépe do dvou let, ale třeba i déle
Výživa dítěte v raném věku
VIDEO: Vím, co jím: 2. díl Maminka už ví...JAK ZAVÁDĚT PŘÍKRMY


05.11.2013
autor: Annabel Karmel
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

204,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS